چگونه امیدوار باشیم؟ ۱۰ راهکار برای افزایش امید در زندگی

امیدوار بودن در زندگی

با کمی تفکر درباره‌ی زندگی و معنای اصلی آن، متوجه می‌شویم که در واقع زندگی افراد در کسب موفقیت در زمینه‌های مختلف خلاصه نمی‌شود و معنایی فراتر از این خواهد داشت. با تغییر نگرش و طرز فکر خود می‌توانیم معنای اصیل و درست زندگی و اصول تأثیر گذار در روند آن را بشناسیم و در نهایت با پرسیدن سؤال چگونه امیدوار باشیم از خود، توانایی یافتن پاسخ‌هایی درست را داشته باشیم.

زمانی که سؤالی مثل چگونه امیدوار باشیم مطرح می‌شود، اولین چیزی که معمولاً به ذهن افراد نقش می‌بندد لبخند و زندگی شاد و بی‌دغدغه است. در صورتی که معنای امید در زندگی، چیزی پیچیده‌تر و فراتر از این مفهوم ساده و کلی است و برای رسیدن به آن نیز راه‌های زیادی وجود دارد که در ادامه‌ی این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

» تعریف امید

در مرحله‌ی اول، معنای لغوی امید در زبان هندی و اروپایی، خمیدگی یا منحنی بوده و به همین دلیل می‌توان گفت که امید و امیدوار بودن به افراد کمک می‌کند تا در صورت بسته بودن راه اصلی برای رسیدن به هدف از مسیر دیگری استفاده کنند. همچنین لازم به ذکر است که ریشه‌ی لغت امید در زبان یونانی و عبری نیز، داشتن انتظاری از روی اطمینان معنا می‌شود.

امید و امیدواری به عنوان یک طرز فکر و نگرش ذهنی و عاطفی، عامل مهم و تأثیر گذاری بر کیفیت زندگی بوده و به دنبال خود نتایج متفاوتی در بر خواهد داشت. برای پاسخ به سؤال چگونه امیدوار باشیم، ابتدا باید امید و امیدواری را شناخته و سپس در ادامه‌ی آن به شناخت راه‌های رسیدن به آن بپردازید.

امیدواری و داشتن امید در زندگی به این معنا نیست که اتفاقات یا نتایج احتمالی بد و منفی را نادیده بگیرید، بلکه معنای اصلی آن این است که در کنار تلاش سخت برای رسیدن به هدف و داشتن دید مثبت، احتمال به وجود آمدن نتایج منفی و اتفاق‌های بد را نیز در نظر داشته باشید. در واقع امیدوار بودن و داشتن امید در زندگی چیزی شبیه به نوعی احساس، انتظار و میل است که باعث می‌شود نسبت به آینده خوش‌بین بود.

خصوصیات شخص امیدوار

فردی که پاسخ سؤال چگونه امیدوار باشیم را می‌داند و تمام مراحل زندگی خود را با امیدواری طی می‌کند کسی است که در اکثر مواقع دارای احساس رضایت درونی بوده و بعد از انجام هر کاری بابت تلاشی که برای انجام آن کرده‌اند احساس رضایت می‌کنند. همچنین این افراد توانایی مقابله با استرس‌ها و ترس‌های درونی خود را داشته و در مواقع لزوم به خوبی با آن‌ها مبارزه می‌کنند.

افراد امیدوار معمولاً دارای انعطافی قابل قبول در زندگی خود هستند و در همین راستا، هنگام به وجود آمدن شرایط جدید در کمترین زمان ممکن خودشان را با محیط و موقعیت جدید سازگار می‌کنند. علاوه بر این یکی دیگر از خصوصیات مهم افراد امیدوار این است که زندگی متعادلی برای خود ساخته و در همین بین، میان تمام فعالیت‌های روزانه‌ی خود مثل کار، روابط اجتماعی و خانوادگی، تفریح، استراحت و… تعادل برقرار خواهند کرد.

یکی از روان‌شناسان مثبت گرا به نام اشنایدر که تحقیقات زیادی در زمینه‌ی امیدواری و افراد امیدوار کرده است، نظریه‌ای تحت عنوان تئوری امید بیان کرده است که طبق آن، فرد امیدوار دارای سه خصوصیت کلی شامل موارد زیر است:

 • تعیین اهدافی شفاف
 • یافتن چند مسیر قابل اجرا
 • پیگیری و پافشاری در عمل

اهمیت امید و امیدواری در زندگی

همیشه برای رسیدن به اهداف تعیین شده، مشکلات و موانع غیر قابل پیش بینی زیادی وجود دارد که خیلی از افراد هنگام روبه‌رو شدن با آن‌ها از هدف خود منصرف شده و دست از ادامه دادن به مسیر می‌کشند. افراد امیدواری که پاسخ سؤال چگونه امیدوار باشیم را به خوبی می‌دانند اما در این مواقع، معمولاً به دنبال راهی جایگزین یا راه حلی برای حل مشکل پیش آمده بوده و موقعیت را کنترل می‌کنند.

به طور کلی امیدواری فقط نوعی حس خوب نیست که افراد با تجربه‌ی آن دچار شادابی شوند؛ بلکه در واقع یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه‌ی فردی خواهد بود. امید داشتن یک فرد باعث می‌شود تا هیچ‌گاه از یادگیری و پیشرفت خسته نشده و همیشه اطلاعات خود را در به‌روزترین حالت ممکن نگه می‌دارد.

انتقال امید به دیگران و اطرافیان

متأسفانه امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که تعداد اتفاقات و اخبار بد روزبه‌روز در حال افزایش بوده و همین امر باعث شده تا افراد و مخصوصاً جوان‌های زیادی، امید خود را به زندگی از دست بدهند.

جامعه‌ی پر از ناامیدی امروز ما نیاز به افرادی دارد که امید و انگیزه و حال خوب را به هم‌نوع خود تزریق کند و برای این کار، هیچ چیزی به اندازه‌ی کلمات و حرف‌ها، قدرت انرژی بخشی را ندارد. در همین راستا در ادامه‌ی این مطلب به برخی از کارهایی که باعث انتقال امید به اطرافیان خود می‌شود می‌پردازیم.

پذیرش و باور

دوست داشتن افراد بدون هیچ دلیل و توقعی باعث ایجاد امید در او می‌شود. همچنین زمانی که شخصی را بدون تغییر دادن می‌پذیریم و او را همان‌طور که هست تأیید می‌کنیم، باعث بالا رفتن اعتماد به نفس او شده و در نهایت می‌توانیم شاهد امیدواری ایجاد شده در آن شخص باشیم.

در واقع وقتی کار انجام شده‌ی یک فرد را تأیید می‌کنیم باعث می‌شویم تا آن فرد یکی از نتایج فعالیت خود و احساس رضایت را در اطرافیان خود ببیند و سپس با امید و انگیزه‌ی بیشتری به کار خود ادامه دهد.

مقالات مرتبط

عشق‌ورزی و محبت

به طور کلی انسان‌ها موجودات احساساتی هستند که تأثیر احساسات آن‌ها در روند فعالیت‌هایشان بسیار زیاد است. به همین منظور زمانی که با استفاده از در آغوش کشیدن و به زبان آوردن کلمات محبت‌آمیز، عشق و علاقه‌ی خود را به اطرافیانتان نشان می‌دهید می‌توانید شاهد افزایش امید و امیدواری در آن‌ها شوید.

مراقبه بهار

قدردانی و سپاسگزاری

تشکر و سپاسگزاری از افراد بابت کارهایی که انجام می‌دهند، حتی اگر وظیفه‌ی شخصی آن‌ها باشد نیز باعث می‌شود تا امید و انگیزه‌ی بیشتری برای انجام دادن فعالیت‌های خود داشته باشند. برای مثال می‌توانید کارمندی را تصور کنید که بعد از تشویق و قدردانی شدن توسط کارفرمای خود با چه امید و انگیزه‌ی بیشتری به کار خود ادامه می‌دهد.

ارتباط برقرار کردن

به طور کلی وقت گذاشتن برای افراد و اهمیت دادن به آن‌ها باعث می‌شود تا در راستای پاسخ به سؤال چگونه امیدوار باشیم تلاش خوبی کرده و اطرافیانمان امید بیشتری به زندگی پیدا کنند. در ادامه‌ی همین موضوع وقتی با فردی به صحبت می‌پردازید و شروع به گوش دادن به حرف‌های او کرده و در نهایت با ملایمت و دلگرمی به او پاسخ می‌دهید، می‌توانید شاهد برق امید در چشمان او باشید.

همچنین احترام گذاشتن به افراد مختلف با دیدگاه‌ها و عقیده‌های متفاوت می‌تواند باعث شود تا آن‌ها دنیا را جای بهتری برای زندگی ببینند و احساس خوش‌بینی بیشتری نسبت به هم‌نوعان خود پیدا کنند که در نهایت همه‌ی این موارد باعث افزایش امید در آن‌ها نیز خواهد شد.

تسلی دادن و پشتیبانی

هنگامی که فردی از اطرافیان به هر دلیل غمگین است، می‌توان با تسلی دادن به او و استفاده از جملات محبت‌آمیز و امیدوار کننده، باعث ایجاد احساسی بهتر و در نهایت حس امیدواری در او شد. به طور کلی زمانی که فرد غمگین احساس کند فرد دیگری در کنار او است و از او پشتیبانی می‌کند، احساس امنیت خاطر خاصی پیدا کرده که باعث امیدوار شدن نیز خواهد شد.

۱۰ راهکار برای افزایش امید در زندگی

برای پاسخ به سؤال چگونه امیدوار باشیم بعد از تمام مواردی که تا کنون ذکر شد، باید به بیان چندین راهکار عملی و تمرین آن‌ها در زندگی اشاره کرد. امیدواری نوعی حس درونی در فرد است که برای احساس آن اول از همه خود فرد باید تلاش کند. به همین منظور در ادامه‌ی این مطلب به چند راهکار مختلف برای افزایش امید در زندگی اشاره خواهیم کرد.

تصور آینده‌ی خود به بهترین شکل ممکن

خیلی از افراد هستند که برای داشتن زندگی بهتر تلاش زیادی کرده و به عبارتی در حال ساختن آینده‌ی خود هستند در حالی که هیچ تصور ذهنی از آینده‌ی زندگی خود ندارند. اکثر این افراد اعتقاد دارند که با امید به خدا پیش رفته تا خداوند آینده‌ی آن‌ها را بسازد. در صورتی که آینده‌ی انسان‌ها تنها به دست خودشان ساخته می‌شود و خداوند تنها شرایطی را که افراد آماده‌ی آن هستند برایشان رقم می‌زند.

به همین منظور برای داشتن آینده‌ای بهتر باید ابتدا آن را در ذهن خود تصور کنید و سپس با برنامه ریزی درست به تلاش برای رسیدن و تحقق یافتن آن ادامه دهید. یک فرد امیدوار از آینده‌ی خود تصویری زیبا در ذهن داشته و برای ساخت آن به سؤال‌هایی مثل موارد زیر، پاسخ‌هایی با بار انرژی مثبت می‌دهند.

 • چگونه امیدوار باشیم؟
 • فردا برای من چگونه رقم می‌خورد؟
 • در آینده در چه خانه‌ای زندگی می‌کنم؟
 • در آینده چه دوستانی دارم؟

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

مقایسه‌ی شرایط فعلی با تصور ساختگی خود

ممکن است فکر کنید مقایسه‌ی شرایط فعلی در زندگی با آنچه که در ذهن خود تصور کردیم، باعث ایجاد ناامیدی و ناراحتی خواهد شد. اما با کمی خوش‌بینی می‌توان این طور به این موضوع نگاه کرد که این مقایسه باعث می‌شود تا متوجه فاصله‌ی موجود بین این دو مورد شده و برای طی کردن آن برنامه ریزی کرده و با امید و انگیزه برای ساختن آنچه که در ذهن خود دارید تلاش کنید.

متعادل سازی انتظارات از زندگی ایده‌آل

همه‌ی افراد باید با توجه به استعدادها، امکانات، شرایط و موقعیت مکانی خود از خودشان توقع داشته باشند. در نتیجه زندگی ایده‌آلی که برای خود تصور می‌کنید باید بر اساس انتظارات واقع‌گرایانه‌ی خود باشد؛ تنها در این صورت است که می‌توانید در راستای پاسخ به سؤال چگونه امیدوار باشیم به خوبی عمل کنید.

تعیین و ثبت هدف

پیش‌تر از این گفتیم که در تئوری امید اشنایدر، یکی از خصوصیات مهم افراد امیدوار این است که اهداف مشخصی برای خود دارند؛ در نتیجه برای اینکه بدانیم چگونه امیدوار باشیم، باید ابتدا هدفی متناسب با استعدادها و امکانات خود برای خود تعیین کنیم. سپس لازم است شروع به نوشتن اهداف تعیین شده کنیم و برای تحقق یافتن آن‌ها زمان خاصی مشخص کنیم.

اهداف تعیین شده، اصطلاحاً اهداف SMART هستند. این واژه مخفف یک تعداد ویژگی خاص برای اهداف انتخابی است که به تفکیک شامل موارد زیر است:

 • Specific (خاص بودن)
 • Measurable (قابل سنجش بودن)
 • Action oriented (عمل گرایی)
 • Realistic (واقع‌بینانه)
 • Time bound (دارای محدوده‌ی زمانی)

مقالات مرتبط

یافتن معنای زندگی

در نگاه اول ممکن است این عبارت، عبارتی فلسفی یا حتی کلیشه‌ای باشد؛ اما پیدا کردن معنای اصلی زندگی یکی از عوامل مهمی است که در پاسخ به سؤال چگونه امیدوار باشیم ما را راهنمایی می‌کند. هر فردی برای هدف مشخصی به این دنیا وارد شده یا به عبارت دیگر دلیلی که هر صبح برای آن از خواب بیدار می‌شوید در واقع زندگی شما را معنا می‌کند.

یافتن و تاکید کردن بر نقاط قوت

در بسیاری از موارد، علت ناامیدی افراد این است که احساس بی‌استعدادی کرده و فکر می‌کنند توانایی انجام هیچ کاری را ندارند. در این مواقع و به این افراد توصیه می‌شود که کاغذ و قلمی برداشته و شروع به نوشتن نقاط قوت خود کنند. سپس با مرور مداوم آن‌ها اعتماد به نفس خود را بالا برده و در نهایت با امید و انگیزه‌ای تقویت شده به فعالیت‌های روزانه‌ی خود ادامه دهید.

تقویت و تمرکز بر روابط حمایتی

انرژِی دریافتی از افراد مختلف با توجه به طرز فکر و اخلاقیاتی که دارند بسیار متفاوت بوده و در همین راستا، ممکن است با رابطه داشتن با خیلی از آدم‌های توانمندی که عادت به کمک به هم‌نوع خود را دارند، احساس امیدواری و انگیزه‌ی بیشتری را در خود حس کنید. خصوصیات این افراد حامی این است که اطرافیان خود را تشویق می‌کنند تا بهترین نوع از خود را ساخته و همواره در راستای رسیدن به موفقیت به آن‌ها کمک می‌کنند.

با توجه به تمام نکات ذکر شده، یکی دیگر از کارهای مفیدی که در راستای پاسخ به سؤال چگونه امیدوار باشیم می‌توان انجام داد این است که هنگام انتخاب دوست دقت کافی را به خرج داده و از ارتباط برقرار کردن با افرادی که انرژی منفی خود را به دیگران منتقل می‌کنند دوری کنید. زیرا امید و امیدواری هم مانند خنده، یک امر مسری بوده و بین افراد در یک دایره‌ی ارتباطی کاملاً قابل انتقال خواهد بود.

شرکت در فعالیت‌های مورد علاقه‌ی خود

امیدواری و داشتن امید در زندگی جزو موضوعاتی است که رابطه‌ی مستقیمی با سلامت روح و روان افراد دارد. به همین دلیل هرگونه فعالیتی که برای داشتن حال روحی بهتر می‌توان انجام داد، مثل انجام دادن فعالیت‌های مورد علاقه‌ی فرد، جزو راهکارهای افزایش امید در زندگی نیز محسوب می‌شود.

درگیر شدن در کارهایی که باعث لذت شما می‌شود انجام مداوم آن‌ها باعث می‌شود تا حس و حال بهتری را در طی روز تجربه کنید و در ادامه‌ی آن، احساس امیدواری بیشتری بکنید. لازم به ذکر است که تجربه‌های جدید و هیجان‌انگیز مثل انجام یک ورزش جدید، یادگیری یک مهارت جدید و… نیز ممکن است همین احساس را در افراد ایجاد کند.

قرارگرفتن در معرض شرایط غیرمنتظره و متنوع

داشتن خطی صاف برای زندگی و ماندن در زندگی یکنواخت و تکراری ممکن است باعث ایجاد احساس رخوت و ناامیدی در فرد شود. به همین دلیل ریسک کردن در موارد مختلف، انجام کارهای هیجان‌انگیز و جدید، تغییر الگوهای فکری و مواردی از این قبیل باعث می‌شود تا کمی حس امیدواری و شادابی به روح شما تزریق شود.

همچنین لازم به ذکر است که استرسی که هنگام انجام کارهای جدید و قرار گرفتن در موقعیت‌های نو تجربه می‌کنیم، مانند یک عامل محرک برای رشد احساس امیدواری در روح انسان عمل می‌کند و یکی از عوامل مهم در یافتن پاسخ سؤال چگونه امیدوار باشیم خواهد بود.

اهمیت دادن و مراقبت از خود

مراقبت از خود شامل انجام کارهایی مثل ورزش، خوردن غذای سالم، داشتن استراحت و تایم تفریح و… شده و انجام آن‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس، داشتن احساس رضایت درونی و در نهایت افزایش احساس امیدواری در فرد خواهد شد. با انجام دادن این کارها و به طور کلی مراقبت از خود در واقع سیگنال‌هایی را به ذهن خود ارسال می‌کنید که اطلاعات مفید و خاصی راجع به اینکه شما فرد سالم و خوشبختی هستید را به ذهن شما منتقل می‌کنند.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/04/frequency-banner.gif

در آخر

احساس امیدواری و ایجاد آن در زندگی افراد موضوع مهمی است که نه تنها روی موفقیت فردی انسان‌ها تأثیر ویژه‌ای دارد، بلکه روی موفقیت کلی یک جامعه نیز امری تأثیرگذار خواهد بود و توجه به آن چه توسط خود افراد و چه توسط مسئولین، پزشکان و… امری ضروری است.

ما در این مقاله سعی کردیم پاسخی کامل برای سؤال چگونه امیدوار باشیم ارائه داده و تمام جوانب این موضوع را بررسی کنیم. اما برای احساس عمیق و درونی حس امیدواری بعد از توجه به تمام این مسائل، بهتر است به شناختی کلی از تمام زوایای پنهان و آشکار خود برسید.

آرزوی همه‌ی ما این است که جامعه‌ای سرشار از امید و انگیزه با افرادی امیدوار و تلاشگر داشته باشیم و به سمت موفقیت‌های فردی و گروهی حرکت کنیم.

به اشتراک گذاری

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *