تاثیر نظم در موفقیت و زندگی (۴ راهکار برای منظم بودن)

همه ما عادت‌های مخصوص خودمان را داریم و گاهی به این نکته توجه نمی‌کنیم که این عادت‌ها تاثیر مستقیم روی آینده و کیفیت زندگی‌مان دارند. از جمله عادت‌هایی که بعضی افراد نسبت به آن بی‌توجه هستند و از اثر بی‌نظیر این کار بر موفقیت خبر ندارند، عادت منظم بودن است. بعضی‌ها تصور می‌کنند نظم تاثیر زیادی در زندگی‌شان ندارد و یک انتخاب شخصی است؛ می‌توانی منظم باشی یا این‌که برای انجام کارهای روزانه‌ات هیچ نظم و ترتیب خاصی نداشته باشی!

اما مساله اصلی اینجاست که موفقیت رابطه کاملا مستقیمی با نظم دارد و افراد موفق از نظم خاصی در زندگی‌شان پیروی می‌کنند. اگر کسی دوست دارد در زندگی شخصی‌اش موفق شود یا به اهداف کاری و درسی‌اش برسد، نباید از نظم غافل شود. البته بیش‌تر افراد ترجیح می‌دهند منظم باشند اما گاهی فرد ناخودآگاه به بی‌نظمی عادت می‌کند، بی‌نظمی بخشی از شخصیت او می‌شود و در نتیجه دیگران نیز او را با همین ویژگی می‌شناسند.

این موضوع می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. از جمله این دلایل می‌توان به تربیت خانوادگی یا تنبلی و بی‌توجهی خود شخص اشاره کرد. اگر به هر دلیلی بی‌نظمی در همه یا بخشی از زندگیی‌تان وجود دارد، با ما همراه باشید تا ابتدا درباره اهمیت نظم و تاثیر آن بر زندگی‌مان صحبت کنیم و سپس روش‌هایی برای منظم بودن یاد بگیریم.

» اهمیت نظم در زندگی

شاید بارها اطرافیان‌تان از شما درخواست کردند تا کمی محیط اطراف‌تان را تمیز نگه دارید و یا با نظم بیش‌تری کارها و پروژه‌هایتان را انجام دهید. اما شاید شما در پاسخ به آن‌ها گفته باشید: مهم اینه کارم رو انجام بدم حالا با نظم یا بی‌نظم. این‌که اطرافم مرتب نیست یا کارهام رو عقب میندازم اثر خاصی رو زندگی‌ام نداره. مهم اینه که کارم رو بالاخره تموم کنم و…

یا این‌که حتی قبلا تلاش‌ کرده باشید تا تبدیل به فردی منظم شوید اما شکست خورده باشید. موضوع مهمی که در اینجا باید مطرح کنم این است که هیچ‌کس نمی‌تواند بدون داشتن نظم و برنامه در زندگی‌اش به موفقیت شخصی یا شغلی برسد. در حقیقت افراد موفق، نه تنها اهداف مشخصی دارند و کارهای خود را در زمان تعیین شده انجام می‌دهند، بلکه به نظم محیط نیز اهمیت می‌دهند.

‏با انضباط فردی، تقریبا همه چیز امکان‌پذیر است.

تئودور روزولت

برای این‌که بتوانیم بهتر با مفهوم و اهمیت نظم آشنا شویم، یک مثال برای شما آماده کردم:

فردی را تصور کنید که شب‌ها تا دیر وقت بیدار ‌می‌ماند و در فضای مجازی بی‌هدف می‌چرخد، صبح‌ها خواب می‌ماند و اکثر اوقات با عجله به سر کلاس یا سر کار می‌رود. میز کار او، اتاق شخصی و وسایل او همیشه بهم ریخته‌اند. برای این‌که بتواند چیزی که می‌خواهد پیدا کند باید ساعت‌ها بگردد چون وسایل او جای مخصوصی ندارند و پراکنده هستند. بیش‌تر مواقع این شخص نمی‌تواند پروژه‌ها، تکالیف و کارهایش را به موقع تمام کند و به همین دلیل با مشکلات زیادی مثل استرس رو به رو می‌شود.

به نظر شما شخصی با این سبک زندگی می‌تواند تبدیل به فردی موفق شود؟ بدون شک پاسخ منفی است. چون این نوع زندگی باعث آشفتگی روحی می‌شود و نه تنها شخص نمی‌تواند کارهایش را به موقع انجام دهد، بلکه ذهن او نیز دچار آشفتگی می‌شود و آرامش درونی‌اش را از دست می‌دهد.  

اگر فکر می‌کنید بخشی از این متن یا همه این موارد، درباره شما صدق می‌کند، بهتر است از همین امروز به فکر تغییر عادت‌تان باشید.

» پیامدهای منظم بودن

همان‌طور که اشاره کردیم، برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه‌ای چه شغلی، چه درسی یا در زندگی شخصی باید به نظم توجه ویژه‌ای داشته باشیم. زیرا این کار تاثیرات مثبت زیادی در هر جنبه از زندگی‌مان دارد.

اگر بخواهیم فقط به چند مورد از تاثیرات مثبت منظم بودن اشاره کنیم، می‌توانیم بگوییم:

  • منظم بودن باعث می‌شود استرس شما کم شود و آرامش بیش‌تری داشته باشید. زمانی که محیط شما مرتب باشد و همه چیز در جای مناسب خود قرار بگیرد؛ و شما کارهایتان با نظم انجام دهید، کم‌تر دچار آشفتگی ذهنی می‌شوید.
  • منظم بودن به شما کمک می‌کند بتوانید زندگی‌تان را تحت کنترل بگیرید و دچار کمبود زمان در تحویل کارهایتان نشوید.
  • به دلیل این‌که افراد منظم می‌توانند کارهایشان را به موقع تمام کنند، به همین دلیل می‌توانند زمان بیش‌تری با خانواده‌شان بگذرانند، زمان کم نمی‌اورند و مجبور نیستند قید دورهمی‌های خانوادگی و… را به خاطر تمام نشدن کارشان بزنند.
  • علاوه بر این موارد، به دلیل این‌که شما در همه کارهایتان نظم دارید، پس می توانید در وقت، پول و هزینه‌یتان صرفه‌جویی کنید. افراد بی‌نظم بیش‌تر از دیگران خریدهای غیر ضروری انجام می‌دهند.
  • همه این موارد دست به دست هم می‌دهند تا پیشرفت کنید و تبدیل به فردی موفق در شغل و زندگی شخصی‌تان شوید.

البته من به صورت گذرا به مزیت‌های منظم بودن اشاره کردم، اما همه ما به خوبی می‌دانیم که نظم بر روی تمام جنبه های زندگی‌مان تاثیر مثبت دارد و افراد منظم بیش‌تر از دیگران به موفقیت و آرامش درونی می‌رسند.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/04/frequency-banner.gif

در ادامه چند راهکار برای شما آماده کردم، تا به کمک این روش‌ها بتوانیم منظم‌تر شویم.

» اهداف‌تان را مشخص کنید.

برای این‌که بتوانید زندگی بهتر و منظم‌تری داشته باشید، باید برای خودتان مشخص کنید که از زندگی چه می‌خواهید و قصد دارید به چه اهدافی برسید. تا زمانی که درک درستی از مسیر زندگی و آینده‌تان نداشته باشید، نمی‌توانید نظم را در زندگی‌تان پیاده کنید.

فرد بی‌هدف هر روز بدون انگیزه خاصی از خواب بیدار می‌شود و به دلیل این‌که هدف مشخصی ندارد ساعت‌ها در تختخواب می‌ماند، شب‌ها دیر به خواب می‌رود. علاوه براین‌ها، چون سلامتی و تناسب اندام را به عنوان هدف تعیین نکرده، بنابراین هر نوع غذایی می‌خورد و از رژیم غذایی خاصی پیروی نمی‌کند. برای این نوع افراد زندگی فقط تکرار لحظه‌ها است.

اما شخصی که هدف‌های مشخصی دارد، برای رسیدن به این اهداف برنامه مشخصی تعیین می‌کند. به عنوان مثال، اگر فردی بخواهد در کنکور در رشته خاصی قبول شود، به خوبی می‌داند باید برای رسیدن به این هدف، برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد و  تعیین کند که هرروز چند ساعت و از کدام کتاب مطالعه کند. یا اگر فردی مسئولیت پروژه‌ای را قبول می‌کند، هدفش این است که آن پروژه را  تا زمان مشخصی انجام ‌دهد.

حتی هدف فرد می‌تواند تمیز نگه داشتن خانه، درست کردن غذای سالم برای اعضایی خانواده و … باشد.

 تعیین هدف به فرد کمک می‌کند تا تصویر درستی از کارهایی که باید انجام دهد داشته باشد و وقتی هدف، مشخص است، شخص تمایل بیشتری به انجام آن دارد. بنابراین، در قدم اول اگر شما می‌خواهید تبدیل به فردی منظم شوید باید اهداف‌تان را مشخص کرده و چشم‌انداز درستی از آینده و کارهایی که باید انجام دهید، ترسیم کنید.

یکی از مترادف‌های موفقیت نظم است. در ابتدای مقاله درباره اهمیت نظم صحبت کردیم. نظم به ما کمک می‌کند تا آرامش ذهنی داشته باشیم، کارهایمان را به موقع تمام کنیم و زمان بیش‌تری در اختیار ما باشد.

همچنین درباره این صحبت کردیم که اگر عادت نظم در شما وجود ندارد، جای نگرانی نیست زیرا می‌توانید با برخی راهکارها این عادت را در خودتان ایجاد کنید. اولین راهکار برای منظم شدن این بود که اهداف‌ مشخصی داشته باشید. هدف‌گذاری به ما کمک می‌کند تا بدانیم از زندگی چه می‌خواهیم وبرای رسیدن به شرایط ایده‌آل‌مان برنامه‌ریزی کرده و تلاش کنیم. بدون داشتن هدف، ما در زندگی سرگردان خواهیم شد و مقصد خودمان را نخواهیم شناخت. بنابراین، اهداف‌تان را تعیین کرده و برای رسیدن به این هدف‌ها نقشه راه بکشید.

 در ادامه، درباره چهار راهکار دیگر برای افزایش نظم در زندگی‌مان بحث خواهیم کرد. این راهکارها به شما کمک می‌کنند تا تبدیل به فرد منظم‌تری شوید.

» به محیط توجه کنید و همه چیز را در سر جای خود قرار دهید

اگر دلتان می‌خواهد تبدیل به فردی موفق شوید، نظم محیط را دست‌ کم نگیرید. اگر اتاق یا محیط کاری شما بهم ریخته باشد، ناخودآگاه ذهن‌تان نیز آشفته می‌شود. همچنین اگر در یک اتاق بهم ریخته دنبال چیزی بگردید، وقت‌تان بیش‌تر تلف می‌شود.

افراد منظم برای همه مدارک و وسایل‌شان جای مخصوصی دارند و هر وقت به چیزی نیاز داشتند به راحتی می‌توانند آن را پیدا کنند. محیط اطراف آن‌ها از نظم خاصی پیروی می‌کند. همه چیز در جای خاص خود قرار دارد. لباس‌ها در کمد هستند، برگه‌ها در پوشه مخصوص خودشان، کاغذهای باطله در سطل زباله و … .

اگر تا به امروز به نظم محیط توجه زیادی نداشتید از امروز سعی کنید این عادت را در خودتان به وجود بیاورید که همه چیز را در جای مخصوص خودش قرار دهید. میز کارتان را خلوت نگه دارید تا تمرکزتان بالاتر برود، کتاب‌هایتان را در قفسه بچینید و پوشه‌هایی برای مطالب درسی، پروژه‌ها، مدارک‌تان داشته باشید تا وقتی به آن‌ها نیاز داشتید به راحتی بتوانید آن‌ها را پیدا کنید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

» برای انجام کارهایتان زمان تعیین کنید

از دیگر راهکارهایی که به شما کمک می‌کند تا منظم‌تر شوید این است که از جدول زمان‌بندی برای انجام کارهایتان استفاده کنید.

ابتدا وظایف و کارهای خودتان را لیست کنید. به عنوان مثال، تعیین کنید که در این ماه چه مسئولیت‌هایی بر عهده شما است. سپس جلوی هر مورد، زمانی بنوسید که باید تا آن تاریخ آن کار را تمام کرده باشید. در ادامه می‌توانید برای خودتان تنبیه یا تشویق مشخص کنید.

اگر شما آن کار را تا تاریخ تعیین شده، انجام دادید می توانید هدیه‌ای برای خودتان بخرید، یا به مهمانی و کنسرت مورد علاقه‌تان بروید. در غیر این صورت، خودتان را مجازات کرده و از علاقه‌مندی‌هایتان محروم کنید. این‌کار به مرور زمان به شما کمک می‌کند تا نهایت تلاش‌تان را به کار ببرید و کارهایتان را در زمان مشخص آن انجام دهید.

همچنین، لیست کردن کارها و تعیین زمان برای انجام‌شان به ذهن شما آرامش می‌دهد.

» با یک دست چند هندوانه بر ندارید

یکی از مهم‌ترین عوامل بی‌نظمی این است که ما چند کار را هم‌زمان شروع می‌کنیم؛ به همین دلیل، دچار استرس می‌شویم و بیش‌تر اوقات رشته امور از دست‌مان در می‌رود. در نتیجه، وقت کم آورده و کارهایمان را ناتمام رها می‌کنیم؛ یا این‌که به دلیل نداشتن وقت کافی محیط اطراف‌مان شلوغ و بی‌نظم می‌شود.

اگر می‌خواهید در انجام کارهایتان وقت کم نیاورید و آن‌ها را به بهترین صورت انجام دهید، چند کار را هم‌زمان شروع نکنید. سعی کنید برای خودتان یک لیست از اولویت‌هایتان تهیه کنید و در ابتدا سراغ اولویت‌های اصلی‌تان بروید.

یکی از دوستان من تصمیم گرفت مهارت‌های جدیدی یاد بگیرد، به همین دلیل در چند کلاس همزمان ثبت‌نام کرد. او تصمیم داشت نقاشی، زبان و موسیقی را در یک بازه زمانی یاد بگیرد. بدون شک می‌توانید نتیجه را پیش بینی کنید.

او نه تنها نتوانست این کلاس‌ها را تکمیل کند بلکه دچار آشفتگی روحی نیز شد. او احساس بدی درباره خودش و توانایی‌هایش داشت و فکر می‌کرد که از پس هیچ کاری نمی‌تواند بربیاید. به او توضیح دادم که دلیل عدم موفقیتش این بود که چند هندوانه را با هم برداشت. به همین دلیل نتوانست تکالیف این کلاس‌ها را به موقع انجام دهد و در نتیجه از هر کدام فقط کمی یاد گرفت. اما اگر او اول سراغ یادگیری یکی یا دو تا از این موارد می‌رفت و سپس مهارت‌های جدید می‌آموخت، نه تنها از نظر روحی دچار آشفتگی نمی‌شد بلکه می‌توانست نظم بیش‌تری در انجام کارهایش داشته باشد.

بنابراین، شما هم سعی نکنید چند کار را هم‌زمان انجام دهید بلکه تمرکزتان را روی اولویت‌ها قرار داده و ابتدا آن‌ها را تکمیل کنید.

‏من بدون عادت به وقت‌شناسی، نظم، و تلاش، بدون اراده برای تمرکز بر روی یک موضوع در هر زمان، هرگز نمی‌توانستم به موفقیت‌هایی که بدست آورده‌ام برسم.

چارلز دیکنز

» سبک زندگی‌تان را مجددا بررسی کنید

شما از چه عادت غذایی پیروی می‌کنید؟ صبح‌ها چه ساعتی بیدار می‌شوید و شب‌ها چه ساعتی می‌خوابید؟ برای انجام کارهایتان برنامه مشخصی دارید یا هر وقت دلتان خواست سراغ انجام کارها می‌روید؟

اگر برای سوالات بالا، پاسخ‌ و برنامه مشخصی داشتید، شما فرد منظمی هستید. اما اگر سبک زندگی شما به این‌گونه است که زمان بیداری و خواب‌تان مشخص نیست، هر نوع مواد غذایی می خورید و به کالری و چربی آن‌ها دقت نمی‌کنید، هر روز زمان مشخصی برای ورزش ندارید و در کل روزهایتان را بی‌هدف شروع و به پایان می‌رسانید. باید تجدید نظری در برنامه‌هایتان داشته باشید.‌

سعی کنید از امروز سبک زندگی‌تان را تغییر دهید. ساعت خواب و بیداری‌تان را تنظیم کرده و برای طول روزتان برنامه مشخصی داشته باشید. می‌توانید شب‌ها قبل خواب برنامه روز بعدتان را بنویسید و طبق آن برنامه عمل کنید. افرادی که روزشان را با برنامه شروع می‌‎‌کنند و به پایان می‌رسانند، موفقیت‌های بیش‌تری نصیب‌شان می‌شود.

ناپلون هیل : داشتن برنامه دقیق و منظم، پیمودن نیمی از راه است.

بررسی سبک زندگی‌تان به شما کمک خواهد کرد تا در صورت داشتن ایراد در سبک‌تان، آن‌ها را برطرف سازید و نظم بیش‌تری به زندگی‌تان ببخشید. در پایان این نکته را به خاطر بسپارید که شما برای موفقیت نیاز به عادت‌های خوب دارید و یکی از مهم‌ترین عادت‌ها برای رسیدن به موفقیت، نظم است.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

به اشتراک گذاری

2 Comments

  1. رضا براتی پاسخ

    سلام به گروه بسیار بزرگ و دوست داشتنی عرشیان…تشکر و قدردانی میکنم بابت این متن های فوق‌العاده زیبا و مهمی که دراختیار ما قراردادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *