تصویرسازی ذهنی چیست؟

تصویر سازی ذهنی

آیا در زندگی‌تان هدفی دارید؟ فاصله بین خودتان و اهدافتان را چقدر تخمین می‌زنید؟ بعضی فاصله‌ها در معیار زمان نمی‌گنجند و با هیچ مقیاس فیزیکی نیز نمی‌توان آنها را تعیین کرد. فاصله بین ما و اهدافمان نیز این‌گونه است. این فاصله، زمانی کوتاه می‌شود که ما خودمان را برای ورود این خواسته‌ها به زندگی‌مان آماده کرده باشیم.

در واقع، یکی از بزرگ‌ترین موانعی که بر سر تحقق اهدافمان ایستاده است خودمان هستیم. چون سطح پذیرش و تفکر ما بسیار محدودتر از چیزهایی است که طلب می‌کنیم. این ماجرا درست مانند این است که مشتی بذر و سطلی آب را روی یک تخته سنگ بپاشیم و انتظار داشته باشیم که به زودی گندم برداشت کنیم!

راه‌های انگشت‌شماری برای تغییر این وضعیت وجود دارند که بهترین آنها «تصویرسازی ذهنی» است. در این مقاله به زبانی ساده، سازوکار این ابزار شگفتی‌ساز را با هم بررسی می‌کنیم.

قوه تخیل همه‌چیز است. تخیل، پیش نمایشی از جاذبه‌های آینده زندگی است.‏

Albert-Einstein

آلبرت انیشتین

منظور از تصویرسازی ذهنی چیست؟

تصویرسازی ذهنی یعنی استفاده از قدرت تخیل برای خلق خواسته‌های ما در زندگی. با وجود آنکه در ‏نگاه اول، تصویرسازی کاری عجیب و چیزی تازه به نظر می‌آید اما در حقیقت ما در هر لحظه از ‏زندگی‌مان در حال استفاده از قدرت تجسم خود برای خلق لحظه‌های آینده هستیم.

اجازه بدهید این ‏موضوع را با یک مثال، روشن‌تر کنیم. تصور کنید – ببینید، ما حتی برای مثال‌هایمان هم از قدرت ‏تصورمان استفاده می‌کنیم! – که می‌خواهید به سر کار بروید.

از اولین دقیقه‌ای که کفش‌هایتان را ‏می‌پوشید تا زمانی که به محل کارتان می‌رسید در هر لحظه، قدم بعدی را در ذهنتان به تصویر ‏می‌کشید. مثلا بعد از گذر از یک کوچه، مسیر بعدی را تصور می‌کنید، فلان پیچ، آن دست‌انداز غیر ‏استاندارد وسط خیابان، آن تیر چراغ برق که تا کمر سفید رنگ شده و آن دست‌فروش سر آخرین ‏چهارراه که همیشه بساطش برای به‌دست آوردن یک روزی کوچک، پهن است، همه و همه مثل یک ‏نقشه در پرده ذهنتان نقش می‌بندند.

این نیروی شگفت‌انگیز، بسیار قدرتمندتر از آن است که فکرش را می‌کنیم. از آنجا که ذهنمان به طور ‏طبیعی گرایشی محافظه‌کارانه به سمت چیزهای منفی دارد، بیشتر ما به شکلی منفی و مخرب از این ‏نیروی خلاق و سازنده استفاده می‌کنیم. آنچه که در ابتدا به دلیل نوع آموزش بسیار محدود ذهن ما، ‏غیرممکن و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد، بعد از مدتی با آموزش و تمرین قابل درک خواهد شد.

وقتی ‏این روش را به کار بگیرید به نظر می‌رسد که در زندگی‌تان معجزه می‌کنید و واقعا هم این کار را انجام ‏می‌دهید. آن زمان از خودتان تعجب می‌کنید که چرا تا به حال از این نیروی بی‌نهایت قدرتمند که ‏خداوند عالم به رایگان در اختیارتان قرار داده، استفاده‌ نمی‌کردید!‏

تصویرسازی ذهنی چگونه آرزوهای ما را به واقعیت تبدیل می‌کند؟

برای یافتن پاسخ این پرسش باید به عمق برویم و از زاویه دیگری به ماجرا نگاه کنیم. برخلاف آنچه ‏چشم می‌بیند و ذهن تحلیل می‌کند، دنیای اطراف ما به جای ماده بر مبنای انرژی تشکیل شده است. ‏وقتی یک چیز به ظاهر مادی مثلا یک تکه کاغذ را بررسی می‌کنیم و لایه‌لایه از سطح اتم‌ها رد ‏می‌شویم، در نهایت به انرژی می‌رسیم.

ما نیز انرژی هستیم و به همین ترتیب، افکار، آرزوها و ‏خواسته‌های ما نیز انرژی هستند. این بدان معنی است که چیزی که آرزوی داشتنش را داریم، با ما ‏یکی است! در حقیقت، همه ما بخشی از یک میدان عظیم انرژی هستیم که در هستی جریان دارد. ‏حالا پرسش درست این است که چگونه می‌توانیم آن انرژی‌ها را به سمت خود جذب کنیم؟

اگر پیگیر ماجراهای فیزیک باشید حتما اسم «فیزیک کوانتوم» را شنیده‌اید. نکته بسیار جالبی که ‏فیزیک کوانتوم در اختیار ما قرار داده این است که اتم‌ها هیچ محدودیتی ندارند. آنها می‌توانند در ‏عین حال هم به صورت یک ماده مستقل و هم به صورت یک طول موج رفتار کنند.

در واقع، اتم‌ها قبل ‏از مشاهده و تمرکز ما، به صورت یک کل نامحدود هستند که شکل خاصی ندارد اما وقتی آنها را مورد ‏توجه خودمان قرار می‌دهیم به واقعیت‌هایی ملموس تبدیل می‌شوند. ما روی ذرات ناپیدای جهان ‏هستی تاثیر مستقیم می‌گذاریم و این کار را با فرکانسی که ارسال می‌کنیم انجام می‌دهیم.

تنها ‏چیزی که در وجود ما قدرت ارسال این فرکانس‌ها را دارد، احساس است. ما با احساسمان بدون واسطه ‏با جهان هستی و هر آنچه که در آن وجود دارد ارتباط برقرار می‌کنیم و به آن شکل تازه‌ای می‌دهیم.‏

‏هر چیزی که ذهن انسان بتواند تصور و باور کند، می‌تواند به آن دست پیدا کند.‏

tony robbins

ناپلئون هیل

احساس، کلید گمشده جذب آرزوها

حلقه اتصال بین انرژی جاری در جهان و قدرت تجسم ما در خلق خواسته‌هایمان، احساس است. ‏تصویرهای ذهنی ما باعث ایجاد یک احساس می‌شوند و این احساس، امواج مغناطیسی بسیار ‏قدرتمندی را به جهانی که سرشار از انرژی است می‌‌فرستد. به این ترتیب، تمام انرژی‌های مشابه آن ‏موج مغناطیسی به سمت ما سرازیر می‌شوند.

این ماجرا درست مانند آن است که یک فرمانده با ‏استفاده از بلندگو سربازانش را صدا می‌زند! بزرگی قدرتی که در اختیار ما است هم بی‌نهایت ‏خوشحال‌کننده و هم ترسناک است. چون اگر مراقب نباشیم به سادگی می‌توانیم از این نیروی قدرتمند ‏علیه خودمان استفاده کنیم. فکر می‌کنم حالا درک کنید که چرا عده‌ای مدام دچار بدبختی می‌شوند و ‏عده‌ای دیگر خوشبختی و آسایش بی‌اندازه‌ای را تجربه می‌کنند.

همه‌چیز به افکار و احساس شما ‏بستگی پیدا می‌کند. چه فکر می‌کنید؟ چه می‌سازید؟ یا بهتر از همه این‌ها، چه می‌خواهید؟ وقتی ‏آگاهانه از این نیرو در جهت خواسته‌های خود استفاده کنید، تمام عالم دست به دست هم می‌دهند ‏تا آن خواسته پدیدار شود.‏

چگونه تصور کنیم؟

دو شیوه اصلی و ساده برای انجام تصویرسازی ذهنی وجود دارد:

 • شیوه آزاد

در شیوه آزاد، باید خودمان را در یک وضعیت راحت قرار دهیم و ذهنمان را آزاد بگذاریم تا تصاویر بدون توجه به جزئیات وارد ذهنمان شوند.

 • شیوه پویا

در شیوه پویا، هر چه که دوست داریم را تصور می‌کنیم. حتی می‌توانیم تصاویر چیزهایی که دوست داریم را جمع کنیم و به هنگام تخیل، آنها را به یاد آورده و گسترششان دهیم.

مهارت یافتن در هر دو شیوه، به تمرین و زمانی که برای تصویر‌سازی ذهنی اختصاص می‌دهید بستگی دارد. اجازه بدهید با یک تمرین ساده، این موضوع را روشن‌تر کنیم.

تمرینی ساده برای تصویرسازی ذهنی

ابتدا یک مکان آرام را برای تمرین خود انتخاب کنید. بد نیست که یک موسیقی بی‌کلام را هم برای تمرین‌های تصویرسازی‌تان در نظر بگیرید. چون موسیقی به شما کمک می‌کند که خیلی زود عمق بیشتری به تمرینتان بدهید. فرقی نمی‌کند که موقع تمرین روی صندلی بنشینید یا دراز بکشید. مهم این است که آن‌قدر راحت باشید که فکرتان درگیر چیز دیگری نشود.

حالا راجع به چیزی که دوست دارید، فکر کنید. اگر بار اولی است که این تمرین را انجام می‌دهید، چیز ‏ساده‌ای را انتخاب کنید تا بدون مقاومت ذهنتان، بتوانید کار را پیش ببرید. کم‌کم وقتی خواسته‌های ‏واقعی خود را پیدا کردید، می‌توانید فقط روی آنها متمرکز شوید. نفس‌های عمیق بکشید و سعی کنید ‏که به جسمتان آرامش بدهید. وقتی کاملا آرام شدید، راجع به خواسته‌ای که دارید، فکر کنید.‏

نکته مهم، شیوه تفکر شما در مورد خواسته‌تان است. باید تصور کنید که آن خواسته اکنون برآورده شده و نزد شما است. هرگز نباید با حسرت یا اعتراف به نداشتن آن چیز، تمرین تصویرسازی را انجام دهید. مثلا اگر خواسته شما داشتن یک اتومبیل خاص است، به هنگام تخیل فکر کنید که واقعا اکنون صاحب آن هستید.

به همین ترتیب، در ذهنتان سوار اتومبیلتان شوید، فرمان ماشینتان را در دستتان تصور کنید، گاز بدهید، پشت چراغ قرمز متوقف شوید و خلاصه، هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا نهایت شادی و خوشحالی را در قلبتان احساس کنید. نکته مهم و کلید فعال‌سازی کائنات با استفاده از تصویرسازی ذهنی این است که به هنگام انجام این تمرین، چه دو دقیقه باشد و چه یک ساعت، احساس بسیار خوبی داشته باشید، ناخودآگاه لبخند بزرگی بزنید و لذت ببرید.

تنها در آن صورت است که به شکلی واقعی روی آرزوهایتان متمرکز می‌شوید، آنها را به عنوان اهداف خودتان می‌پذیرید و پیرامونتان را آن‌قدر پر از انرژی مثبت می‌کنید که بدون توقف به سمت عملی کردن آرزوهایتان گام‌هایی واقعی برمی‌دارید. جهان هستی هم با احساس شادی شما هم‌نوا می‌شود و آدم‌ها، موقعیت‌ها و رویدادهای بی‌نظیری را سر راهتان قرار می‌دهد تا شما را به اهدافتان برساند.

تاثیر عبارت‌های تاکیدی روی تجسم

واژه‌ها بسیار قدرتمند هستند. ما با استفاده از آنها خودمان را توصیف می‌کنیم. مثلا می‌گوییم: «من آدم خوبی هستم. باهوشم، مهربانم و در شغلم حرفه‌ای‌ هستم.»

حقیقت ماجرا این است که در بسیاری از موارد، ما خودمان را با واژگانی منفی توصیف کرده و آن‌قدرها هم برای خودمان نوشابه باز نمی‌کنیم. به هنگام انجام تمرین تصویرسازی ذهنی می‌توانید ورق را برگردانید و با تکرار جمله‌های مثبت و تاکیدی، تصوری که از خودتان در ذهنتان دارید را تغییر دهید.

به این ترتیب، نه تنها اعتماد‌ به‌نفس‌تان بسیار افزایش پیدا می‌کند بلکه این شجاعت را پیدا می‌کنید که در زمان‌هایی خارج از تمرین تصور نیز خودتان را با واژگانی مثبت و انرژی‌بخش مورد خطاب قرار دهید.

برای انجام این کار و استفاده هوشمندانه از عبارت‌های تاکیدی برای تصویرسازی ذهنی باید از قبل چند جمله را برای خودتان آماده کنید. بهتر است این جمله‌ها را در مورد بخش‌هایی از خودتان بنویسید که می‌خواهید قدرتمندتر شوند. سعی کنید جمله‌ها را به‌گونه‌ای ساده و خودمانی بنویسید. می‌توانید از این جمله‌ها نیز الهام بگیرید:

 • هر روز و از همه لحاظ، بهتر و بهتر می‌شم.
 • هر چی که می‌خوام رو خیلی راحت به‌دست میارم.
 • من خودم رو خیلی دوست دارم.
 • لبریز از انرژی و با نشاط هستم.
 • تک‌تک سلول‌های بدنم سرشار از نیروی سلامتی و شفا هستن.
 • بی‌نظیره! من همه چیزهایی که میخوام رو دارم.
 • من زیبا هستم.
 • از اینکه زنده‌ام خوشحالم.

تکرار این جمله‌های تاکیدی را فقط به زمان تمرین‌تان محدود نکنید. در طول روز، هر بار که فرصت پیدا کردید، آنها را با اشتیاق بخوانید. اگر این کار را به یک عادت تبدیل کرده و به هنگام خواندن این جمله‌ها احساس خوبتان را نیز همراهشان کنید، می‌توانید آن بخش از افکار و باورهای ناخوشایندتان را بدون زحمت و ناراحتی، از بین ببرید.

‏‏ ابتدا اندیشه می‌آید، بعد سازماندهی آن اندیشه به ایده‌ها و طرح‌ها و بعد تبدیل آن طرح‌ها به ‏واقعیت. آغاز، همان‌طور که مشاهده خواهید کرد، در تخیل شما است.‏

tony robbins

ناپلئون هیل

پاسخ به چند ابهام در مورد تصویرسازی ذهنی

هر موضوعی، چه ساده باشد و چه پیچیده، با خودش پرسش‌هایی را به همراه دارد. بد نیست نگاهی به این پرسش و پاسخ‌ها بیندازید. شاید در میان آنها راهی برای بهتر انجام دادن تمرین خودتان پیدا کنید.

 • من نمی‌دانم که موقع تصور کردن باید به چه چیزی فکر کنم. آیا روشی برای فهمیدن این مورد وجود دارد؟

این مشکلی است که عده‌ زیادی با آن درگیر هستند و علت آن هم فقط یک چیز است: «نداشتن هدف!» وقتی هدف نداشته باشیم، انگار همه‌چیز می‌خواهیم و در عین حال هیچ‌چیز نمی‌خواهیم. تنها کسی که در این مورد می‌تواند به ما کمک کند، خودمان هستیم. قبل از تصور کردن و فراخواندن کائنات برای کمک به برآورده کردن خواسته‌مان باید اول خواسته‌ای مشخص برای خودمان داشته باشیم.

شاید این برای ما فرصتی باشد که یک‌بار برای همیشه تکلیف خودمان و اهدافمان را روشن کنیم. بهتر است که در قدم اول به سراغ چیزهای موردعلاقه‌تان بروید. چون حتی اگر نخواهید کارهای مورد علاقه‌تان را به‌عنوان اهداف زندگی‌تان انتخاب کنید، آنها به شما کمک می‌کنند که مسیر درست را راحت‌تر بیابید.

 • با فکرهای مزاحمی که به هنگام تخیل به سراغم می‌آیند چه کار کنم؟

با توجه به سبک زندگی و شیوه نگاهمان به جهان، در ذهن همه ما حداقل یکی دو تا فکر مزاحم و گاهی ناراحت‌کننده وجود دارد که وقتی احساس ضعف از خودمان نشان می‌دهیم، به ما حمله می‌کنند. چرا این فکرها وجود دارند؟ چون ما می‌خواهیم! شاید با من موافق نباشید و بگویید: «من هرگز چنین چیزی نخواستم.»

دوستان عزیز، همیشه به یاد داشته باشید که ما به زبان احساسمان با جهان هستی ارتباط برقرار می‌کنیم. چه آن احساس خوب باشد و چه بد، هرچه که بخواهیم و به آن انرژی بدهیم، برایمان فراهم می‌شود. اشتباهی که در برخورد با افکار مزاحم زندگی‌مان انجام می‌دهیم در همین بخش پنهان شده است.

ما به این افکار مزاحم «نه» می‌گوییم و این یعنی به آنها توجه نشان می‌دهیم. اگر می‌خواهیم چیزی از زندگی‌مان محو شود نباید به هیچ شکلی، نه مثبت و نه منفی به آن انرژی بدهیم. بلکه باید خیلی ساده و بی‌تفاوت از کنارش بگذریم. به این ترتیب می‌توانیم از دست این فکرهای مزاحم خلاص شویم. یادتان باشد، جهان به صورتی آفریده شده که همیشه نیروهای خیر و مثبت، بسیار قدرتمندتر از نیروهای شر هستند.

پس نگران قدرتمندی چیزهای منفی زندگی‌تان نباشید. آنها تا زمانی زنده می‌مانند که به آنها توجه کنید. اما نیروهای خیر و مثبت، همیشه در جهان وجود دارند. شما هم یکی از آنها هستید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

 • همیشه بعد از انجام تصویرسازی ذهنی، احساس خستگی و استرس می‌کنم. آیا این طبیعی است؟

یکی از مواردی که باید به هنگام تخیل کردن در نظر داشته باشید این است که نباید خودتان را تحت فشار قرار دهید. اجازه بدهید با یک مثال، این موضوع را روشن‌تر کنیم. مثلا برخی از افراد به هنگام تصور هدف خود – که معمولا اهداف بزرگ این چنین هستند – خودشان را در وضعیتی تصور می‌کنند که انگار کارها را به سختی انجام می‌دهند.

علت چنین ماجرایی این است که آنها به هنگام تخیل، درگیر «چگونگی» می‌شوند. چگونه، در حوزه اختیار ما نیست و نباید خودمان را با آن درگیر کنیم. چون اصلا نیازی به این کار وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهیم، تصور کردن و لذت بردن از نتیجه چیزها و کارها است. شاید از خودتان بپرسید: «چگونه و با چه پولی فلان ماشین را بخرم؟ چگونه با همسر رویاهایم آشنا شوم یا من که هیچ چیزی از اداره شرکت‌ها نمی‌دانم چگونه می‌توانم یک شرکت چندملیتی را راه‌اندازی و اداره کنم؟»

پاسخ ساده این است که: «در طول زمان متوجه می‌شوید.» شما به هنگام تصور کردن در حال اتصال حلقه‌هایی هدفمند در جهان هستید. یادتان هست که گفتیم ما انرژی هستیم و به همین ترتیب، تمام خواسته‌های ما هم از جنس انرژی هستند؟ پس وقتی از طریق انرژی خود چیزی را فرامی‌خوانیم نباید انتظار داشته باشیم که آن چیزها به شیوه‌های معمولی وارد زندگی‌مان شوند.

چون جهان هستی، بهترین، سریع‌ترین و امن‌ترین راه را برای ما انتخاب می‌کند. تجربه به من ثابت کرده که یا به‌گونه‌ای به آن مسیر مشخص هدایت می‌شوم یا آدم‌ها، شرایط و ابزارها وارد مسیر کنونی‌ام می‌شوند. در هر صورت، نباید با فکر به چگونه‌ها دانش اندک خود از ماجراهای جهان را به رخ کائنات بکشیم!

 • با وجود آنکه بسیار تلاش می‌کنم اما به هنگام تصور کردن، چیزی نمی‌بینم! مشکل از کجا است؟

یکی از مشکلاتی که بعضی از افراد به هنگام تصویرسازی ذهنی با آن روبه‌رو می‌شوند این است که هیچ تصویری را در ذهن خود نمی‌بینند. بعد هم فکر می‌کنند که لابد این کار را به درستی بلد نیستند یا اینکه روش تصویرسازی ذهنی اصلا کار نمی‌کند. علت واقعی این ماجرا، «گیر افتادن در ظاهر تجسم» است. اجازه بدهید بیشتر توضیح بدهیم.

نباید روی عبارت «تصویرسازی ذهنی» یا «تجسم کردن» گیر بیفتید. تنها باید آنچه که برای شما اتفاق می‌افتد را با آرامش کامل بپذیرید. عده‌ای به محض بستن چشمانشان و تلاش برای تصور کردن یک ماجرا، به راحتی می‌توانند تصاویری واضح و مشخص را ببینند.

و عده‌ای دیگر، واقعا چیزی نمی‌بینند. یادتان باشد، نکته مهم، دیدن یا ندیدن تصاویر نیست، بلکه احساس شما است. مهم این است که به هنگام تخیل، ذهن خودتان را آزاد بگذارید و بدون هیچ قید و شرطی، به چیزهایی که دوست دارید فکر کنید.

همه ما برای زندگی کردن از تخیلمان استفاده می‌کنیم. این‌طور نیست که بخواهید با استفاده از این مقاله یا تمام مطالب موجود در اینترنت، شیوه تخیل کردن یا تصویرسازی ذهنی را بیاموزید. چون شما نه تنها با آن آشنا هستید بلکه در انجامش بسیار هم مهارت دارید.

تنها کاری که ما سعی داریم برای شما انجام دهیم، نشان دادن تخیلتان به خودتان است. پس با خیالی راحت و بدون نگرانی انجامش دهید و به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر تمرین کنید، انجام این کار برایتان آسان‌تر خواهد شد.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

راه‌حل ساده‌ای که بد نیست جدی گرفته شود!

مشکل تمام راه‌حل‌های خوب دنیا در این است که بسیار ساده هستند. برای همین، خیلی از ما آنها را جدی نمی‌گیریم. چون فکر می‌کنیم فقط چیزهای پیچیده ارزش اهمیت دادن دارند.

غافل از آنکه جهان در عین پیچیدگی، بر اساس قوانین ساده‌ای اداره می‌شود. یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: «برای فهمیدن خوب یا بد بودن یک راه، تنها کافی است به نتیجه آن نگاه کنید.» اگر از این سمت به ماجرای تصویرسازی ذهنی بنگریم می‌بینیم که این روش، بسیار بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد در خدمت بشر بوده است.

در واقع، ما تمام زندگی‌مان را بر اساس تخیلمان ساخته‌ایم. بدون شک، اگر در این بخش از زندگی‌مان آگاهانه‌تر عمل کنیم می‌توانیم آینده‌مان را بر مبنای تصویرهایی که خودمان می‌خواهیم بسازیم. به قول «هنری دیوید تورو» با اطمینان در مسیر رویاهایت قدم بردار و زندگی‌ای را دنبال کن که تصورش را کرده‌ای.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

 1. قانون جذب چیست؟
 2. تمرینات قانون جذب
 3. اعتماد به نفس چیست؟
 4. منظور از روانشناسی ثروت چیست؟
 5. تکنیک‌های تغییر باور ذهنی
به اشتراک گذاری

12 Comments

 1. ماندانا عاصی پاسخ

  سلام،وقت بخیر و خدا قوت.
  فوق العاده بود.از راهنمایی ها و مطالب ارزشمندتون در مقاله تصویرسازی ذهنی ممنون و سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *