باورها و افکاری که مانع از افزایش ثروت شما می‌شود – قسمت ۱

بیشتر ما در کودکی انشایی با این موضوع نوشتیم: «علم بهتر است یا ثروت». یادم می‌آید که وقتی آن انشا را می‌نوشتم خیلی‌ها در سرزنش ثروت با من صحبت کردند و از بدی‌های آن گفتند. حتی اگر در کلاسمان کسی ثروت را بهتر از علم می دانست، مورد سرزنش قرار می‌گرفت.

در همان عالم کودکی به جای این که یاد بگیرم ثروت و علم می‌توانند کنار هم ترکیب جالبی شوند یاد گرفتم که ثروت اصلا خوب نیست و من فقط باید روی علم تمرکز کنم. هر چه قدر سنم بالاتر رفت متوجه شدم این افکار به شدت غلط هستند و باعث می‌شوند ما زندگی معمولی داشته باشیم، و به حد کافی برای داشتن زندگی بهتر تلاش نکنیم، در نتیجه استعدادهایمان شکوفا نمی‌شوند.

احتمال می‌دهم بعضی از خوانندگان این مقاله هم درگیر این نوع باورها و افکار اشتباه باشند. چون این نوع باورها در جامعه ما کم نیست و به فراوانی به چشم می‌خورند. اگر قصد دارید این باورهای اشتباه‌تان را شناسایی و تغییر دهید، حتما این مقاله را دنبال کنید. شاید یکی از این باورها تا به امروز باعث شده تا ثروتمند نشوید.

free-your-mind

بدون شک شما هم از قدرت باور خبر دارید و می‌دانید که باورهایتان به راحتی می‌توانند ثروت، موفقیت، سلامت و …  را که حق طبیعی شماست، از شما دور کنند. در حقیقت کیفیت کنونی زندگی شما رابطه مستقیم با باورهایتان دارد. پس به نظر من وقت آن رسیده تجدید نظری در باورهایمان داشته باشیم.

دوست دارم در این مقاله چند مورد مهم از این باورهای غلط درباره ثروت را با هم بررسی کنیم و راهکارهایی برای تغییر آنها یاد بگیریم.

» باور غلط : خدا ثروتمندان را دوست ندارد.

یکی از باورهای اشتباهی که هنوز هم از شنیدن آن تعجب می‌کنم، این است که :

  “خدا ثروتمندان را دوست ندارد و آن ها محبوب خدا نیستند.”

این نوع باور در قشر مذهبی جامعه ما زیاد به چشم می‌خورد و متاسفانه بعضی از خانواده‌های مذهبی این باور در فرزنداشان شکل می‌دهند که اگر دوست داری محبوب خدا باشی پس سراغ ثروت زیاد نرو. زیرا در این صورت خدا را از دست می‌دهی. شاید این جملات برای شما هم آشنا باشند:

 • خدا اگر کسی رو دوست داشته باشه، بهش ثروت زیاد نمیده.
 • ائمه ما همگی در فقر زندگی می‌کردند.
 • دین اسلام با ثروت منافات داره.
 • ثروت زیاد دردسره و فقط نشون میده خدا آدم رو به هر حال خودش رها کرده.
 • این دنیا باید تو وضعیت بدی باشی تا اون دنیا پاداشش رو ببینی
 • به جای این که وقتت رو برای پول درآوردن تلف کنی، بیشتر سراغ کارهایی برو که تو رو به خدا نزدیک کنه.
 • و …

به نظر من جملات مشابه بالا دو دلیل می‌توانند داشته باشد:

 • یا به خاطر آموزش‌های غلطی است که از طریق خانواده، محیط ، کتاب و … در ذهن ما کاشته شده‌اند
 • یا توجیهی برای قانع کردن خودمان است تا برای زندگی بهتر تلاش نکنیم.

من بارها از دوستانم شنیدم که می‌گفتند دین اسلام با ثروت همخوانی ندارد و امامان معصوم ما در فقر زندگی می‌کردند. به همین دلیل کنجکاو شدم تا در این باره کمی تحقیق کنم. نتیجه تحقیق برایم بسیار جالب بود چون خلاف این ادعا را نشان می داد.

به عنوان مثال امام علی (ع) زمین‌ها و چاه‌های آب زیادی داشتند و از راه کشاورزی و تلاش ثروت زیادی به دست آورده بودند و با همین ثروت خود به افراد فقیر و تهیدست کمک می‌کردند.

حتما این مقالات را مطالعه کنید:

 1. ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟
 2. منظور از روانشناسی ثروت چیست؟

یا امام حسن (ع) هم از جمله مردان ثروت‌مند محسوب می‌شدند که سه بار ثروت خود را وقف فقرا کردند. این موارد نشان می‌دهند ائمه ما در طول زندگی خود کار و تلاش می‌کردند و ثروت را بد نمی‌دانستند بلکه نحوه استفاده از آن ثروت و سبک زندگی مد نظرشان بود. ائمه بزرگوار ما رو به زندگی تجملاتی نمی‌بردند و از ثروتشان در راه کمک به دیگران استفاده می‌کردند.

 احادیث زیادی از امامان معصوم وجود دارد که فقر را مورد سرزنش قرار می‌دهند.

امام علی علیه السلام می‌فرمایند: فرزندم! از فقر بر تو می ترسم، از آن به خدا پناه ببر! زیرا فقر دین انسان را ناقص و عقل و اندیشه او را مشوش، و مردم را نسبت به او، و او را نسبت به مردم بدبین می سازد.

» یا این حدیث

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند :

“هرکس نیکی به پدر و مادر و صله رحم را برایم ضمانت کند،

من نیز زیادی ثروت، طول عمر و محبت او در دل خویشاوندان را ضمانت می نمایم.”

تعداد این نوع احادیث کم نیست و به خوبی نشان می‌دهند که پیشوایان دینی ما فقر را توصیه نکردند و ثروتمند بودن را نعمت الهی می‌دانستند. البته همانطور که بالا اشاره کردم نحوه استفاده از این ثروت نیز در احادیث و زندگی ائمه ما وجود دارد.

با توجه به این مطالب، خدا دوست دارد ما ثروتمند باشیم و به افراد دیگر نیز کمک کنیم تا زندگی بهتری داشته باشند. بنابراین اگر شما هم این باور را دارید که خدا ثروتمندان را دوست ندارد و هنوز قانع نشدید که این باور اشتباه است، می‌توانید سراغ مطالعه زندگی نامه ائمه و همینطور خواندن احادیثی با این موضوع بروید. مطالعه این نوع مطالب به شما کمک خواهد کرد تا تجدید نظری درباره این باور داشته باشید.

‏قبل از اینکه بتونی حساب بانکی یا کیف پولت رو پر از پول و ثروت کنی، باید روح خودت رو از فقیر به ثروتمند تغییر بدی.

رابرت کیوساکی

 

علاوه بر موردی که در بالا بحث کردیم، باورهای اشتباه دیگری نیز درباره پول و ثروت وجود دارد. مثلا بعضی‌ها معتقدند پول دشمن خوشبختی است، یا این که در این شرایط جامعه محکوم به فقر هستیم و نمی‌توانیم پولدار شویم و موارد دیگر.

حتما با ما همراه باشید تا در مقاله بعدی درباره این باورهای اشتباه نیز با هم دیگر صحبت کنیم. بدون شک شناسایی این نوع باورهای اشتباه و بالا بردن سطح آگاهی درباره آنها می‌تواند زمینه ساز ورود ثروت به زندگی‌مان باشد.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

 1. باورها و افکاری که مانع از افزایش ثروت شما می‌شود – قسمت ۲
 2. باورها و افکاری که مانع از افزایش ثروت شما می‌شود – قسمت ۳
 3. باورهای بنیادی چه چیزهایی هستند؟
به اشتراک گذاری

4 Comments

 1. Fatemeh Shayesteh پاسخ

  مقاله ی فوق العاده ایه! مخصوصا لحن خیلی دلنشینی داره که آرامش بخشه و تمام دغدغه هارو از بین می‌بره ممنونم از همه

 2. فریده فرخی پاسخ

  عالم بودن بر اینکه چطور از ثروتی که بدست میاد استفاده بشه ، خیلی مهم است . مطالب درج شده بسیار عالی و مورد توافق اینجانب است .
  موفق ، پیروز و سربلند باشید ، دوستتون دارم خیلی زیاد 👏👏👏🌹🌹🌹🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *