تاثیر لبخند در روابط اجتماعی و زندگی شما چیست؟

ما دست خالی روی زمین نیامده‌ایم. به تمام انسان‌ها یادگاری‌هایی داده شده تا خانه اصلی خود را فراموش نکنند. این یادگاری‌ها، نشانه‌هایی ساده، گاهی کوچک اما بسیار قدرتمند هستند که انسان بودن ما با وجود آن‌ها معنا پیدا می‌کند. لبخند، یکی از همان یادگاری‌ها است.

همه ما به وسیله این نشانه‌ها به یکدیگر متصل هستیم. به همین دلیل، هنگامی که یکی از آن‌ها فعال می‌شود، همتایان خود را که در وجود انسان‌های دیگر قرار دارند، بیدار می‌کند. از این رو، وقتی کسی لبخند می‌زند، دیگران نیز ناخودآگاه شروع به لبخند زدن می‌کنند. در این مقاله به سراغ لبخند می‌رویم و سعی می‌کنیم از دریچه‌ای عمیق‌تر به آن بنگریم.

‏متوجه خواهی شد که زندگی هنوز هم ارزشمند است، اگر فقط لبخند بزنی.

چارلی چاپلین

نیم نگاهی به ویژگی‌های لبخند زدن

لبخند، شناخته شده‌ترین حالت چهره است. توانایی تشخیص یک لبخند آگاهانه، در اوایل زندگی، آن هم وقتی که فقط چند ماه از عمرمان می‌گذرد ایجاد می‌شود. تحقیقات منتشر شده در جامعه روانشناسی اثبات می‌کنند که ما می‌توانیم یک لبخند را از ده فرسخی تشخیص دهیم؛ اما سایر حالت‌های چهره فقط از فاصله نزدیک‌تر برای ما قابل شناسایی هستند. اگر بخواهیم نگاهی سرانگشتی به موضوع لبخند زدن بیندازیم می‌توانیم نکته‌های مثبت زیر را از آن استخراج کنیم:

  • لبخند زدن مانع‌ها را از میان برمی‌دارد و باعث برقراری ارتباط بین مردم می‌شود.
  • با لبخند زدن می‌توانیم شرایط و جو حاکم بر یک فضا را با سرعت چشمگیری تغییر دهیم.
  • لبخند، باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد می‌شود.
  • یک لبخند واقعی می‌تواند نگاه مردم نسبت به ما را تغییر دهد.
  • با لبخند زدن، به وجود خودمان توجه بیشتری می‌کنیم.
  • لبخند زدن اعتماد متقابل را بین افراد ایجاد می‌کند.
  • لبخند زدن نشانه‌ای از خوب و سرحال به نظر رسیدن است که باعث می‌شود دیگران مجذوب ما شوند. 

چند نوع لبخند داریم؟

لبخندها به دو نوع واقعی و نمایشی تقسیم‌بندی می‌شوند. لبخندهای واقعی در اثر حس کردن یک ماجرای خوشایند و لذت‌بخش ایجاد می‌شوند. در صورتی که لبخندهای نمایشی، هدف‌های گوناگونی همچون پنهان کردن حس واقعی یا فریب اطرافیان را دنبال می‌کنند.

یک متخصص مغز و اعصاب فرانسوی به نام «دوشن» در طول تحقیق‌هایی که روی چهره افراد مختلف انجام داد توانست ویژگی‌های علمی یک لبخند واقعی را از روی چهره افراد شناسایی کند.

دوشن می‌گوید: «یک لبخند واقعی نیازمند حرکت چشم‌ها و دهان به صورت هم‌زمان است. در این لبخند، هر دو عضله گونه‌ای بزرگ، منقبض می‌شوند، گوشه‌های دهان بالا می‌رود و چاله‌هایی کوچک در اطراف چشم فرد نمایان می‌شوند.» این نوع لبخند کامل و واقعی اکنون به عنوان «لبخند دوشن» شناخته می‌شود.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

سیستم تشخیص لبخندهای تقلبی!

ما با یک دروغ‌سنج بسیار دقیق به دنیا آمده‌ایم. این سیستم که توانایی تشخیص لبخندهای واقعی از تقلبی را دارد در کسری از ثانیه لبخندها را آنالیز می‌کند و نتیجه را به ما نشان می‌دهد. البته سازوکارش به صورت رفتاری است. اجازه بدهید بیشتر توضیح دهیم.

حتما شنیده‌اید که می‌گویند لبخند زدن مسری است. در واقع این فرآیند، یک حلقه بازخورد است. به این ترتیب که دیگران لبخند می‌زنند، شما آن لبخند را می‌بینید و خوشحال می‌شوید، سپس آن را تقلید می‌کنید و لبخند می‌زنید، دیگران آن را می‌بینند و خوشحال می‌شوند و دوباره از اول، لبخند می‌زنند. تقلید لبخندها واکنش آگاهانه‌ای نیست.

وقتی فردی – حتی یک غریبه – شروع به لبخند زدن می‌کند بی‌آنکه بدانیم لبخند او را تقلید می‌کنیم. سیستم دروغ‌سنج لبخندها در همین مکان پنهان شده است. وقتی یک لبخند واقعی را تقلید می‌کنیم در درونمان احساس بسیار خوبی شکوفا می‌شود. در حقیقت، با تقلید لبخند دیگران، احساس درونی آن‌ها را تجربه خواهیم کرد. به همین ترتیب، وقتی فردی لبخندی مودبانه یا مصنوعی تحویل ما می‌دهد حتی اگر لبخندش بسیار بزرگ هم باشد، در کمتر از یک ثانیه تقلبی بودن لبخند او بر ما آشکار خواهد شد.

‏لبخند زدن در یک‌ لحظه اتفاق می‌افتد، اما خاطرات آن تا پایان عمر باقی می‌ماند.

ماری فون ابنر اشن‌باخ، نویسنده آلمانی

کندوکاوی پیرامون انرژی لبخند

لبخند، نیرویی پنهان و کارآمد است که به طرز عجیبی سلول‌های جسم را تحت تاثیر قدرت خود قرار می‌دهد. محققان دانشگاه «کاناس» ثابت کرده‌اند که لبخند، افراد را به سطح پایه‌ای فعالیت‌های قلبی و عروقی بازمی‌گرداند و این از بدن در برابر استرس محافظت می‌کند.

علاوه بر این، دانشمندان دانشگاه «کارنگی ملون» باور دارند که لبخند زدن باعث افزایش هورمون‌های تقویت‌کننده روحیه – مانند اندورفین و اکسی توسین – کاهش فشار خون و افزایش سطح اسیدهای آندوژنیک در بدن می‌شود که به دنبال آن، احساس درد، کاهش پیدا می‌کند.

جالب است بدانید که لبخند زدن، نه تنها در جسم خودتان بلکه در جسم کسانی که لبخند شما را تماشا می‌کنند نیز باعث افزایش فاکتورهای سلامتی می‌شود. برخی از محققان مانند «رون گوتمن» لبخند را به عنوان نیرویی می‌شناسند که در آخرین لحظه‌ها و در اوج خستگی‌های جسمی و روحی، انرژی را به جسم بازمی‌گرداند.

شاید بگویید: «وقتی کسی تحت فشار جسمی و روحی است چگونه می‌تواند لبخند بزند؟» باز هم محققان به این پرسش پاسخ داده‌اند. آن‌ها دریافتند که هرگونه تغییر در وضعیت اعضای چهره باعث بروز احساس‌های گوناگون در اعماق وجود انسان می‌شود. در واقع، حالت‌های چهره می‌توانند احساسات همیشگی را تغییر دهند یا نیروهای خفته را بیدار کنند. با استفاده از این ترفند و ایجاد حالت‌های مصنوعی چهره – مثل لبخند زدن، آن هم وقتی که دلیلی برای این کار نداریم – می‌توان مغز را تحریک به فعال کردن مرکز پردازش احساس‌های مربوط به لبخند کرد تا از ویژگی‌های مثبت این احساس، بهره‌مند شویم.

در همین رابطه مطالعه کنید:

  1. با معجزه لبخند، کسب‌وکارتان را رونق دهید

سایز لبخند شما چند است؟

نکته‌ای که نباید در این میان فراموش کنیم این است که بزرگی و کوچکی لبخندی که می‌زنیم، ربطی به حجم احساسی ورای آن ندارد. حتما شما نیز در طول زندگی خود این مورد را تجربه کرده‌اید؛ مثلا وقتی که چیزی را بسیار عمیق درک می‌کنیم، در ظاهر، لبخندی کوچک می‌زنیم اما درونمان سرشار از شادی است یا وقتی که یک فیلم کمدی تماشا می‌کنیم، لبخندی بسیار بزرگ می‌زنیم اما این هیجان تنها تا انتهای خنده ما وجود دارد و با تغییر سکانس فیلم، تمام می‌شود. در نتیجه، این عمق احساس شما است که اهمیت دارد نه کوچکی یا بزرگی لبخندتان.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/05/banner-money-new.jpg

تمرین لبخند به زندگی

هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید، ابتدا لبخند بزنید. وقتی اولین کار روزانه شما لبخند زدن باشد، تمام روزتان به روشی مثبت آغاز می‌شود و شما تازه نفس و خوش‌بین‌تر از همیشه روزتان را آغاز خواهید کرد.

خنده بی انتها است، تخیل سن و سال نمی شناسد، رویاها جاودانه هستند.

والت دیزنی

لبخند زدن در دنیای وارونه

گاهی کار دنیا برعکس می‌شود. در این گیرودار، خوشحال بودن باعث نمی‌شود که لبخند بزنیم بلکه این لبخند است که ما را به سمت خوشحالی سوق می‌دهد. لبخند، بهترین پادزهر طبیعت برای رو‌به‌رو شدن با مشکلات است. با این حال، آن را نمی‌توان خرید، گدایی کرد، دزدید یا حتی قرض گرفت؛ زیرا لبخند چیزی است که پس از داده شدن ارزش پیدا می‌کند.

بسیاری از چیزهای خوب این جهان، رایگان هستند و با هیچ چیزی جز عشق نمی‌توان آن‌ها را خرید. اولین و بزرگ‌ترین عشق را نسبت به وجود خودتان داشته باشید. تنها زمانی که لبریز از این احساس باشید می‌توانید عشق و احترام واقعی دیگران را به سمت خود جذب کنید. وقتی در آینه به خودتان نگاه می‌کنید، یک لبخند زیبا و واقعی بزنید. چون کسی که شما را نگاه می‌کند، عشق است.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

 

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *