پس از شکست چه کنم؟ ۱۱ راه‌حل از مدیران موفق

شروع یک کسب‌و‌کار تازه، بدون استفاده از تجربه‌های قبلی و یا مشورت با افراد متخصص می‌تواند دردسر و هزینه‌های زیادی را به همراه داشته باشد. این واقعیت تلخ که بسیاری از استارتاپ‌ها در همان سال‌های نخست و ابتدای کار شکست می‌خورند، برای بسیاری از کارآفرینان امری آشناست. به طور طبیعی بعد از هر شکست، کارآفرین با سیگنال‌ها و حرف‌های منفی روبه رو می‌شود. اینکه چطور یک کارآفرین با این سیگنال‌ها کنار می‌آید، او را به عنوان کارآفرینانی که هرگز رؤیاهایشان را رها نمی‌کنند، متمایز می‌کند.

اگر شما در چنین موقعیتی قرار بگیرید و اوضاع به یکباره خراب شود و همه چیز را از دست بدهید، چه کاری خواهید کرد؟ بسیاری از کارآفرینان موفق و مشهور در مسیر کارآفرینی، بارها با شکست روبه رو شده‌اند، اما پس از هر شکست دوباره ایستاده‌اند و این مسیر را ادامه داده‌اند. در ادامه به بیان نکاتی مفید از زبان ۱۱ کارآفرینان موفق و ثروتمند خواهیم پرداخت که موجب موفقیتشان پس از هر شکست شده است. با ما همراه شوید.

» گذشته دیگر کارآفرینان را مرور و دوستان زیادی برای خود دست و پا کنید.

 • تای لوپز: سرمایه گذار و مشاور امور مالی

اولین توصیه من آن است که همواره تاریخ و گذشته دیگران را مرور کنید. چراکه بدون مطالعه گذشته همیشه احساس خواهید کرد آنچه برای شما اتفاق افتاده برای هیچ کس دیگری اتفاق نیفتاده است و دیگران با آن مشکل و یا مسئله روبه رو نشده‌اند. با مطالعه گذشته و تجربیات پیشین دیگران در خواهید یافت آنها چه شکست‌های بزرگی را تجربه و از آنها با موفقیت عبور کرده‌اند.

شما در این مسیر همواره با سربالایی‌ها و سرازیری‌های بسیاری روبه رو خواهید شد؛ پس وقتی در سربالایی‌ها و موقعیت‌های دشوار قرار گرفتید تلاش کنید منزوی و تنها نباشید. انسان موجودی اجتماعی است. برای درک بهتر این موضوع کافی است به مراسم مختلف شادی و عزاداری فکر و آن را تصور کنید. اگر در مراسم مربوط به شما شما دست کم چند ده نفر حاضر شوند، می‌توان نتیجه گرفت شما آدم خوبی هستید. شبکه روابط و دوستان شما یک شبکه امن به حساب می‌آید. بسیاری از تحقیقات و پژوهش‌ها حاکی از آن است که داشتن دوستان متعدد و شبکه گسترده‌ای از روابط بهترین راه برای رهایی از افسردگی، اضطراب و افکار و احساسات منفی است.

» هزینه‌های اولیه را تامین کنید و بعد کسب و کار جدیدتان را راه بیندازید

 • باربارا کورکوران: بنیان‌گذار و موسس گروه The Corcoran Group و سرمایه گذار .Shark Tank

امیدوار بودم کسب‌وکار نویدبخشی راه بیندازم و کار فروش را به سرعت آغاز کنم؛ چرا که در این کار مهارت بالایی داشتم. اما تا زمانی که نمی‌توانستم از پس مخارج اولیه زندگی برآیم، ایده آغاز یک کسب و‌ کار جدید و سودآور را اجرایی نکردم. به محض اینکه مطمئن شدم می‌توانم از پس مخارج ضروری مانند اجاره‌بهای خانه و هزینه‌های اولیه‌ام برآیم، کسب و کار جدیدم را آغاز کردم. فرقی نمی‌کند دکه کوچکی برای فروش ساندویچ راه بیندازید یا یک استارت آپ در زمینه فناوری را شروع کنید، مهم آن است که به محصول خود باور و اطمینان داشته باشید.

شارک تنک (به انگلیسی Shark Tank) یک برنامه تلویزیون است. در این برنامه افراد عادی که می‌خواهند تجارت خود را شروع کنند ایدهٔ خود را در مقابل ۵ سرمایه‌دار موفق که به شارک معروف هستند، معرفی می‌کنند. سرمایه‌داران (شارک‌ها) با سوالات گوناگون ایدهٔ آنها را بررسی می‌کنند و در انتها یا ایده را برای سرمایه‌گذاری مناسب تشخیص داده و معامله می‌کنند یا آن را رد می‌کنند.  تعداد سرمایه‌گذاران ۵ نفر است: باربارا کورکران، کوین او لی‌ری، مارک کیوبن، لوری گرنیه و رابرت هرج واک. از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

» پس از شکست فقط ۳ روز عزاداری کنید بعد از آن کار خود را دوباره از سر گیرید!

 • کام میرزا: مدیر هلدینگ میرزا Mirza 

من آنقدر در مسیر راه اندازی کسب و کار با شکست روبه رو شده‌ام که واژه «آغاز دوباره» برایم بسیار آشناست، اما هر بار که با شکست روبه رو می‌شدم به خودم سه روز فرصت می‌دادم که برای آن شکست بزرگ یا چیزهایی که از دست دادم عزاداری کنم. پس از این مدت، طرحی را برای کسب دوباره سرمایه و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ادامه کار ایجاد می‌کردم و برای تسریع کار و طرح جدید، روزانه چندین زنگ هشدار و یادآوری را تنظیم می‌کردم که با سرعت کارها را به پیش ببرم.

کام میرزا هشت شرکت را تاسیس کرد که در همگی آنها شکست خورد، اما امروزه یک شرکت با سرمایه چند صد میلیون دلاری و با بیش از ۶۰۰ کارمند را مدیریت می‌کند.

» فاجعه را به فرصت تبدیل کنید

 • جیم مترز: مدیرعامل شرکت مشاوره‌ای North American Energy

درست ۲۰ سال پیش همین اتفاق برای من افتاد. به یاد دارم که من را از شرکتی که در آن مشغول به کار بودم بیرون انداختند. آن هم در شرایطی که من در رشد ۳۰۰ درصدی شرکت نقش بسیار زیادی داشتم و تلاش‌های بسیاری را صورت داده بودم. زمانی که این فاجعه بسیار بزرگ برایم اتفاق افتاد، به این فکر افتادم که الان زمان آن رسیده تا کسب و کار خودم را راه بیندازم و از این پس خود مسئول سرنوشتم باشم.

تصمیم را عملی کردم و هیچ گاه ایمانم را نسبت به توانایی‌هایی که دارم از دست ندادم. تنها بر توانایی‌هایم تمرکز کردم تا کارها را درست پیش ببرم. تلاش کردم مثبت فکر کنم و از فاجعه ویرانگری که در زندگی‌ام رخ داده بود برای کارهای بزرگتر استفاده کنم.

مزایای کوچینگ

» ترمز کنید، تغییر مسیر بدهید و دوباره سرعت بگیرید

 • روی مک‌دونالد: موسس و مدیرعامل شرکت OneLife

اگر قرار باشد از نو شروع کنم، بدون شک کارها را تماما متوقف می‌کردم، مدتی را در آرامش و تفکر می گذراندم و بر نتایج دلخواه و موردنظر در یک کسب و کار یا سرمایه گذاری جدید تمرکز می‌کردم. در این مدت اهدافم را مشخص می‌کردم، استراتژی‌ها را تعیین می‌کردم، تیم کاری‌ام را تشکیل می‌دادم و آنها را تقویت می‌کردم.

همچنین علت و دلیل اصلی ایجاد این کسب و کار جدید را برای اعضای تیم کاری تشریح می‌کردم؛ چرا که معتقدم این کار از هر محرک دیگری همچون پول قدرتمندتر است. پس از آن که تمام این کارها را انجام دادم، در زمینه بازاریابی، عملیات و امور مالی شرکت فعالیتم را آغاز می‌کردم. زیرا بر این باور هستم که یک مدیر موفق باید با اعداد و ارقام آشنا باشد. به خاطر داشته باشید که این یک ماراتن است، نه یک مسابقه دو سرعتی.

» از فناوری بلاک‌ چین بهره بگیرید

 • تیم دراپر: یکی از موسسان شرکت سرمایه گذاری DFJ

استفاده از فناوری بلاک‌ چین موجب تسریع معاملات، پایین آمدن هزینه‌ها و همچنین کاهش احتمال تقلب و کلاهبرداری می‌شود. به فناوری بلاک‌ چین به عنوان دفتر حساب یا پایگاه دادهای نگاه کنید که هیچکس امکان و توان دستکاری در آن را ندارد. در این فناوری تمامی داده‌ها و اطلاعات کاملا شفاف هستند. اگر قرار بود من دوباره کسب و کارم را از نو آغاز کنم، به هر قیمتی از این فناوری استفاده می‌کردم.

بلاک‌ چین، زنجیره بلوکی (به انگلیسی: Blockchain) سیستمی برای ثبت و ضبط داده‌ها است. این داده‌ها می‌توانند برای نمونه تراکنش‌های بانکی باشند یا اسناد مالکیت، قرارها، پیام‌های شخصی یا دیگر اطلاعات. ویژگی زنجیرهٔ بستکی این است که کار ذخیرهٔ این داده‌ها بدون وجود یک مدیر و صاحب‌اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطهٔ مرکزی داده‌های ذخیره‌شده را تحریف یا نابود کرد. معروف‌ترین کاربرد زنجیرهٔ بلوکی، رمز ارز بیت‌کوین است. از ویکی‌پدیا

» ارزیابی منابع و سرمایه‌ مهم است

 • کریگ لک: مدیرعامل شرکت ENERGI

اگر همه چیز را از دست داده‌اید، در این صورت دو انتخاب بیشتر ندارید: یا اینکه خود را از هر چیزی رها و فارغ کنید یا اینکه در آیینه به خود نگاه کنید و به چند پرسش جدی پاسخ دهید. یکی از این پرسش‌های اساسی این است که برای شروع دوباره به چه سرمایه‌هایی می‌توانید به سرعت دسترسی پیدا کنید. این سرمایه‌ها می‌توانند رابطه‌ای، فکری، فیزیکی، روحی و مالی باشند.

باید بدانید که در زندگی همواره با بازخوردهای پیوسته‌ای روبه رو خواهید شد، بنابراین لازم است نتایج و پیامدهای احتمالی را با دقت بررسی و برای دستیابی به نتیجه و هدف مطلوب اصلاحاتی را در تفکرات، صحبت‌ها و اعمال و اقدامات خود ایجاد کنید.

» چشم انداز و تصورات خود را با اعضای تیم‌تان در میان بگذارید

 • موری روگو: مدیرعامل گروه رسانه‌ای Rip

اگر یک کارآفرین هستید، باید به خاطر داشته باشید که ممکن است مجبور شوید هر سال از نو شروع کنید. شاید لازم باشد مجددا تجدید قوا کنید و تغییراتی را در سیستم کاری، نیروه ، فرآیندها و امور مالی خود به وجود آورید. کار را با آنچه دوست دارید و یا در انجام آن خوب هستید شروع کنید. سعی کنید نیازهای بازار را پیدا و از همان جا کار خود را آغاز کنید. می‌توانید ویدئویی تهیه کنید و در آن استدلال‌ها و دلایل خود را با نیروهایتان در میان بگذارید. در این ویدئو شما باید اهداف و چشم اندازهایتان را نیز با اعضای تیم کاری خود به اشتراک بگذارید. این را به خاطر داشته باشید که پیش از یک سرمایه گذاری کلان باید بازار را آزمایش کنید.

» خلاقیت‌تان را بهبود ببخشید و هزینه‌های سربار و اضافی را قطع کنید

 • فیل ساسلو: مالک شرکت oznium

مطالعات و پژوهش‌های انجام شده حاکی از آن است که سفر موجب بهبود خلاقیت و نوآوری در افراد شده، استرس و فشارهای عصبی آنها را کاهش می‌دهد و آنها را به لحاظ احساسی شارژ خواهد کرد. برای یک شروع دوباره می‌توانید چمدان سبکی ببندید و برای چند روز به مسافرت بروید. بار و اثاثیه کمتر موجب می‌شود تا حواس شما کمتر پرت شود و انرژی خود را برای بازگشت به کار و یک شروع مجدد ذخیره کنید. شاید مسافرت به یک محیط جدید و ناآشنا بتواند ایده‌های تازه‌ای را در ذهن‌تان به وجود آورد.

فراموش نکنید که هزینه‌های زندگیتان را باید در حد معقولی نگه دارید و هزینه‌های سربار را قطع کنید. البته این به آن معنا نیست که از انجام کارهای موردعلاقه‌تان همچون رفتن به کلاس یوگا یا خوردن آبمیوه دلخواه‌تان صرف نظر کنید! چرا که در هنگام انجام دادن این کارهاست که می‌توانید به اشتباهات خود تمرکز کنید، ببینید کجا راه را اشتباه رفته‌اید و برای گام‌های بعدی استراتژی‌های لازم را تعیین کنید.

اینترنت را هم فراموش نکنید؛ زیرا از طریق اینترنت می‌توانید کالا یا خدمات خود را در کشورهای تروتمند عرضه کنید و به فروش برسانید، بدون اینکه نیاز به اجاره یا خرید فروشگاه فیزیکی باشد.

» طرز فکر و نگرش‌ خود را تغییر دهید

 • جان هانا: نویسنده کتاب «راه ثروتمندشدن» و مدیرعامل Fairchild Group

من در طول دوران کاری‌ام ۳ مرتبه شکست خوردم و همه چیز را از دست دادم. تجربه حاصل از این شکست‌ها به من آموخت که طرز فکر و نگرش از هر چیزی مهم‌تر است، اگر در مسیر کاری خود با شکست روبه رو شدید، بهتر است زمانی را برای تنظیم دوباره طرز فکر و نگرش‌هایتان اختصاص دهید.

بدون شک شکست و از دست دادن همه چیز بسیار سخت و دردناک است، اما دردآورتر از آن این است که با تفکر و نگرش یک آدم شکست خورده دوباره به کار بازگردید و همه چیز را از نو آغاز کنید. چنین رویکرد و نگرشی کار را برای شما بسیار دشوار‌تر خواهد کرد. پس از این کار تلاش کنید تا هدفی را که در ابتدا در سر داشتید دوباره برای خود ترسیم کنید.

در وهله اول باید بتوانید دوباره هدف خود را به صورت روشن و مشخص ایجا کنید. به خاطر داشته باشید که تمامی این اتفاقات دردناک روزی تمام خواهند شد، اما آنچه مهم است این است که شما حتی در شرایط بد و دشوار بتوانید راه و مسیر خود را انتخاب کنید. در اینجاست که باید انتخاب کنید که آیا می‌خواهید به سمت بالا حرکت کنید و با به سمت پایین سقوط کنید.

» شبکه ارتباطات خود را تا حد ممکن گسترش دهید

 • کریگ هندلی: مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران شرکت ListenTrust

مشخص کنید چه افرادی در گروه شما هستند. برای این کار باید پیش از هر چیزی ارزش‌های موردنظر، چشم اندازها و اهداف خود را شناسایی کنید و ببینید چه کسانی در این موارد با شما اشتراک نظر دارند. سپس نلاش کنید تا زمانی را برای دیدار و گفت و گو با افراد و گروه‌های مختلفی که می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند اختصاص دهید.

حتی به احتمال زیاد در دیدارهای کوتاه و مختصر در لابی یک هتل هم می‌توانید افراد موردنظر خود را پیدا کنید. ترس به خود راه ندهید و با همه صحبت کنید. از اینکه وقت زیادی را برای صحبت با افراد مختلف اختصاص دهید، هیچ گاه نهراسد و درنهایت اینکه هیچ وقت از درخواست کمک نترسید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

» نتیجه‌گیری

قطعا توجه به نکاتی که این یازده نفر مطرح کرده‌اند می‌تواند از سالها تلاش بیهوده شما جلوگیری کند و در کسب موفقیت‌های مشابه یا موفقیت‌های بزرگتر کمک حال شما باشد. بنابراین اگر به عنوان یک کارآفرین روزی ترس‌ها و نگرانی‌هایتان به حقیقت پیوست و همه چیز را از دست دادید، بهتر است به این توصیه‌ها عمل کنید.

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *