به سوی موفقیت و فراتر از آن

افراد بسیاری را می‌شناسم که بعد از رسیدن به هدف شان به سرعت سقوط کنند. به عنوان مثال در رشته مورد علاقه شان قبول شدند، یا ارتقا شغلی گرفتند اما بعد از رسیدن به این نتایج، نه تنها نمی توانند در آن شغل یا رشته موفق شوند بلکه از نظر روحی نیز دچار افت می شوند و گاهی موقعیت خود را از دست می دهند. علت اصلی  این است که این افراد رسیدن به موفقیت را پایان راه می‌دانند و از موضوع مهم‌تری غافل هستند که همان موفق ماندن است.

اگر می خواهیم همیشه زندگی خوبی داشته باشیم، باید این مهارت را بیاموزیم که بعد از رسیدن به هدف‌مان، چگونه آن را حفظ کنیم. اگر موفق ماندن را یاد نگیریم، بدون شک به بن بست می رسیم. در این مقاله من چند راهکار ساده و عملی برای شما آماده کردم که به کمک آنها می‌توانید بعد از رسیدن به موفقیت، موفق بمانید.

برای اینکه تغییرات در زندگی‌تان ارزش داشته باشد، این تغییرات باید پایدار بوده و ادامه پیدا کنند.

tony robbins

آنتونی رابینز

» از کیفیت کارهایتان غافل نشوید

بسیاری از ما هنگامی که به موقعیت مد نظرمان می‌رسیم، مثلا نظر مدیر را جلب کرده و شغل دلخواه‌مان را به دست میاوریم، یا مشتریان زیادی جذب می‌کنیم، این باور را داریم که دیگر نیاز به تلاش بیش‌تر نیست و همین جا نقطه پایان است. اما باید به این نکته مهم توجه کنید که موفق شدن به معنای پایان راه نیست بلکه شروع راه است. چون اگر از کیفیت کارتان غافل شوید و تلاش تان را متوقف سازید، به احتمال زیاد موقعیت فعلی را از دست خواهید داد.

به این مثال توجه کنید: شما به خاطر تلاش هایتان در محیط کاری، نظر مدیر شرکت را جلب کرده و ارتقا شغلی گرفتید. حالا مدیر یکی از بخش‌ها هستید.

شاید شما با خودتان فکر کنید:

  • بهتر از این نمیشه. دیگه مدیر بخش شدم و نیاز به کار زیاد نیست. می‌تونم از این به بعد استراحت کنم.

اگر شما افکاری مشابه این جمله بالا را در ذهن داشته باشید، خیلی زود موقعیت‌تان را از دست خواهید و شخصی جایگزین شما خواهد شد که کیفیت کاری بهتری نسبت به شما دارد.

باید همیشه به خاطر بسپارید که چرا به این موقعیت رسید. چه ویزگی‌هایی باعث ارتقا شغلی شما شد، چه نکته‌ای را رعایت کردید که توانستید مشتریان زیادی به رستوران‌تان بکشانید و… اگر از این موارد غافل شوید، شرایط دوباره تغییر خواهد کرد و شما به نقطه قبلی‌تان باز خواهید گشت.

» ایده پردازی را فراموش نکنید

شما برای رسیدن به موفقیت کنونی تان احتمالا ایده‌های خوبی داشتید و آن ها را پیاده کردید.  اما نباید دست از در جریان بودن و ایده پردازی بردارید. چیزی که به شما کمک خواهد کرد موقعیت فعلی‌تان را تثبیت کنید و موقعیت‌های بهتری نیز سمت خود بکشانید، همین در جریان بودن و پیدا کردن ایده‌های جدید است.

می توانید شرایط کنونی تان را بسنجید و از خودتان بپرسید:

  • برای حفظ موفقیتم چه کارهایی رو باید انجام بدم؟
  • از چه راهکارها و ایده هایی برای کسب موفقیت بیشتر استفاده کنم؟
  • و سوالات مشابه دیگر

به عنوان مثال اگر صاحب رستورانی هستید و مشتریان زیادی نیز دارید، دنبال یافتن راه های جدیدتری برای ارائه خدمات تان باشید. زیرا اگر به خاطر این که مشتریان زیادی دارید، دست از اجرای ایده‌های جدید و جذاب بردارید، ممکن است رقبای شغلی‌تان با انجام چند کار متنوع و جالب از شما پیشی بگیرند و مشتریان شما را به سمت رستوران خودشان دعوت کنند.

پس بعد از رسیدن به اهداف، نه تنها نباید کیفیت خدمات و تلاش هایمان را کم کنیم، بلکه باید در جریان باشیم و راه‌های جدیدی برای پیشرفت بیشتر پیدا کنیم.

ریچارد سنت جان از جمله محققان مشهوری هست که فرمول ۸ راه رسیدن به موفقیت را در طی یک سخنرانی در تدتاک بیان کرده است. او بعدها یک سخنرانی دیگر نیز در تدتاک داشت و عنوان کرد موفقیت مسیری بی پایان است. پس فقط موفق شدن کافی نیست بلکه باید این مسیر را ادامه دهیم.

» از افراد موفق کمک بگیرید

حتما در اطراف شما افرادی وجود دارند  که آن ها را به عنوان یک شخص موفق می شناسید. این افراد  نه تنها پسرفت نداشتند بلکه هر روز موفق تر از دیروز می شوند و دائما در حال پیشرفت و بهبود زندگی شان هستند.

اگر به این افراد دسترسی دارید از آن ها بپرسید چگونه توانستند موفقیت خودشان را حفظ کنند و حتی در مواردی به نتایج بهتری نیز دست یابند. اگر به صورت حضوری به آن ها دسترسی ندارید، می توانید از طریق ارتباط‌های مجازی مانند ایمیل یا شبکه‌های مجازی مختلف آنها را پیدا کنید و سوال خود را مطرح کنید.

همچنین کتاب‌ها، ویدیوها، پادکست‌ها و مقالات زیادی درباره افراد موفق جامعه وجود دارد که از طریق این منابع نیز می‌توانید راز موفق ماندن این افراد  را پیدا کرده و در زندگی‌تان پیاده کنید.

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن

tony robbins

آنتونی رابینز

 

فراموش نکنید برای حفظ دستاوردهای زندگی‌تان و همچنین پیشرفت بیش‌تر باید همیشه در جریان باشید. اگر غافل شوید و با خود فکر کنید به تلاش بیش‌تری نیاز ندارید، ممکن است سال‌ها تلاش شما برای رسیدن به موقعیت کنونی‌تان به باد برود.

پس در هر نقطه ای که قرار دارید و به هر موفقیتی که رسیدید، دست از تلاش بر ندارید و به دنبال یافتن مسیرهای جدید باشید تا بتوانید همیشه موفق باقی بمانید.

  1. موفقیت در بیرون از حاشیه امن منتظر شماست! ‏
  2. تبدیل شکست به موفقیت با این فرمول طلایی
  3. موفقیت در کسب‌وکار با طرح پرسش‌های درست
به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *