معجزه لبخند و تاثیر آن در رونق کسب‌وکار

نگاهی کوتاه به تاثیر لبخند در تجارت

سیستم‌های کسب‌وکار، جدا از انسان‌ها نیستند. چون ما با تمام آنچه که هستیم وارد کار می‌شویم. در نتیجه، اگر انسانی مثبت‌نگر، خوش‌اخلاق و خنده‌رو باشیم، سیستم کاری‌مان نیز سرشار از تعهد، اعتماد و پویایی خواهد شد. اما برعکس، اگر انسانی منفی‌گرا، بداخلاق و کوته‌نظر باشیم، یک جهنم واقعی را برای خود و همکارانمان خواهیم ساخت. در این مقاله به تاثیر متقابل معجزه لبخند و کسب‌وکارها می‌پردازیم.

‏کسی که روزش را با لبخند آغاز کند، برنده آن روز است.

cicero

مارکوس تولیوس سیسرو، فیلسوف یونانی

 

» چرا برای داشتن یک تجارت موفق باید از لبخند استفاده کنیم؟

کسب‌وکار یعنی مهارت ساخت ارتباط، بین انسان‌هایی که برایمان مهم هستند. البته وقتی پای کار در میان باشد، مهم بودن افراد با میزان منفعتی که برای ما دارند رابطه‌ای مستقیم پیدا می‌کند. اما این چیز بدی نیست. چون نمی‌خواهیم در این میان سر کسی را کلاه بگذاریم یا به واسطه ترفندهای روانشناسی، امتیازی از او بگیریم. استفاده به‌جا و هدفمند از موهبت لبخند زدن، خیلی بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید در تجارت به کارتان می‌آید. پس اگر بگوییم لبخند زدن برای یک تاجر یا صاحب کسب‌وکار از نان شب هم واجب‌تر است پُر بیراه نگفته‌ایم.

بیایید نگاهی به چند مورد از تاثیرهای معجزه لبخند در کسب‌وکار بیندازیم:

 • افزایش باور‌پذیری محصول
 • افزایش اعتماد مشتریان
 • افزایش فروش
 • جذب آسان‌تر سرمایه
 • پذیرش محصول توسط افکار عمومی
 • افزایش بهره‌وری خودتان و کارمندانتان
 • رشد با سرعتی بالاتر از رقبا
 • افزایش همبستگی در میان کارمندان
 • آرامش بیشتر در میان کارمندان
 • رضایت بالاتر مشتریان

اهمیت لبخند، جایی خودش را نشان می‌دهد که بدانیم برای رسیدن به هر کدام از اهداف بالا، باید میلیون‌ها و گاهی میلیاردها تومان هزینه کرد. در صورتی که اگر لبخند را به بخشی جدایی ناپذیر از تجارتمان تبدیل کنیم، می‌توانیم با استفاده از میانبر ایجاد شده خیلی زودتر، ارزان‌تر و با کیفیت بالاتری به هدفمان برسیم.

پس شاید با من موافق باشید که یک مدیر موفق، یک مدیر خنده‌رو است! البته منظور این نیست که با لبخندهای بیش از اندازه، محیط کار به مهمانی تبدیل شود. یک مدیر باهوش از موجودی بی‌پایان لبخندهایش در زمان و مکان مناسب استفاده می‌کند.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

 1. تکنیک تبسم و پاکسازی کوانتومی چه رازی دارد؟
 2. باورها و افکاری که مانع از افزایش ثروت شما می‌شود
 3.  خودباوری چیست؟ چگونه به خودباوری برسیم؟
 4. هوش مالی
 5. قانون جذب

 

“پیشنهادهای طلایی برای استفاده از معجزه لبخند”

ایده‌ها جایی زنده می‌مانند که کسی برای به کاربردن آن‌ها دست بلند کند. در غیر این صورت، به جز مشتی باد هوا، چیز دیگری نخواهند بود. در ادامه این مقاله، چند ایده برای استفاده از لبخند در محیط کار پیشنهاد می‌کنیم. نگاهی به آن‌ها بیندازید. گاهی پاسخ‌ها در جایی که فکرش را نمی‌کنیم منتظر ما ایستاده‌اند.

» پیشنهاد اول: از لبخند برای دگرگونی روح مکان استفاده کنید

«روح مکان» یا «جنیوس لوسی» موضوعی است که در شرکت‌ها و کسب‌وکارهای ایرانی بسیار مورد کم لطفی قرار می‌گیرد. علت این رفتار را می‌توان در دو حالت خلاصه کرد؛ یا مدیران و صاحبان کسب‌وکار، اطلاعی از چندوچون این اصطلاح ندارند یا فکر می‌کنند پرداختن به روح مکان، برایشان جز خرج‌تراشی چیزی به همراه نخواهد داشت.

به همین دلیل، سراغی از این عامل موثر که می‌تواند آن‌ها را پولدار کند نمی‌گیرند! در مقاله «مفهوم حس مکان و عوامل شکل‌دهنده آن» نوشته محمدصادق فلاحت، روح مکان، این‌گونه تعریف شده است: «حس مکان به معنای ادراک ذهنی مردم از محیط و احساسات کم‌وبیش آگاهانه آن‌ها از محیط خود است؛ به طوری که فهم و احساس فرد با زمینه معنایی محیط پیوند خورده و یکپارچه می‌شود. این حس، عاملی است که موجب تبدیل یک فضا به مکانی با خصوصیات حسی و رفتاری ویژه برای افراد خاص می‌گردد.»

ما، شما و تمام افرادی که با هم یک کسب‌وکار را جلو می‌بریم هر روز دست کم، هشت ساعت در محیط کاری خودمان زندگی می‌کنیم. اگر گذرتان به اداره‌ها افتاده باشد، کاملا درک خواهید کرد که این محیط‌ها تا چه اندازه خشک، جدی و غیرقابل انعطاف هستند.

شاید بگویید: «حضور در اداره‌ها که نباید به آدم احساس خوبی بدهد! یا این که محیط کار، جای شوخی و خوش‌گذرانی نیست.» با کمال احترامی که برایتان قائل هستم باید بگویم اشتباه می‌کنید. لحظه‌هایی که ما در محل کار یا اداره‌ها سپری می‌کنیم، جزو عمر ما به شمار می‌روند. گذراندن این ثانیه‌های با ارزش در مکانی که پر از استرس و تنش است با هدر دادن آن هیچ تفاوتی ندارد.

بر‌خلاف نظر مدیران بالا‌نشین، تغییر این جو به هزینه زیادی نیاز ندارد و در ۸۰ درصد موارد، کاملا رایگان انجام می‌شود. با به کار بردن موارد زیر می‌توان روح مکان یک محیط را تا ۱۸۰ درجه تغییر داد. بیایید نگاهی به این پیشنهادها بیندازیم:

 • لبخند زدن مدیران به کارمندان زیردستشان

شاید بگویید این مورد مهم نیست؛ اما بسیار مهم است. یک مدیر می‌تواند با رفتاری که دارد برای کارمندانش تا اندازه یک فرشته بالا رود یا در حد یک فرد ظالم و دیو صفت سقوط کند. در جریان همین بالا و پایین رفتن‌ها، رفتار کارمندان با یکدیگر و با مشتریان نیز بین دو طیف خوب و بد نوسان می‌کند. مدیری که کارمندانش را با یک لبخند ملاقات می‌کند، زنجیره‌ای از شادی، اعتماد به نفس، آرامش و راحتی خیال را می‌سازد. در نتیجه، خاطره و روح مکان ساخته شده به واسطه لبخند مدیر، آن مکان را برای کارمندان، دلپذیر و خواستنی خواهد کرد.

 • استفاده از استیکر‌های لبخند در ایمیل‌ها، خبرنامه‌ها، اطلاعیه‌های سازمانی و…

این مورد هم مخالفان خاص خودش را دارد. به خصوص کسانی که معتقد هستند محیط کار باید جدی و منسجم باشد. غافل از آن‌که بیشتر کارمندان از دریافت نامه‌های درون اداره‌ای یا خواندن اطلاعیه‌های سازمانی بیزار هستند. چون استرس زیادی به آن‌ها وارد می‌کند.

این مورد درباره مدیران هم صدق می‌کند. نکته‌ای که نباید از یاد ببریم این است که صمیمیت گمشده در روابط انسانی ما، ریشه بسیاری از تنش‌ها، استرس‌ها و مشکلات است.

تنها کمی منعطف‌تر، ملایم‌تر و خنده‌روتر نوشتن ایمیل‌ها، خبرنامه‌ها و اطلاعیه‌ها، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در تغییر روحیه کارمندان و به دنبال آن افزایش راندمان شرکت داشته باشد.

 

 

 • از رنگ درمانی استفاده کنید

 برخی از رنگ‌ها، مفهوم لبخند را در خود پنهان کرده‌اند. به طوری که وقتی انسان در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرد، بی‌آنکه بداند، آرامش و شادی را احساس خواهد کرد. استفاده از رنگ‌ها در محیط کار و سازمان می‌تواند به طور مستقیم روی روحیه کارمندان تاثیر مثبت بگذارد. برخی از این رنگ‌ها شامل زرد، طیف‌های ملایمی از بنفش، سبز و صورتی، رنگ‌های گرم و اطمینان بخشی مثل قهوه‌ای و… هستند.

» پیشنهاد دوم: از میانبر مستقیم عکس‌ها غافل نشوید

نگاه کردن به عکس‌ها بهترین راه برای برقراری ارتباط سریع با افراد است؛ گویی ما در لابه‌لای پیکسل‌های یک عکس به دنبال مفهوم گمشده خودمان می‌گردیم. اشتراک‌گذاری عکس‌های خندان می‌تواند علاوه بر انتقال یک احساس خوب، لبخند را بر لب‌ها جاری سازد. خب، چرا از این فرصت خوب برای محیط کارمان استفاده نکنیم؟

می‌توانیم با آویزان کردن چند تابلوی لبخند – به ویژه لبخند کودکان – این فضا را بسیار دل‌نشین‌تر و قابل اعتمادتر کنیم. انتخاب کودکان به این دلیل است که آن‌ها، آگاهانه و تنها زمانی که واقعا خوشحال باشند لبخند می‌زنند. اما گاهی پشت لبخند آدم‌بزرگ‌ها، هر چیزی غیر از خوشحالی موج می‌زند!

‏لبخند زدن، دروازه‌ای است که از میان آن، نیکی‌های زیادی به درون انسان‌ها راه پیدا می‌کند.

کریستین مورگن‌اشترن، ادیب آلمانی

 

» داستان مشترک لبخندها

تغییر در احساس، آن‌قدرها هم که می‌گویند سخت نیست. دانشمندان علم روانشناسی ثابت کرده‌اند که حتی یک لبخند مصنوعی نیز می‌تواند حال و هوای انسان را دگرگون کند. رالف والدو امرسون می‌گوید: «چشم‌ها قدمت روح را نشان می‌دهند.» یعنی نگاه کردن در چشم‌ها، همانند نگاه کردن به جایی است که همه ما از آنجا آمده‌ایم. به این ترتیب، لبخند شما فقط متعلق به خودتان نیست؛ یک لبخند، نشان‌دهنده داستان مشترک ما انسان‌ها است. پس لطفا ما و خودتان را به یک لبخند، مهمان کنید.

به اشتراک گذاری

3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *