سال نو را با حالی خوب شروع کنید

قدرت حال خوب

یکی از سنت‌هایی که از گذشته تا به حال در بین خانواده‎های ایرانی مرسوم بوده، سنت خانه تکانی است. این سنت مهم علاوه بر اینکه به خانه جلوه‌ای نو و مرتب می‌بخشد، روح افراد خانواده را نیز پالایش می‌کند. به عبارتی مردم با این کار به استقبال بهار و میهمانان سال نو می‌روند.

اما نکته‌ای هست که شاید بسیاری از افراد نسب به آن بی‌تفاوت باشند و آن خانه تکانی روح است. همان‌گونه که در طی سال، خانه‌، غبار و کثیفی به خود می‌گیرد، روح انسان نیز دچار آلودگی و مشکلاتی می‌شود که بی‌توجهی به آنها می‌تواند اثرات جبران ناپذیری داشته باشد.

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

روح را به حال خود رها نکنید!

تصور کنید اگر یک پرده سفید که در طی سال گرد و غبار زیادی به خود گرفته را نشوییم، چه اتفاقی می‌افتد؟

قطعا تمامی این آلودگی‌ها به جانش می‌نشیند و علاوه بر ظاهر بدی که پیدا می‌کند، درآینده نیز به سختی تمیز خواهد شد. حال اگر روح انسان، غرق در آلودگی باقی بماند چه رخ می‌دهد؟

بنابراین نباید نسبت به مسائل و رویدادهایی که در روح ما رخ می‌دهند بی تفاوت باشیم. به این منظور باید حداقل قبل از سال نو، تکانی به روح و زندگی خود بدهیم.

به عبارتی با پاک کردن کینه‌ها، تکاندن غم‌ها و جارو کردن حسدورزی‌ها از دل، به سال جدید سلام کنیم! در این صورت است که می‌توانیم پذیرای عشق و محبت دیگران باشیم و از زندگی لذت ببریم.

کینه و کدورت ها چه بلایی بر سر ما می‌آورند؟

اولین قدم برای داشتن روحی تمیز و به‌دور از هر گونه بدی، رفع کینه و کدورت‌ها می‌باشد. به بیان بهتر با از بین بردن کینه و برقرار کردن رابطه‌ای سالم، یک بار بزرگ از روی دوش روح‌مان برداشته می‌شود و حس و حال خوب در ما جریان پیدا می‌کند.

اما چه چیزی کینه، کدورت، حسدورزی و… را به دست فراموشی می‌سپارد؟

باید توجه داشت که کینه‌توزی و تلنبار کردن کینه و کدورت‌ها روی هم، هیچ فایده‌ای جز رنجش خود فرد ندارد. این حالات ناپسند، سلامت روان هر فرد را به خطر می‌اندازند و آینده روشن و شاد او را درگیر خود نگه می‌کنند.

تنها با بخشش افرادی که نسبت به آن‌ها کینه یا کدورت داریم، به زندگی شاد و خوشی خواهیم رسید. قطعا این شیوه تاثیرات مثبتی بر ما خواهد گذاشت، از جمله این اثرهای خوب و دلپسند عبارت‌اند از:

  • دوری از انواع بیماری‌ها

زمانی که فردی از یک شخص کینه یا کدورتی در دل داشته باشد، با یادآوری خاطرات او دچار حرص، ناراحتی، ترس و… می‌شود. این حالات اثرات منفی زیادی بر بدن وی ایجاد می‌کند.

به بیان بهتر، فرد به بیماری‌های روحی- روانی و جسمی از جمله افسردگی، وسواس فکری، اضطراب و بیماری‌های جسمی از جمله زخم معده، دیابت، بیماری‌های قلبی- عروقی و… مبتلا شده و از زندگی روزمره خود بازمی‌ماند.

مشخص است که یکی از عوامل افزایش بیماری‌ها در جامعه امروزی، همین قبیل مشکلات کینه‌توزانه می‌باشد! با از بین بردن کینه و کدورت‌ها می‌توانید سلامتی را به خود و اطرافیانتان هدیه کنید!

دوره بخشش استاد عرشیانفر

  • از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری می‌شود!

زمانی‌که کسی در حق شما بی‌عدالتی می‌کند، ذهن شما ساعت‌ها درگیر و دار او چرخ می‌زند و انجام کارهای روزمره نیز برایتان سخت و غیر قابل تحمل می‌شود. در این صورت، تمامی فکر و روان‌تان حول محور آن فرد می‌چرخد و موجب ظهور هیجانات منفی در شما می‌شود که ساعت‌ها برای فروکش کرد این هیجانات، زمان لازم است!

کینه، بلایی خانمان سوز برای خود فرد می‌شود و تمام چیزهای باارزش از جمله وقت فرد را هدر می‌دهد. از قدیم گفته‌اند که وقت طلا است و نباید این طلای ارزشمند را به خاطر یک کدورت، از بین برد!

با یادآوری کدورت‌هایی که نسبت به دیگران در دل داشتید می‌توانید پی ببرید که چه انرژی زیادی از خودتان گرفتید و چه ساعت‌هایی را بدون دلیل، وقت تلف کردید. فراموش نکنید، هیچ‌کس مسئول افکار شما نیست، پس دست به کار شوید و برای حفظ زمان‌های با ارزش خود کدورت‌ها را در سال قبل جا بگذارید و با کوله‌باری سبک به مقصد سال نو بروید!

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

رخ دادن اتفاقات خوب و دوری از هر گونه پیش آمد بد

اگر دقت کرده باشید، کینه و کدورت‌ها، همیشه موجب بروز اتفاقات بد بوده‌اند. به عبارتی، زمانی که کسی از شخص دیگری دچار رنجش می‌شود، مدت زیادی به فکر انتقام می‌افتد و آرامش را از خود و اطرافیانش سلب می‌کند؛ قطعا این کارها عواقب خوشی ندارند، در بهترین حالت ممکن است که سال‌های طولانی از فردی که رنجشی به دلش انداخته دور بماند و از صفات خوب او محروم شود!

بخشش به شما کمک می‌کند تا آرام شوید و زندگی خوب و لذت‌بخشی را سپری کنید. ازاین طریق پیش‌آمدهای بد بروز نمی‌کنند و زندگی لذت‌بخش‌تر پیش خواهد رفت.

» ۴ قدم برای رهایی از کینه و کدورت

برای ورود به سال جدید و رسیدن به بهار روحی، باید قلب و ذهن خود را آماده کنید و از هر گونه کینه، کدورت، حسد، تنفر و… رها شوید. با اینکار قطعا خودتان بیشترین سود را کرده‌اید و زندگی آسوده‌تری را با شروع بهار، ادامه خواهید داد. با بهره بردن از این راهکارها می‌توان راحت‌تر از بند مشکلات، خلاص شد.

۱. اغراق به بی تفاوت بودن نکنید!

برخی به اشتباه خود را در این باور فرو می‌برند که هیچ‌چیز و هیچ‌کس، اسباب ناراحتی آن‌ها را فراهم نمی‌آورد. از دید روانشناسان، کلمه «هیچ»‌ یک واژه غیر منطقی است و کسانی که از این کلمات در بیان احساسات و عواطف خود استفاده می‌کنند، قطعا درد یا کینه‌ای عمیق، در بطن روح خود نهفته دارند.

بنابراین، اغراق در بی‌تفاوت بودن، نشان از بزرگی و خردورزی نیست و باید کنترل شود؛ چراکه همه انسان‌ها ممکن است که رنجشی از یکدیگر داشته باشند. اگر بخواهیم در یک کلام بگوییم بی‌تفاوت بودن هنر نیست، بلکه دانستن و گذشت کردن هنر است.

برای شناخت این معضلات، باید درباره آن‌ها فکر کنید! با تفکر اصولی و درست می‌توانید به علت بروز این مشکل پی ببرید و آن را برای خود حل کنید!

۲. خودتان را جای طرف مقابل بگذارید

گاهی باید لباس شخص دیگری را به تن کرد و از چشم او اتفاقات را دید. شاید برخی افراد، تحت شرایطی قرار بگیرند و واکنش‌های بدی از خود نشان بدهند. اما این همیشه نشان از بد بودن آن‌ها نیست؛ بلکه به دلیل یک اتفاق خاص این واکنش را از خود نشان داده‌اند.

باید بررسی کرد که چه مسئله‌ای موجب شده تا فرد به خود این اجازه را بدهد که شما را برنجاند. شاید مشکلی داشته و بدون نیت قبلی به شما آزار رسانده و یا رفتار خودتان سبب شده تا این فرد برنجد و برنجاند! به عبارتی تا از دید این شخص به مسئله نگاه نکرده باشید نمی‌توانید علت رفتار او را تشخیص دهید و طبیعتا قضاوتی نادرست در رابطه با وی خواهید داشت.

هیچ‌کس بی عیب نیست و قطعا خود شما نیز دچار لغزش و خطا شده‌اید و اگر کسی بدون در نظر گرفتن حال شما برای انتقام کاری انجام دهد بسیار عصبی و دلسرد خواهید شد!

۳. خوبی های طرف مقابل را ببینید!

همه انسان‌ها روحیات متنوعی دارند و نمی‌توان بدون در نظر گرفتن خوبی‌ها، بدی آن‌ها را دید. قطعا ما از افرادی که خصوصیات مثبت دارند، بیشتر می‌رنجیم. به بیان ساده‌تر کسانی که بد هستند اصلا این اجازه را به شما نمی‌دهند که به ایشان نزدیک شوید. اما افرادی که قلب مهربانی دارند به شما نزدیک می‌شوند و با محبت خود قلب شما را گرم می‌کنند.

حال ممکن است که این افراد با قرار گرفتن در شرایط خاصی، موجب آزار شما شوند، اما لزوما انسان‌های بدی نیستند. کمااینکه تا به حال نبوده‌اند. این افراد در جایگاه خود بسیار مفید و کارآمد هستند. بنابراین نباید بدون قضاوت درست آن‌ها را از خود دور کرد!

۴. ببخشید و بخشش خود را در ظاهر نیز نشان دهید

بخشیدن روح انسان را جلا می‌دهد و از آلاینده‌های کینه و کدورت پاک می‌کند! همان‌گونه که شیشه‌های غبارآلود پس از شستشو، تمیز و براق می‌شوند، روح انسان نیز پس از بخشش پاک و زلال خواهد شد.

دست به کار شوید و برای اولین قدم، در بهبه عید نوروز، کدورت‌ها را کنار بگذارید و به دیدار شخصی بروید که مشکلی با او دارید. اگر کسی را بخشیده‌اید، دیگر نباید برای رفع اختلافاتتان دودل باشید!

در صورتی که دوست ندارید به شکل واضح پیش قدم بشوید، می‌توانید از اطرافیان برای اینکار کمک بگیرید و آتش کدورت را بخوابانید. با بخشیدن دیگران ، زلالی و شفافی روح خود را به دیگران نشان داده‌اید و سنتی درستی را در جامعه بنا گذاشته‌اید.

چگونه سال نو را با حال و احوال خوب شروع کنیم؟

ایرانیان برای ورود به سال جدید رسم و رسوم زیبایی دارند که همه نشان از بخشنده بودن و تمایل به حال خوب داشتن این قوم بزرگ است. خانه تکانی، دید و بازدید عید، رفتن به طبیعت، شادباش دادن به دیگران، عیدی دادن و… از جمله کارهایی هستند که ایرانیان در شروع سال انجام می‌دهند. با الگو گرفتن از این اقدامات می‌توان حال خوبی را رقم زد و روحی سرشار از محبت و انسانیت ساخت.

  • الگو گرفتن از سنت خانه تکانی

همان‌گونه که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، ایرانیان، قبل از شروع سال نو، برای خانه تکانی اقدام می‌کنند. در این رسم، افراد، خانه‌های خود را غبارروبی کرده و برای استقبال از بهار و میهمانان آماده می‌شوند. خانواده‌ها در این مدت کارهایی از جمله شستش فرش‌ها، تمیز کردن گنجه‌ها، دور انداختن وسایل اضافی و هر کاری که به خانه جلوه‌ای نو ببخشد را انجام می‌دهند.

این اقدامات، موجب می‌شود تا فضای خانه به کلی عوض شود و افراد خانه روحیه‌ای تازه پیدا کنند.

افرادی که با دیده دل به قضایا نگاه می‌کنند، می‌دانند که روح انسان نیز به خانه تکانی نیاز دارد و باید کینه، کدورت، اضطراب، غم ، اندوه‌ها و… را شست، پاک کرد و دور انداخت تا جریان زندگی سخت و نفس گیر نشود و روح پاکی و زلالی خود را به دسا آورد.

قطعا روح بیشتر از خانه، به خانه‌ تکانی نیاز دارد و در این کار باید بیشتر و با دقت‌تر، تلاش کرد. همان‌طور که خانه تکانی فشار زیادی بر روی افراد خانواده می‌آورد، ممکن است که پالایش روح نیز کار سختی باشد و اما در نهایت این حس لذت و سرخوشی است که باقی می‌ماند و خستگی را از تن به در می‌کند.

  • الگو گرفتن از دید و بازدید عید

یکی از مهم‌ترین آیین‌های عید نوروز، دید بازدید از اقوام، آشنایان و دوستان است. در این رسم به یاد ماندنی افراد، جامه‌ای نو به تن کرده و به دیدار یکدیگر می‌روند. به عبارتی با چهره‌ای مرتب و در کنار هم، از بهار استقبال می‌کنند.

این سنت مهم بیانگر این است که ایرانیان باستان با شروع سال نو، مشکلات را به فراموشی سپرده و شروعی دوباره را با آغاز فصل‌ها تجربه می‌کردند. با الگو گرفتن از این سنت مهم باستانی، می‌توان در آغاز سال نو، تلخی‌های گذشته را فراموش کرد و زندگی را از سر نو بنا نهاد.

مراقبه بهار

  • الگو گرفتن از طبیعت گردی های نوروزی

رسم جذاب دیگری که به طراوت روح می‌انجامد، رفتن به طبیعت است. دیدن زیبایی‌های طبیعت، می‌تواند از بروز بیماری‌های روح از جمله افسردگی، تنش‌های عصبی، اضطراب و… جلوگیری کند. به عبارتی حال روح با رفتن به طبیعت و دیدن نعمات خداوند دگرگون می‌شود.

طبیعت‌گردی می‌تواند الگوی مهمی در زندگی، هر فرد باشد، چراکه درون این دنیای بی‌کران زندگی‌های زیادی در جریان است و با دیدن آن‌ها شور و اشتیاق زندگی در فرد ایجاد می‌شود.

اگر شخصی حال روحی خوبی نداشته باشد و یا به هر دلیلی دچار عصبانیت، استرس، غم و… شود؛ با کمی تفریح در طبیعت به آرامش دست پیدا می‌کند.

تعریف هوش کلامی

  • الگو گرفتن از رسم شادباش دادن یا تبریک گفتن به دیگران

شاید رسم شادباش‌دهی یا همان تبریک گفتن به دیگران، آنچنان مهم به نظر نرسد، اما همین کار کوچک ولی مهم می‌تواند باعث جوانه زدن امید در قلب افرادی شود که غمی در دل‌هایشان نهفته دارند.

گاهی برخی از افراد بنا به دلیلی غمگین و تنها، در انتظار توجهی از سوی دیگران نشسته‌اند. با خوشحال کردن آن‌ها، حتی با یک تبریک یا احوال‌پرسی ساده، موج حال خوب و انرژی مثبت به زندگی‌شان تزریق می‌شود. آنان همچون آینه‌ای، نور شادی را دریافت کرده به زندگی ما منعکس می‌کنند.

این الگو، بسیار ساده اما در عین حال مهم است، بنابراین با عمل به آن می‌توانیم علاوه بر اینکه خودمان روحی سرزنده و شاداب داشته باشیم، این حس را به دیگران نیز ببخشیم و در دریای انرژی مثبت آنها شناور شویم.

  • الگو گرفتن از رسم عیدی دادن

همیشه نباید از جنبه مادی به این قضیه نگاه کرد! بلکه باید بینشی نو به این رسم جالب و دوست داشتنی داشت. عیدی دادن، نشان از سخاوتمندی افراد است و قطعا کسانی عیدی می‌دهند که روحی بزرگ و بااراده دارند.

در ایام سال نو بزرگان یک خانواده به کوچک‌ترها عیدی می‌دهند تا برای لحظاتی شادی را به قلب آنان هدیه کنند. این سنت ماندگار سالها است که در بین ایرانیان به یادگار مانده و سخاوت این قوم را به دنیا نشان می‌دهد.

توجه داشته باشید که اوضاع بد اقتصادی دلیلی برای از بین رفتن این سنت نیست چراکه ما اولین انسان‌هایی نیستیم که با سختی مواجه شدیم بلکه مشکلات مالی و… از قدیم وجود داشته‌اند و قرار نیست به شکل کامل از بین بروند. بنابراین نباید با نگرش منفی به قضایا نگاه کرد، چراکه زندگی فراز و نشیب زیادی دارد و نباید با تلنگرهای آن، جا زد.

بخشندگی مانع از حس پوچی می‌شود!

این سنت باید در بین همه افراد نهادینه شود تا کسانی که در تنگنا هستند، لحظاتی، در خوشی فرو بروند. شاید دیده باشید که افرادی با اوضاع مالی خوب، احساس پوچی و بی ارزشی می‌کنند؛ باید گفت این افراد هدف زندگی را در نیافته‌اند و فکر می‌کنند با رسیدن به تمایلات خود، زندگی‌شان به پایان رسیده است.

الگو گرفتن از رسم عیدی دادن و می‌تواند روح این افراد را زنده کند. چراکه آنان در شادی افراد دیگر سهیم می‌شوند و زندگی، رنگ و بویی تازه برایشان خواهد داشت. چراکه غرق در دنیای شاد دیگران می‌شوند و روحیات و انرژی مثبت آنان را دریافت می‌کنند.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

روح تکانی کنید و با حال خوش به سال جدید وارد شوید!

هر ساله در اواخر اسفند ماه، حال و هوای خانه تکانی در هر خانه‌ای زنده می‌شود. همه در تکاپو برای ورود به سال جدید هستند و به سختی تلاش می‌کنند تا در سال نو با خانه‌ای مرتب به استقبال مهمانان خود بروند. اما در این دوران کسی به روح خود توجهی ندارد و گویی نمی‌دانند که زدودن غم، کینه، کدورت، افسردگی و… از روح، همانند خانه تکانی یک امر مهم است.

کینه و کدورت، روح انسان را لکه‌دار می‌کند و ذره ذره باعث آب شدن آن می‌شود. از این جهت باید برای خانه تکانی روح آماده شد و از تلنبار، هرگونه بدی، غم و دشواری بر روی روح، پرهیزکرد!

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

روح را پالایش کنید و حال خوب به خود هدیه دهید!

برای رفع کینه و کدورت، نباید اظهار به بی‌تفاوت بودن کرد، به عبارتی باید کدورت را شناخت و برای آن کاری کرد! اگر از کسی کینه‌ای به دل دارید، باید در ابتدا خود را جای طرف مقابل بگذارید و از دید او به موضوعات نگاه کنید، خوبی‌های او را ببینید و بدون در نظر گرفتن اخلاقیات خوبش، او را قضاوت نکنید. در نهایت اگر او را بخشیدید در ظاهر به او نشان دهید تا این سنت در بین مردم جا بیوفتد و ماندگار شود.

عید نوروز یکی از رسوماتی است که می‌توان از سنت‌های آن از جمله خانه تکانی، دید و بازدید، طبیعت گردی، شادباشی عید و عیدی دادن، ایده گرفت و روح را به تعالی رساند. این رسوم نشان دهنده سخاوت و بزرگی روح ایرانیان بوده و همه می‌توانند برای داشتن روحی بزرگ، از آنان ایده بگیرند.

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *