روش هدف گذاری آنتونی رابینز برای کسب موفقیت

آنتونی رابینز را همه ما به خوبی می‌شناسیم. او یکی از مشهورترین و بهترین نویسندگان و سخنرانان انگیزشی و موفقیت در جهان است. آنتونی یا همان تونی رابینز، کتاب‌های بسیار خوب و قابل توجهی نوشته و این کتاب‌های ارزشمند به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌اند. افراد زیادی طرفدار سخنرانی‌های انگیزشی اون هستند و از مطالب و گفته‌ها و دستاوردهای تونی رابینز برای راه‌گشایی استفاده می‌کنند.

تونی رابینز در کارنامه کاری‌اش پنج کتاب پرفروش جهانی دارد و همچنین میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا از طریق سمینارهایش با او در ارتباط بودند و بازیگران، سیاست‌مداران، ورزشکاران و چهره‌های مطرح زیادی توسط این مدرس موفقیت آموزش دیده‌اند. تونی کسب و کارهای موفق زیادی را اداره می‌کند و توانسته ثروت فراوانی به دست بیاورد.

او در کتاب‌ها و سخنرانی‌هایش نکات با ارزشی گفته که یکی از این موارد هدف‌گذاری است. در اینجا چند نکته مهم هدف‌گذاری که تونی رابینز به آن‌ها اشاره داشته، برای شما آماده کردیم تا اگر شما نیز در هدف‌گذاری‌های خوداین اشتباهات را مرتکب می‌شوید با کمک راهنمایی‌های مفید رابینز از امروز روش خود را تغییر دهید.

برای اینکه تغییرات در زندگی‌تان ارزش داشته باشد، این تغییرات باید پایدار بوده و ادامه پیدا کنند.

tony robbins

آنتونی رابینز

مسیر هدف شما بسیار ارزشمند است، بنابراین به مسیر هدف‌هایتان توجه کنید.
 

تونی رابینز معتقد است اگر ما هدفی تعیین ‌کنیم و در مسیر رسیدن به آن هدف رشد نداشته باشیم  و متعالی نشویم، به مقصود اصلی نرسیده‌ایم. در حقیقت به اعتقاد او هدف از تعیین هدف این نیست که حتما آن‌ را بدست آوریم. بلکه هدف‌گذاری موثر این‌گونه است که در راه رسیدن به هدف‌هایمان تبدیل به فردی بهتر شویم و رشد کنیم.

به عبارت دیگر، اگر شما برای خود یک هدف مشخص تعیین می‌کنید، باید از خودتان بپرسید دلیل این‌که این هدف را تعیین کرده‌ام، چیست؟ آیا مسیر این هدف به من کمک می‌کند تا از جنبه‌های مختلف رشد کنم و بهتر شوم.

گاهی ما در مسیر رسیدن به اهداف‌مان نه تنها رشد نمی‌کنیم بلکه تبدیل به انسانی بدتر می‌شویم و پسرفت می‌کنیم. حتی اگر ما به آن هدف نیز برسیم، این نشان می‌دهد ما موفق نشدیم. زیرا تنها در صورتی به موفقیت رسیدیم که در راه رسیدن به هدف خود رشد کرده باشیم.

اگر کاری که همیشه انجام می‌دهید را انجام دهید، چیزی را خواهید گرفت که همیشه می‌گیرید.

tony robbins

آنتونی رابینز

اهداف تان نباید خیلی دور از دسترس باشد

حتما برایتان پیش آمده در ابتدای سال اهدافی برای خودتان تعیین کنید اما به هیچ‌کدام از آن‌ها نرسید. از جمله مهم‌ترین دلایلی که ما به اهداف‌مان نمی‌رسیم این است که  هدف بلند پروازانه‌ای در نظر می‌گیریم.

آنتونی رابینز در این‌باره می‌گوید:

اکثر مردم اهداف یک‌ساله خود را بیش از حد، دست بالا می‌گیرند، به طوری که رسیدن به این اهداف، دست کم یک، دو، سه یا حتی چهار دهه زمان و تلاش نیاز دارد.

بنابراین سعی نکنید برنامه‌هایتان را دور از دسترس تعیین کنید. البته همان‌طور که همه ما می‌دانیم هیچ چیز در زندگی غیر ممکن نیست اما برای ممکن ساختن بعضی خواسته‌ها نیاز به صبر، تلاش و پشتکار داریم.

من افرادی را می‌شناسم که ذهن آن‌ها هنور نیاز به تمرین و کار بیش‌تر دارد اما با این وجود اهداف سالیانه‌ای برای خود هدفی تعیین می‌کنند که با توجه به شرایط فعلی  آن‌ها رسیدن به آن هدف ممکن نیست. به همین دلیل، وقتی بعد از مدتی می‌بینند که هیچ پیشرفتی حاصل نشده، سرخورده می‌شوند و هدف خود را رها کرده و به فراموشی می‌ سپارند.

بهترین کار این است که شما روی باورها و ذهن‌تان کار کنید و در کنار آن اهداف‌تان را به چند هدف کوچک‌تر تقسیم کنید.

به عنوان مثال اگر شما تاکنون  ۱۰ میلیون در حساب بانکی‌تان نداشتید و در اهداف سالیانه‌تان بنویسد که ۱۰۰ میلیارد می‌خواهید، این هدف کمی بلندپروازانه است. بهتر است شما علاوه بر این‌که رابطه خودتان را با پول بهبود می‌بخشید و باورهای محدودکننده مالی‌تان را تغییر می دهید، هدف ۱۰۰ میلیاردی‌تان را نیز به رقم های کم‌تر تقسیم کنید تا هم سرخورده نشوید و هم مسیر را پله پله بالا بروید.

بر خواسته‌ها تمرکز کنید نه ناخواسته‌ها

اغلب مردم بر روی ناخواسته‌هایشان تمرکز می‌کنند. به عنوان مثال اگر شما دوست ندارید با یک فرد نامنظم ازدواج کنید، نباید بگویید:

  • من فردی را برای ازدواج می‌خواهم که نامنظم نباشد.

بلکه باید از کلمات مثبت استفاده کنید و روی خواسته‌هایتان تمرکز کنید.

  • من دوست دارم با فردی ازدواج کنم که منظم است و به نظافت نیز اهمیت می‌دهد.

بنابراین از امروز دور ناخواسته‌ها و ترس‌هایتان خط بکشید و فقط از خدا چیزهایی که دوست دارید بخواهید. در هدف‌گذاری‌هایتان هم از جملات مثبت به جای جملات منفی استفاده کنید.

تونی رابینز در این مورد معتقد است:

اگر با ترس به آنچه که نمی‌خواهید فکر کنید، از رسیدن به هدف خود ناامید می‌شوید. اما اگر به جای ترس از ناخواسته‌های خود، بر روی اجرا و دستیابی به خواسته‌های خود تمرکز کنید، امیدوارتر و با انگیزه بیشتری اهداف خود را دنبال می‌نمایید.

تعیین اهداف اولین قدم در تبدیل چیزهای ناملموس به چیزهای ملموس است.

tony robbins

آنتونی رابینز

پس از رسیدن به هدف خود، متوقف نشوید

 افراد زیادی به اهداف خود می‌رسند، اما بعد از رسیدن به هدف‌شان، احساس پوچی و ناامیدی می‌کنند. آن‌ها از خودشان می‌پرسند: من برای این‌که به این موفقیت برسم، سخت تلاش کردم اما در حال حاضر احساس خوبی ندارم. این‌جا جایی نیست که من می‌خواستم به آن برسم.

دلیل این احساسی پوچی و ناامیدی این است که فرد برای آینده خود هدف دیگری در نظر نگرفته و هدف‌گذاری را متوقف کرده است. اگر می‌خواهید بعد از دستیابی به اهداف‌تان احساس خوبی داشته باشید، نباید هیچ‌گاه هدف‌گذاری موثر را متوقف کنید.

به عنوان مثال، شما هدف خود را این‌گونه تعیین کردید: می‌خواهم یک خانه بخرم. بعد از خرید خانه شما ابتدا احساس خوبی دارید و از این‌که به هدف‌تان رسیدید بسیار خوشحال هستید اما اگر هدف دیگری برای آینده‌تان تعیین نکرده باشید، بدون شک احساس پوچی به شما دست می‌دهد. زیرا هیج انگیزه دیگری برای تلاش کردن ندارید و انگار این خانه نقطه پایان شما است.

برای این‌که با این مشکل رو به رو نشوید، بهتر است وقتی در حال تلاش برای رسیدن به هدفی هستید، اهداف دیگری نیز برای آینده‌تان در نظر بگیرید. این‌کار باعث می‌شود بعد از رسیدن به هدف‌تان هنوز انرژی و شوق زندگی داشته باشید، زیرا اهداف دیگری نیز برای دنبال کردن دارید.  

فراموش نکنید اگر از هدف‌گذاری موثر غافل شوید، ممکن است خیلی زود شیرینی رسیدن به اهداف‌تان به کام‌تان تلخ شود و ناامیدی وجودتان را فرا بگیرد. اگر این چهار مورد تونی رابینز را رعایت کنیم بدون شک می توانیم هدف‌گذاری موثرتری داشته باشیم و در نتیجه موفقیت‌های بیش‌تری کسب کنیم.

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *