قانون ۵ ثانیه چیست؟ چگونه از قانون ۵ ثانیه برای رسیدن به موفقیت استفاده کنیم؟

از هر انسانی که روی زمین قدم می‌گذارد، دو نسخه وجود دارد. نسخه اول، همان شخصی است که دیگران او را می‌بینند، با او زندگی می‌کنند و در کنارش روزگار می‌گذرانند. اما نسخه دوم، تصوری است که هر انسان از خودش دارد. ما در دنیای بی‌محدودیت ذهنمان، خودمان را فردی عالی، بی‌عیب و نقص و قابل ستایش می‌بینیم.

به همین دلیل هنگامی که در زندگی‌مان شکست می‌خوریم احساس می‌کنیم که دیگر توانایی رسیدن به رویاهایمان را نداریم. این موضوع، اندوهمان را دوچندان می‌کند. وقتی به دنبال علت شکست‌های خود می‌گردیم بهانه‌جویی، تنبلی و کمبود عملگرایی در زندگی‌مان را به عنوان متهمان اصلی این ماجرا می‌یابیم.

حالا پرسش اصلی این است که چطور می‌توانیم خودمان را از دست این عوامل منفی، نجات دهیم و به فردی فعال و عملگرا تبدیل شویم؟ در این گفتار به سراغ «قانون پنج ثانیه» می‌رویم و با کمک این کوچک قدرتمند، مسیری برای پیروزی بر خودمان و شکست‌هایمان باز می‌کنیم. با ما همراه باشید.

بگذارید هیچ‌چیز را عقب نیندازیم. بگذارید هر روز تعادل را در زندگی برقرار کنیم. کسی که هر روز چیزی را در زندگی‌اش بهتر می‌کند هیچ‌وقت به زمان اضافه نیازی ندارد.

Lucius-Annaeus-Seneca.jpg

سنکا، نامه‌های اخلاقی به لوسیلیوس

» قانون ۵ ثانیه چگونه به وجود آمد؟

گاهی فشارهایی که در زندگی تحمل می‌کنیم، نیروهایی هستند که می‌خواهند ما را وادار به استفاده از پتانسیل‌های نهفته درونمان کنند. مشکل اینجا است که ما اصلا هیچ ملاقاتی با توانایی‌های خفته وجودمان نداشته‌ایم و تمام روزهای عمرمان را مثل یک سنگ مرمر خام زندگی کرده‌ایم. با پیدا شدن سر و کله مشکلات به خودمان می‌آییم و می‌فهمیم که دیگر زندگی به شکل یک سنگ مرمر خام نمی‌تواند پاسخی برای مشکلاتمان بیابد.

آن هنگام است که شروع به شکستن می‌کنیم؛ دردمان می‌آید، اشک می‌ریزیم، عصبانی می‌شویم و حتی گاهی فریاد می‌کشیم. ولی اگر تا انتهای ماجرا صبر کرده و حتی در میان تاریکترین مسیرها هم مشتاقانه تلاش کنیم، از درون خودمان گنجی را به دست می‌آوریم که می‌تواند نه تنها برای ما بلکه برای تمام مردم جهان ارزشمند باشد.

«مل رابینز» هم در ناامیدترین شرایط زندگی خود، درست در لحظه‌هایی که همه‌چیز در حال فروپاشی بود قانون پنج ثانیه را کشف کرد. البته او در ابتدا فکر نمی‌کرد، نکته کوچکی که برای خلاصی از مشکلاتش پیدا کرده بود بتواند زندگی‌ خودش و دیگران را این‌طور عجیب و باور نکردنی تغییر دهد.

» قانون ۵ ثانیه چطور کار می‌کند؟

این قانون، توصیه، پیشنهاد یا حتی چیزی انگیزه‌بخش نیست. قانون پنج ثانیه، ابزاری است که با استفاده از آن واقعا می‌توانید به فرد دیگری تبدیل شوید. تنها کافی است قبل از انجام هر کاری که قدرت انجامش را در خودتان نمی‌بینید اما به هر شکلی، مجبور به انجامش هستید با خودتان بگویید: «۵…۴…۳…۲…۱ و حرکت!» به همین سادگی می‌توانید عملگرایی را در زندگی‌تان تجربه کنید.

» چرا قانون پنج ثانیه باعث ایجاد تغییر می‌‌شود؟

چیزی که این قانون سعی در تغییر آن دارد، محیط پیرامون، آدم‌ها یا حتی شرایط بیرونی نیستند. قانون پنج ثانیه، ما را تغییر می‌دهد. این قانون، ابزاری است که:

 • فردا را به اکنون تبدیل می‌کند

تقریبا همه آدم‌‌های روی زمین، کلکسیونی از حسرت‌ها یا کارهایی دارند که قرار است از فردا آغازشان کنند. تا اینجای کار، همه‌چیز خوب است. آنها هدف دارند و با خودشان قرار گذاشته‌اند که بر اساس آن، قدم‌به‌قدم جلو بروند. اما مشکل این است که این «فردا» غیبش زده و هرگز سروکله‌اش به زندگی آنها پیدا نمی‌شود. در نتیجه، میلیون‌ها میلیون، ایده، ثروت، عشق و سلامتی در انتظار این فرداهای بی‌مسئولیت می‌مانند.

کمترین کاری که قانون پنج ثانیه انجام می‌دهد این است که آبی پاکی را روی دستمان می‌ریزد و ما را از این انتظار دراز رهایی می‌بخشد. این قانون به ما می‌فهماند که اگر می‌خواهیم تغییری در زندگی‌مان ایجاد شود باید همین الان دست به کار شویم و کاری برای این موضوع انجام دهیم.

 • راه ورود بهانه‌ها به ذهن ما را می‌بندد

قانون ۵ ثانیه، تمام درب‌هایی که ممکن است به شکلی ما را به سمت ساخت بهانه‌ها سوق دهند می‌بندد. برای این کار هم از روش بسیار ساده‌ای استفاده می‌کند: «شمارش معکوس». معکوس شمردن عددها، برای چند ثانیه، ما را از زنجیر ناگسستنی فکرها، باورها و نکند‌نکندهای گذشته خود آزاد کرده و توجه ذهنمان را به سمت حرکت در جهتی تازه جلب می‌کند.

اقدام ساده‌ای که بی‌درنگ پس از این شمارش معکوس انجام می‌دهیم، اعتماد به نفسمان را نشانه می‌رود و ما را به سمت قدم‌های تاثیرگذار و دگرگون کننده در زندگی‌مان سوق می‌دهد. در پی این ماجرا، احساس آزادی و قدرت نیز به مهمان‌های دائمی ذهن ما تبدیل می‌شوند.

 • شجاعت ما را افزایش می‌دهد

هر چیزی در این جهان، جای خودش را دارد. اگر در زندگی خود چیزی را حذف کرده یا از ایجادش جلوگیری کنیم، بی‌درنگ مفهوم دیگری جای خالی آن را پُر می‌کند. مثلا وقتی خوش‌بینی را از سبک نگاه خود به جهان حذف می‌کنیم، بدبینی جای آن را می‌گیرد. به همین ترتیب، وقتی به تردیدهایمان اجازه حضور در زندگی‌مان را می‌دهیم یعنی شجاعت را به کناری می‌فرستیم تا برای خودش خوش باشد. در نتیجه این کار نه تنها زندگی خود را در سراشیبی سقوط قرار می‌دهیم بلکه به جای پیشرفت کردن، درجا خواهیم زد.

چون تمام چیزهایی که برای حرکت رو به جلو نیاز داریم، جایی ورای ترس‌هایمان و درست کنار شجاعت ایستاده‌اند. قانون ۵ ثانیه به ما کمک می‌کند تا ذهنمان را بپیچانیم و در لحظه‌ای که حتی خودمان هم فکرش را نمی‌کنیم به اندازه تمام روزهای عمرمان شجاع شویم. این شجاعت پنج ثانیه‌ای آن‌قدر قدرتمند است که می‌تواند تمام مشکلات ما را زیرورو کند.

 • به ما ثابت می‌کند که کنترل زندگی‌مان دست خودمان است

وقتی بدبیاری‌های زندگی، به ما امانی برای نفس کشیدن نمی‌دهند با خودمان فکر می‌کنیم که دیگر کنترلی روی زندگی‌مان نداریم. در پی این ماجرا به هر اتفاقی نگاهی منفی پیدا می‌کنیم و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهیم. اما وقتی از قانون پنج ثانیه استفاده می‌کنیم، در عرض پنج ثانیه به خودمان ثابت می‌کنیم که اگر بخواهیم می‌توانیم کنترل تک‌تک ثانیه‌های زندگی‌مان را در دست بگیریم. 

می‌توانید شجاعت را انتخاب کنید یا راحتی را. اما نمی‌توانید هر دو را داشته باشید. برنی بروان

 • ما را به عملگرا بودن سوق می‌دهد

انسان‌های زیادی هستند که در طول زندگی خود فقط حرف می‌زنند. حتی برخی از بزرگ‌ترین سخنران‌ها و مربی‌های موفقیت با آنکه از چم‌و‌خم ماجرای پیروزی در کار و زندگی باخبر هستند اما تقریبا هیچ‌کدام از روش‌هایشان را در زندگی خود پیاده نمی‌کنند. چون حرف زدن، همیشه آسان‌تر از عمل کردن است.

مثلا سحرخیز بودن، مثبت فکر کردن، برنامه‌ریزی کاربردی برای زندگی، روبه‌روشدن با ترس‌ها، گذر کردن از محدودیت‌ها و موارد بسیار زیادی از این دست، به خودی خود خیلی بزرگ به نظر می‌رسند.

به ویژه برای کسی که سال‌ها به شیوه‌ای دیگر زندگی کرده است، عمل کردن به یکی از این موارد هم یک انقلاب درونی به شمار می‌رود. اما وقتی قانون پنج ثانیه را به بخشی از زندگی خود تبدیل می‌کنیم، بدون آنکه رنج عملگرایی را تحمل کنیم به فردی اهل عمل کردن تبدیل می‌شویم. این موضوع به تنهایی می‌تواند ارزش و احترام ما نزد خودمان و دیگران را بسیار افزایش دهد.

» چه چیزهایی را می‌توان با این قانون تغییر داد؟

شاید بهتر باشد که از خودمان بپرسیم: «چه چیزهایی را نمی‌توان با این قانون تغییر داد؟» چون موارد بسیاری زیادی در زندگی وجود دارند که با به کارگیری این قانون کوچک و ساده تغییر می‌کنند. اجازه بدهید چند مورد از آنها را با هم بررسی کنیم:

 • ترک کردن عادت‌های بد

کنار گذاشتن عادت‌های بد، آرزوی بسیاری از مردم است. فرقی نمی‌کند که چه نوع عادتی به پاهایمان غل و زنجیر شده باشد. چون عادت‌های منفی، ما را با خودشان پایین می‌کشند. وقتی درگیر انجام یک عادت بد هستیم، در قالب یک کودک بازیگوش فرو می‌رویم که به شدت به اسباب‌بازی خود – برای ما همان عادت بد – علاقه دارد.

وقتی این علاقه به وابستگی تبدیل شود، کودک درونمان بداخلاق می‌شود و مدام بهانه آن اسباب‌بازی را می‌گیرد. وقتی بزرگسال درونمان آن‌قدر قدرتمند نباشد که در مقابل این کودک لجباز مقاومت کند، خیلی راحت تسلیم می‌شویم. قانون پنج ثانیه، فرد بزرگسال درونمان را قوی می‌کند و حتی به او توانایی مقاومت در برابر گریه‌ها، بی‌تابی‌ها و بداخلاقی‌های کودک درونمان را می‌دهد.

وقتی یاد بگیریم به خواسته‌های نادرستمان «نه» بگوییم، توانایی انجام این کار را در مقابل دیگران هم پیدا خواهیم کرد. در واقع، مثل همیشه، همه‌چیز از درون خودمان آغاز می‌شود.

 • افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفسی که در نتیجه اجرای قانون ۵ ثانیه در وجودمان ایجاد می‌شود، بسیار اصیل و قدرتمند است. چون به خاطر عملگرایی و دیدن نتیجه انجام یک کار واقعی – نه فقط فکر کردن به آن – ایجاد شده است.

 • تغییر نگرش

عملگرا شدن، خیلی زودتر از آنچه که فکرش را می‌کنیم دیدگاه ما را نسبت به زندگی و کار تغییر می‌دهد. در پی این ماجرا، خیلی زودتر با جنبه‌های خوب و بد رویدادها آشنا می‌شویم و توانایی تصمیم‌گیری با بیشترین بازده و کم‌ترین ریسک را به دست می‌آوریم.

 • رشد شخصی

جدا از کار کردن و کسب درآمد، کارهای زیادی در این دنیا وجود دارند که دوست داریم تا زمانی که زنده هستیم انجامشان دهیم. اما هیچ‌وقت زمانی برای انجامشان پیدا نمی‌کنیم. چیزی که بیشتر از همه ما را ناراحت می‌کند این است که با چشمان خودمان افرادی را می‌بینیم که بسیار بیشتر از ما سرشان شلوغ است

اما همزمان به کارهای مورد علاقه خودشان هم می‌پردازند. در حقیقت، متهم اصلی ماجرای ما، نه زمان بلکه تردیدها، بهانه‌ها و فکرهای منفی هستند. همه این موارد با به کار بستن قانون پنج ثانیه کنترل می‌شوند. این بدان معنا است که ما هم می‌توانیم برای رشد شخصی خود قدم‌های بزرگی برداریم.

 • کنترل خشم

اگر به دنبال یک روش ساده و تاثیرگذار برای کنترل خشم خود می‌گردید، می‌توانید از قانون پنج ثانیه استفاده کنید. این قانون به شما کمک می‌کند تا در زمانی کوتاه به خودتان مسلط شوید و از زدن حرف‌ها یا انجام کارهایی که باعث پشیمانی‌تان می‌شوند جلوگیری کنید.

موارد بسیار دیگری مانند سحرخیز شدن، افزایش سلامتی، مدیریت زمان، افزایش بهره‌وری، تغییر باورهای قدیمی و … نیز با به کارگیری این قانون ساده به چیزهایی دست‌یافتنی تبدیل می‌شوند.

shadi-product

» حضوری تمام‌قد در ثانیه‌های زندگی‌ساز

گاهی وقتی خیلی خسته می‌شویم و در مسیر زندگی‌مان به جای دیدن درب‌های بزرگ فقط دیوار می‌بینیم، با خودمان فکر می‌کنیم که چیزی غیر از یک تغییر بزرگ با قدرتی مثل یک سونامی نمی‌تواند زندگی ما را از این شرایط بیرون بیاورد. به دنبال این ماجرا، دست از زندگی کردن می‌کشیم و منتظر می‌مانیم.

اما این انتظار، چیزی را تغییر نمی‌دهد و حتی ممکن است همه‌چیز را بدتر کند. در این جور مواقع، ذهن ما به یک سیلی محکم نیاز دارد تا از خواب و خیال بیرون بیاید و کاری برای زندگی‌مان بکند. قانون پنج ثانیه می‌تواند این سیلی جانانه را به گوش ذهنمان بدهد. گاهی فاصله ما با شرایط بهتر، روزهای آرامتر و شادتر تنها به چند ثانیه کوتاه اما عمیق گره می‌خورد. آیا شجاعت ورود به این ثانیه‌های دگرگون کننده را در خودتان می‌بینید؟

 • نظر شما چیست؟
 • آیا تاکنون از قانون پنج ثانیه برای ایجاد تغییر در زندگی خود استفاده کرده‌اید؟
 • اولین چیزی که با این قانون تغییر می‌دهید چه چیزی خواهد بود؟

به اشتراک گذاری

One Comment

 1. Fatemeh پاسخ

  سلام بله من از این قانون استفاده کردم نتیجه مثبت اش کاهش استرس بود یعنی توانستم سوالم را در کلاس بهتر بپرسم و به اعتماد به نفس من کمک خوبی کرد.چون راهی برای تردید برایم باقی نگذاشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *