اعتماد به نفس چیست؟ راه‌های افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

بدون‌شک از اهمیت اعتماد به نفس باخبر هستید و به خوبی می‌دانید چه تاثیر مهمی در زندگی شخصی، شغلی و اجتماعی شما دارد. در حقیقت ما در هر محیطی قرار می‌گیریم، با میزان اعتماد به نفس‌مان تعریف می‌شویم.

 افرادی زیادی را می‌شناسم که توانایی‌هایی بالایی داشتند اما به خاطر کمبود اعتماد به نفس نتوانستند خیلی موفق شوند و پیشرفت کنند.
به عنوان مثال، در کلاس زبان ما دختری بود که همیشه در یک گوشه آرام می‌نشست و اصلا صحبت نمی‌کرد.

همه ما  تصور می‌کردیم که او چیزی برای ارائه دادن ندارد، به خاطر همین ساکت می‌ماند. اما یک روز وقتی پای صحبت‌هایش نشستم متوجه شدم سواد او از من و دوستانم خیلی بیشتر است. با تعجب دلیل سکوتش را پرسیدم و او جواب داد چون خجالت می‌کشم و میترسم دیگران مسخره‌ام کنند.

البته حالت دیگر این مورد را هم زیاد دیده‌ام. آدم‌هایی که شاید از نظر سواد و مهارت در حد متوسط باشند اما به خاطر اعتماد به نفس بالایی که دارند موقعیت و موفقیت‌های زیادی نصیب‌شان شود.

من کسی هستم که هستم نه کسی که تو فکر می‌کنی و نه کسی که تو می‌خواهی من باشم. من منم.

اگر نمی‌دانید که اعتماد به نفس شما کافی است یا نه، به سوالات زیر صادقانه پاسخ دهید:

 1. زمانی که در جمعی برای اولین بار وارد می‌شوید، می‌توانید به راحتی با افراد آن جمع ارتباط برقرار کنید؟ یا در گوشه‌ای می نشینید و منتظر می‌مانید تا شاید کسی برای آشنایی با شما پیش قدم شود؟
 2. اگر پیشنهاد کاری داشتید با وجود آشنایی با آن کار باز هم می‌ترسید که از پس آن بر نیایید؟
 3. فکر می کنید که به حد کافی خوب نیستید و همیشه حسرت زندگی دیگران را می‌خورید؟
 4. آیا برای این که در جمعی پذیرفته شوید حاضرید خود واقعی‌تان را زیر پا بگذارید و نقاب به صورت‌تان بکشید؟
 5. قدرت نه گفتن ندارید و در هر شرایطی با دیگران موافقت می‌کنید؟
 6. فکر می‌کنید دیگران از شما بهتر هستند و خود را از دیگران پایین‌تر می‌بینید؟
 7. دوست داشتید شخص دیگری بودید و با ظاهر متفاوت متولد می‌شدید یا در خانواده‌ای دیگر بزرگ شده بودید؟

اگر پاسخ شما به یک مورد از موارد بالا بله است، شما به حد کافی اعتماد به نفس ندارید و هر چه زودتر باید به فکر بالا بردن اعتماد به نفس‌تان باشید. اگر اعتماد به نفس‌تان افزایش پیدا کند، به صورت ناخودآگاه شرایط شما بهتر خواهد شد، رفتار دیگران نیز با شما تغییر خواهد کرد و پیشنهادهای کاری و حتی عاطفی بهتری دریافت خواهید کرد.

هیچوقت سکوت اختیار نکن، هیچوقت به خودت اجازه نده که به یک قربانی تبدیل شوی. اجازه نده دیگران زندگی تو را تعریف کنند، خودت زندگی‌ات را تعریف کن.

هاروی فایراستین، بازیگر و نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی

خب حالا که با اهمیت اعتماد به نفس آشنا شدیم، بهتر است راهکارهایی برای افزایش آن یاد بگیریم. در ادامه من چند عادت روزانه برای شما آماده کردم که بسیار ساده هستند و با انجام این کارها می‌توانید زندگی‌تان را از این رو به آن رو کنید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/04/frequency-banner.gif

 

» مواظب کلمات‌تان باشید.

شاید خیلی ها به این موضوع مهم توجه نکنند که کلمات قدرت جادویی دارند. ما بیش‌تر اوقات کلماتی درباره خودمان به کار می‌بریم که زیاد جالب نیستند اما دیگران ما را با همین کلمات می‌سنجند.
وقتی فردی برای خودش احترام قائل نباشد و درباره خودش کلمات بدی به کار ببرد و منفی صحبت کند این‌کار باعث می‌شود تا اطرافیان نیز برای آن فرد ارزش زیادی قائل نشوند و به آن شخص احترام نگذرانند.

اگر خود به خویشتن اعتماد ندارید، دیگران هم به شما اعتماد نخواهند کرد.

جان ماکسول

در حقیقت کلماتی که شما درباره خودتان به کار می‌برید، تاثیر زیادی بر رفتار اطرافیان‌تان دارد. تصمیم بگیرید که از امروز دور جملاتی که شما را ضعیف و درمانده نشان می دهند خط بکشید. از جمله این جملات می توان به این موارد اشاره کرد:

 • من نمی‌تونم.
 • من همیشه شکست می‌خورم.
 • من زشتم.
 • من به حد کافی خوب نیستم
  و….

به جای این‌ها می‌توانیم سراغ جملات مثبت بروید. به کارگیری این جملات مثبت باعث خواهد شد اطرافیان بیش‌تر از گذشته روی شما و توانایی‌هایتان حساب باز کنند.

 • من می‌تونم.
 • من از پسش برمیام.
 • حتی اگر غیرممکن به نظر برسه، من همیشه یه راهی پیدا می کنم.
 • من خودم رو دوست دارم و احساس می‌کنم لایق بهترین‌هام.
 • من میدونم شایستگی این شغل، کار یا شخص رو دارم.
  و…

وقتی جمله یا عبارتی را چند بار به کار ببرید، کم‌کم تبدیل به باور شما می شود. بنابراین با استفاده از جملات مثبت کم‌کم می‌توانید خودباوری‌تان را افزایش دهید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

» از حالت‌های بدن‌تان به درستی استفاده کنید.

شاید این موضوع برایتان جالب باشد که با تغییر چند حالت  جزئی در طرز ایستادن، نشستن و راه رفتن‌تان میتوانید اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید و باعث شوید دیگران بیشتر از گذشته روی شما حساب باز کنند.

به عنوان مثال به این سوال پاسخ دهید:
شما بیش‌تر به شخصی که  صاف ایستاده و به گرمی با شما دست می‌دهد و در چشمان شما نگاه می‌کند حس بهتری پیدا می‌کنید؛ یا شخصی که با کمری خمیده ایستاده، دست‌هایش را به آرامی سمت شما می‌آورد و با سستی به شما دست می‌دهد و نگاهش را هم از شما می‌دزدد؟

بدون شک شما نسبت به شخص اول حس بهتری خواهید داشت. پس از همین حالا مراقب حالت‌های بدن‌تان باشید زیرا این حالت‌ها با مخاطب‌تان ارتباط برقرار می‌کند و به آن‌ها احساس خوب یا بد انتقال می‌کند.
اگر می‌خواهید نه تنها به خودتان احساس اعتماد به نفس بدهید، بلکه به مخاطب‌تان هم  القا کنید که فردی با اعتماد به نفس هستید، پس به نحوه ایستادن خود دقت کنید. شانه‌ها و کمر خود را خم نکنید و صاف بایستید. وقتی با شخصی ملاقات می کنید در چشمان  آن فرد نگاه کنید و به گرمی دست بدهید. مهم نیست مخاطب شما کیست و از چه رتبه اجتماعی و مالی برخوردار است، شما هم بدون شک با هر جایگاهی انسان ارزشمندی هستید و نباید خودتان را دست کم بگیرید.

علاوه بر نحوه ایستادن، به راه رفتن خود نیز توجه کنید و با قدم‌های مصمم راه بروید. اگر حدودا دو هفته مراقب حالت‌های بدن خود باشید، کم کم این حالت‌ها تبدیل به عادت می‌شوند و به صورت ناخودآگاه اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد.

در همین رابطه مطالعه کنید:

 1. با معجزه لبخند، کسب‌وکارتان را رونق دهید
 2. با استفاده از این راهکارها اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید – قسمت دوم

تا به اینجا با دو راهکار مهم و به ظاهر ساده آشنا شدیم. با ما همراه باشید تا در مقاله بعدی درباره راهکارهای مهم دیگری نیز صحبت کنیم که به کارگیری آن‌ها اعتماد به نفس را زیاد و زندگی شما را دگرگون می‌سازد.

به اشتراک گذاری

5 Comments

 1. Roya پاسخ

  ممنون برای مطالبتون
  من آدم خجالتی نیستم و راحت حرفمو میزنم اما گاهی تو بعضی شرایط ها انگار همه اعتماد به نفسمو و کنترلم رو ذهنمو از دست میدم و بدنم دچار تنش میشه و نمی تونم کنترلش کنم درحالی که تو خیلی شرایط های حساس تر کاملا راحت و قوی و روان رفتار کردم و حرف زدم…نمی دونم مشکل چیه

 2. زهره لشگری پاسخ

  باسلام وعرض ادب خدمت استاد بزرگوار عرشیان و ‌مجموعه پرتلاشتون. خدارو هزاران بار شاکرم که خودم جز افرادی بودم که قدرت نه گفتن رو نداشتم ، ‌همیشه خودم رو لایق بهترینها و جایگاهها نمیدیدم. به لطف آموزه هاتون روی نقاط ضعفم کار کردم و خدارو شکر سرپرستی مالی رو در شرکتمون برعهده دارم و مطمئنم اینها نتایج شجاعت استقامت و اطلاعاتی بود که از مجموعه شما دریافت شد، پاینده باشید استاد🙏🏻🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *