فرمول‌های جادویی افزایش اشتیاق در کار و زندگی

کارهای بزرگ، مواردی که حال خودمان و دلمان را خوب می‌کنند، چیزهایی هستند که برای انجامشان از درون انرژی می‌گیریم. این انرژی درونی که با شادی همراه است «اشتیاق» نام دارد. وقتی در زندگی و کارمان اشتیاق موج بزند، روزهایمان کم از حضور از در بهشت بَرین و گپ زدن با فرشتگان نخواهد داشت. در این گفتار به دنبال راه‌هایی برای ایجاد و افزایش اشتیاق در زندگی و کارمان می‌گردیم تا رنگی تازه بر روزهای عمرمان بپاشیم. اگر احساس می‌کنید دنیای اطرافتان رنگ‌هایش را باخته است و دست‌کمی از خاکستری ندارد، تا پایان این جستجوی رنگی با ما همراه باشید.

قدرتمندترین سلاح روی زمین، روح انسانی است که از اشتیاق شعله‌ور است.

فردیناند فووش

» آیا اشتیاق همان انگیزه است؟

با وجود آنکه این دو مفهوم باهم شباهت زیادی دارند اما تفاوت‌هایی کوچک، حساب آنها را هم سوا می‌کند:

 • انگیزه اندکی حسابگر است؛ اما اشتیاق، همین که شور قلب را سیراب کند به اوج خود رسیده است

مثلا قندی که در دلمان برای خوردن یک بستنی با شکلات فراوان آب می‌شود از جنس انگیزه نیست. این اشتیاقی است که برای ملاقات زبان ما و بستنی، سر و دست می‌شکند.

 • انگیزه به زمان‌بندی گره خورده است ولی اشتیاق آزادی بیشتری دارد

بیشتر وقت‌ها انگیزه ما برای انجام کارها در یک بازه زمانی گیر می‌کند؛ مثلا با خودمان قرار می‌گذاریم که وقتی در کنکور قبول شدیم فلان کار را برای خودمان بکنیم یا آنکه به خودمان وعده می‌دهیم با گذراندن فلان دوره آموزشی، گرفتن فلان پروژه یا کم کردن ۲۰ کیلو از وزنمان فلان اتفاق خوب برایمان رقم می‌خورد. این حس و حال از جنس انگیزه است؛ اما اشتیاق مثل باد بهاری است. زود می‌آید، حالی اساسی به ریه‌هایمان می‌دهد و می‌رود. اشتیاق، کوتاه اما پربار است و ما را مثل انگیزه، چشم‌انتظار نگه نمی‌دارد.

» برای خلق اشتیاق در زندگی و کار چه باید کنیم؟

برای افزایش حجم اشتیاق در زندگی‌تان چند پیشنهاد داریم. بیایید محتویات این بقچه پیشنهادی را با هم بررسی کنیم:

 1. آیا می‌دانید که چه می‌خواهید؟

افراد موفق در زمینه‌های مختلف، قبل از آغاز هر کاری، تکلیف خودشان را با این سوال روشن کرده‌اند. وقتی بدانیم که از خودمان، آینده‌مان و زندگی‌مان چه می‌خواهیم آتش اشتیاق برای به دست آوردن آن چیز، ما را به حرکت وا می‌دارد. اگر احساس می‌کنید که در زندگی‌تان هیچ اشتیاقی وجود ندارد می‌توانید آن را هشداری برای نداشتن هدف زندگی در نظر بگیرید. این را هم در نظر داشته باشید که هیچکس جز شما نمی‌تواند هدف زندگی‌تان را به شما نشان دهد. پس آستین‌هایتان را بالا بزنید و مسیر آینده‌تان را روشن کنید.

 1. غلظت کنجکاوی‌تان را افزایش دهید

یکی از بزرگ‌ترین علت‌های از دست دادن اشتیاق در زندگی، کم‌رنگ شدن میزان کنجکاوی ما نسبت به محیط اطرافمان است. البته نباید این ماجرا را با فضولی و سرک کشیدن در زندگی دیگران یکی بدانیم.

منظور ما نوع سالم کنجکاوی است. برای داشتن این کنجکاوی سالم قبل از هر چیزی باید بدانیم که می‌خواهیم میزان اشتیاقمان را در چه زمینه‌ای افزایش دهیم؛ مثلا اگر می‌خواهیم با شور و اشتیاق بیشتری کار کنیم باید به سراغ سپاسگزاری کردن برویم و چیزهای شگفت‌انگیزی که در کارمان پنهان شده‌اند را کشف کنیم. کنجکاوی، ما را به شناخت می‌رساند و شناختن چیزهایی که فکر می‌کردیم آنها را می‌شناسیم روزنه‌های اشتیاق را به روی ما می‌گشاید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

 1. کارها را به شیوه‌ای متفاوت انجام دهید

گیر افتادن در زنجیر روزها و کارهای تکراری، یکی از غول‌های گرسنه‌ای است که اشتیاق ما را یک لقمه چپ می‌کند. برای نجات دادن اشتیاقتان از چنگال این هیولا، باید آستین‌هایتان را بالا بزنید و به دنبال جان بخشیدن به تک‌تک کارهای روزانه خودتان باشید. البته نیازی نیست که به انجام کارهای بزرگ، هزینه‌بر و خسته کننده فکر کنید. همیشه کار را با قدم‌های کوچک آغاز کنید؛ مثلا:

 • وقتی از خواب بیدار می‌شوید به جای هر عکس‌العمل دیگری یک لبخند بزنید. مهم نیست کسی لبخند شما را می‌بیند یا نه. مهم این است که این لبخند در اولین ثانیه‌های بازگشت شما به زمین، حکم مولتی ویتامین را برای روحتان دارد و یک حال اساسی به آن می‌دهد.
 • واژه‌هایتان را با انرژی و شادی بیان کنید. وقتی با دیگران یا خودتان صحبت می‌کنید از فاز غم و غصه یا شکایت کردن بیرون بیایید و به دنبال راهی برای کشاندن شادی و انرژی به زندگی‌تان بگردید. یادتان باشد، بیشتر وقت‌ها چیزی که انرژی و شادی ما را می‌دزدد نگاه عجیب و خشمناک ما به اتفاق‌های ریز و درشت زندگی‌مان است.
 1. در مقابل بولدوزرهای زندگی‌تان مقاومت کنید

برخی افراد یا ماجراها در زندگی، حکم بولدوزر را دارند. آنها خواسته یا ناخواسته با رفتارهایی که می‌کنند، حرف‌هایی که می‌زنند و … تمام جوانه‌های اشتیاقمان را با خاک یکی می‌کنند. شاید نتوانیم این بولدوزرها را به طور کامل از زندگی‌مان بیرون کنیم اما می‌توانیم در مقابلشان بایستیم و به آنها اجازه ندهیم که اشتیاق ما را با سنگ محک دنیای محدود خودشان بسنجند.

 1. گول استعداد را نخورید

استعداد داشتن یا نداشتن، ماجرایی است که از نخستین سال‌های زندگی‌مان با ما همراه می‌‎شود. برخی از بچه‌ها در یک یا چند زمینه، جلوتر از سایر هم سن و سالانشان هستند. این ماجرا و تاکید بی‌وقفه پدر و مادرها برای بچه‌هایی که چنین موهبت‌هایی را ندارند نوعی دردسر یا حتی سرخوردگی به وجود می‌آورد. عده‌ای از ما سال‌ها با درد تلخ این دسته‌بندی کلنجار رفته‌ایم. خبر خوب اینکه به مدد دستاوردهای روانشناسان و محققان، اکنون بر همه ثابت شده است که داشتن استعداد به معنی شوق انجام یک کار یا حتی موفقیت در آن نیست.

 شاید حتی بتوان گفت بخت با بچه‌های معمولی یار بوده است. چون آنها این فرصت را داشتند که بدون خط‌کشی دیگران و گیر کردن لای خروارها باید و نباید، فرصتی برای آشنایی با چیزهای مورد علاقه‌شان و کشف اشتیاقشان به دست آورند. بنابراین اگر می‌خواهید شادی و اشتیاق را در زندگی‌تان به وجود بیاورید، استعداد داشتن یا نداشتن را فراموش کنید و به دنبال چیزی که قلبتان سال‌ها است آن را بیخ گوشتان زمزمه می‌کند بروید. بدن شک، اشتیاقتان را در آن حوالی پیدا خواهید کرد.

 1. اشتیاق را در قلب دیگران روشن کنید

شاید کمی از این راهکار تعجب کنید و با خودتان بگویید: «ای بابا، تا الان که قرار بود اشتیاق خودمان را پیدا کنیم حالا باید به دنبال اشتیاق دیگران هم بگردیم؟» در پاسخ باید بگوییم که اشتیاق، نور است. شاید شما هم با ما موافق باشید که جستجو به دنبال نورهای زندگی‌مان در مسیری روشن، بسیار راحت‌تر از جاده‌ای سرد و تاریک است. وقتی با واژه‌ها، راهنمایی و دیدگاهی که داریم مسیر زندگی دیگران را چراغانی می‌کنیم زندگی خودمان هم از برکت روشنایی دیگران، پر نور می‌شود.

 1. از تظاهر کردن دست بردارید

گاهی برای ما پنهان شدن پشت نقاب‌های رنگارنگی که برای خودمان می‌تراشیم و آن را به عنوان نسخه‌ای تمام عیار از خودمان به دیگران نشان می‌دهیم به بخشی عادی از زندگیمان تبدیل می‌شود. مشکل از  آنجا آغاز می‌شود که کم‌کم از دست تظاهر کردن به چیزی که نیستیم و سرکوب کردن چیزی که هستیم جانمان به لبمان می‌آید. آن هنگام است که به یاد می‌آوریم مدت‌ها است با شوق انجام یک کار از خواب بیدار نشده‌ایم؛ مدت‌ها است زندگی‌مان را با لایه‌های عجیبی از غرور، بی‌تفاوتی و روزمرگی پوشانده‌ایم و به خودمان مجالی برای نفس کشیدن و زندگی کردن نداده‌ایم.

در چنین شرایطی هیچ اشتیاقی توانایی درخشیدن پیدا نمی‌کند. چون به محض نشان دادن اولین درخشندگی‌اش یک لایه گچی از تظاهر را روی آن می‌کشیم و با این کار، اجازه دگرگون کردن زندگی‌مان را از او می‌گیریم. اشتیاق برای رشد کردن و نشان دادن خودش به هوای تازه‌ی شخصیتِ واقعی شما نیاز دارد. می‌خواهید اشتیاق را در زندگی‌تان پیدا کنید؟ پس باید قبل از هر چیزی با خود واقعی‌تان روبه‌رو شوید و پس از سالها به او سلامی از سر محبت کنید. آن هنگام است که اشتیاقتان به خودش جسارت می‌دهد تا پیش چشمانتان نمایان شود.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

 1. خودتان را به یادگیری گره بزنید

 یادگیری، ذهن شما را از یک برکه محدود به رودخانه‌ای جاری تبدیل می‌کند. به دنبال این ماجرا و آشنا شدن با چیزهای تازه، ایده‌های جدیدتری به زندگی‌تان راه پیدا می‌کنند. به زبان ساده، شما با کمک یادگیری، مسیری جداگانه برای ورود اشتیاق به زندگی‌تان باز می‌کنید.

 1. برای خودتان وقت بگذارید

این خیلی خوب است که بتوانید کارهایتان را بر اساس برنامه‌ریزی‌هایتان انجام دهید؛ اما نباید در این میان، خودتان را فراموش کنید. وقتی هیچ زمانی را برای ترمیم احساستان و پاسخگویی به خواسته‌ها یا آرزوهایتان اختصاص نمی‌دهید چگونه انتظار دارید که برای انجام کارهایتان اشتیاق داشته باشید یا زندگی‌تان از شادی و آرامش سهمی ویژه داشته باشد؟ یادتان باشد که استراحت کردن هم درست به اندازه کار کردن و یادگیری می‌تواند دریچه‌های اشتیاق را به زندگی‌تان بگشاید.

» خودتان را تحویل بگیرید

اشتیاق، یک شعله است. برای روشن ماندن این شعله به سوخت احتیاج دارید و این سوخت به طور مستقیم از قلب شما ریشه می‌گیرد. همیشه بهترین و مستقیم‌ترین راه برای جان بخشیدن به اشتیاق، گوش دادن به ندای قلبتان است. به خودتان، توانایی‌هایتان و هدفی که قلبتان مدام آن را زیر گوشتان نجوا می‌کند باور داشته باشید. چون قلب شما از میانبرهایی خبر دارد که قد عقلتان به آنها نمی‌رسد!

نظر شما چیست؟

شما از چه راهی برای بازگرداندن اشتیاق به زندگی‌تان استفاده می‌کنید؟ لطفا کمی از روش ویژه خودتان برایمان بگویید.

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *