چگونه به دیگران محبت کنیم؟

همه‌ی افراد روزانه به شکل خواسته یا ناخواسته زمان و انرژی زیادی را صرف توجه و محبت کردن به اطرافیان خود می‌کنند. روابط صمیمی معمولاً از طریق همین ابراز علاقه‌های متقابل بین افراد شکل می‌گیرد.

زمانی که سؤال چگونه به دیگران محبت کنیم مطرح می‌شود، ممکن است در نگاه اول کاری سخت و پیچیده به نظر برسد. اما محبت به دیگران یک امر غریزی است و انجام آن به درون خودمان برمی‌گردد.

برای محبت به دیگران در ابتدا لازم است خودمان روحیه‌ای سرحال و بانشاط داشته باشیم تا بتوانیم تمام احساسات خوب موجود در خود را به دیگران هم انتقال دهیم. پس سرچشمه‌ی ابراز علاقه‌ی درست به دیگران هم مانند تمام امور این چنینی دیگر به خودمان برمی‌گردد.

چرخه‌ی محبت

احساسات و انرژی‌های خوب به قدری قدرتمند هستند که به راحتی در بین افراد به جریان می‌افتند. زمانی که به فردی محبت می‌کنید در واقع می‌توانید به راحتی شاهد حال خوب فرد مورد نظر و تأثیر آن ابراز علاقه روی انرژی او باشید. در ادامه‌ی همین فرایند، ممکن است آن فرد هم به سایر افراد محبت کرده و با انتقال احساسات خوب خود به دیگران، یک چرخه‌ی محبت را بین زنجیره‌ای از افراد مرتبط تشکیل دهد.

هنگامی که به عنوان آغاز کننده‌ی چرخه‌ی محبت شروع به ابراز محبت به دیگران می‌کنید، فرقی نمی‌کند که اثرات و انرژی‌های این عمل روی چند نفر تأثیر داشته باشد، چیزی که اهمیت دارد این است که تمام انرژِی مثبت جاری شده در فضا به خود شما باز می‌گردد.

به عبارت دیگر با آغاز کردن و قرار گرفتن در یک چرخه‌ی محبت از تمام انرژی و حال خوب موجود در بین تمام افراد بهره‌مند شده و این بهره‌مندی ممکن است خود را به شکل‌های مختلفی مثل موارد زیر به ما نشان دهد.

  • داشتن احساس رضایت و اعتماد به نفس
  • انسان‌های مناسب
  • اتفاقات سازنده

مهربانی همیشه برمی گردد

میزان اهمیت محبت

انسان‌ها به طور ذاتی تشنه‌ی محبت هستند و میزان توقع از افراد مختلف با توجه به نسبتی که با فرد دارند متفاوت است. به طور مثال طبیعی است که افراد از نزدیکان خود مثل پدر، مادر، همسر، خواهر، برادر، دوست و… توقع محبت بیشتری نسبت به همکار خود دارد. اما چیزی که در بین همه مشترک است است که تمام افراد تمایل زیادی به محبوب بودن در جمع دارند.

همچنین یکی از دلایل افسردگی در بین افراد کمبود محبت است. بنابراین توجه به آدم‌های زندگی خود و محبت کردن به آن‌ها جزو وظایف اصلی و انسانی همه‌ی ما خواهد بود.

نکته‌ی مهم دیگری که در راستای پاسخ به سؤال چگونه به دیگران محبت کنیم وجود دارد این است که نیاز به محبت در همه‌ی افراد با هر سن و سالی فارغ از جنسیت آن‌ها وجود دارد، اما ممکن است میزان آن در شرایط مختلف کاملاً متفاوت باشد.

چگونه به دیگران محبت کنیم؟

زبان بیان احساسات در افراد مختلف با توجه به نوع شخصیت و شرایطی که دارند کاملاً متفاوت است. همان‌طور که برای صحبت کردن با زبان مشخصی که با آن رشد کرده‌ایم حرف می‌زنیم، برای ابراز علاقه و محبت هم با زبان بیان احساساتمان این کار را انجام می‌دهیم. در همین راستا به معرفی برخی از راه‌های ابراز محبت به دیگران و بررسی آن‌ها به تفکیک می‌پردازیم.

جملات تأییدی

استفاده از جملات تأییدی با تمرکز روی کاری که فرد مورد نظر انجام می‌دهد یا حرفی که می‌زند یکی از راه‌های آسان و اصلی محبت به دیگران است. در واقع با استفاده از این جملات ما سعی داریم تا به نکات مثبت موجود در زندگی فرد اشاره کرده و آن‌ها را به او یادآوری کنیم. افرادی که این راه را برای انتقال محبت به دیگران انتخاب می‌کنند، اصولاً کسانی هستند که هیچ مشکلی در برقراری ارتباط با اطرافیان خود و ابراز علاقه به آن‌ها ندارند.

این جملات تأییدی که در ادامه به چند نمونه از آن‌ها اشاره خواهیم کرد ممکن است به شکل گفتاری یا نوشتاری یا حتی به شکل آواز خواندن هم مطرح شوند.

  • از شما برای انجام این کار خیلی سپاسگزارم
  • یکی از ویژگی‌های خوب تو این است که …
  • این لباس خیلی برازنده‌ی شما است.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

ابراز علاقه‌ی عملی

در رابطه‌های مختلف و در شرایط متفاوت، این راه از ابراز محبت ممکن است به شکل‌های گوناگونی انجام شود. همان‌طور که قدیمی‌ها می‌گفتند، عمل کردن بهتر از حرف زدن است و در همین راستا، افرادی که این راه را برای انتقال محبت به دیگران انتخاب می‌کنند، راه بسیار باورپذیری را انتخاب کرده و در زمانی کم، مقدار زیادی عشق، محبت و احساسات خوب به فرد مورد نظر انتقال داده است.

این ابراز محبت در بین زن و شوهرها ممکن به شکل انجام کارهایی مثل غذا پختن، ماساژ دادن، شستن ظرف‌ها و … خود را نشان داده و در رابطه‌های دوستانه از طریق انجام کارهایی مثل کمک کردن در درس‌ها، حمل بار سنگین و … شکل بگیرد.

هدیه دادن

هدیه دادن به نزدیکان خود، یکی از کارهای مهمی است که با انجام دادن آن به فرد مورد نظر نشان می‌دهیم که به او فکر می‌کردیم و خوشحال کردن او امری دارای اهمیت برای ما است. در تمام فرهنگ‌ها و زمان‌ها مختلف، هدیه دادن یکی از بهترین راه‌های ابراز علاقه و محبت به دیگران بوده است.

در واقع می‌توان گفت زمانی که به فردی هدیه می‌دهیم به او نشان می‌دهیم که تلاش، فکر، پول و وقت خود را برای آن هدیه هزینه کرده‌ایم و این امر نشان دهنده اهمیت آن فرد برای ما خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که هدیه‌های انتخابی می‌تواند جنبه‌ی معنوی داشته باشد و به عنوان یک یادگاری به فرد مورد نظر تقدیم شود.

وقت گذراندن

همان‌طور که همیشه گفته‌اند و ما هم شنیده‌ایم، عمر و وقت یک فرد بیشتری سرمایه‌ی اوست. بنابراین هدیه دادن این سرمایه به دیگران، یکی از راه‌های مهم محبت کردن به سایر افراد است.

معمولاً زمانی که در کنار افرادی که دوستشان داریم قرار می‌گیریم، می‌توانیم ساعت‌های طولانی به گفت و گو با آن‌ها بپردازیم بدون آنکه خسته شده یا بخواهیم مرتب گوشی‌مان را چک کنیم. این امر نشان دهنده‌ی میزان انتقال محبت بین طرفین خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که وقت گذراندن لزوماً به شکل گفت و گو نبوده و می‌تواند به شکل‌های مختلفی مثل موارد زیر نیز انجام شود:

  • قدم زدن
  • فیلم دیدن
  • باغبانی
  • ورزش کردن

تماس فیزیکی

کودکان خیلی قبل از اینکه متوجه اهمیت ابراز عشق و علاقه و محبت در بین افراد شوند، این احساسات را در قالب نوازش توسط مادر آموزش می‌بیند. قدرت عاطفی تماس فیزیکی کاملاً بالا بوده و دلیل تمایل زیاد ما به در آغوش گرفتن کودکان و نوزادان نیز همین موضوع است.

ابراز محبت از طریق تماس فیزیکی در رابطه عاطفی از راه‌های مختلفی مثل بوسه، در آغوش گرفتن، نوازش و … انجام شده و در رابطه‌های دوستانه از راه‌هایی مثل دست دادن، قرار دادن دست پشت کمر یا روی شانه و … شکل می‌گیرد.

با چه اندازه محبت کردن به دیگران در چرخه‌ی محبت قرار می‌گیریم؟

محبت به دیگران و انتقال احساسات خوب به دیگران یکی از ملزومات قرار گرفتن در چرخه‌ی محبت است که این ابراز علاقه و محبت ممکن است در برخوردی کوتاه یا طولانی انجام شود. مبادله‌ی این احساسات خوب در حال روحی افراد تأثیر گذاشته و می‌تواند روزشان را به طور کامل بسازد.

رویارویی با افراد ممکن است اندازه‌ی برخوردهای کوتاه در آسانسور، اتوبوس، فروشگاه و … کوتاه باشد. اما این کم بودن زمان مسئله‌ی مهمی نیست زیرا در همین مدت زمان کم هم می‌توان شاهد تأثیرات باارزش انتقال محبت به دیگران بود

عوامل کم شدن محبت بین افراد

با کم شدن و از بین رفتن محبت بین افراد، کم‌کم شاهد فروپاشی خانواده‌ها و سست شدن روابط خواهیم بود. خانه‌ای که در بین اعضای آن محبت و عشق جاری نباشد، مانند یک زندان افراد حاضر در خود را کم‌کم دچار افسردگی کرده و باعث یک مرگ تدریجی همراه با شکنجه برای اعضای خود می‌شود. بنابراین بهتر است عواملی که باعث کم شدن محبت بین افراد می‌شود را شناخته و از آن‌ها دوری کنید. در ادامه‌ی این مطلب به معرفی و بررسی برخی از این موارد می‌پردازیم.

logo

تند خوئی

لحن صحبت کردن یکی از موارد مهمی است که در روابط و میزان احساسات جاری در بین افراد تأثیرگذار است. به همین منظور، صحبت کردن با لحن تند و پرخاشگری نیز می‌تواند به عنوان یکی از عوامل کم شدن محبت بین افراد شناخته شود. به عبارت دیگر تند خوئی اولین چیزی است که باعث از بین رفتن شکستن شیشه‌ی محبت می‌شود.

زخم زبان

همان‌طور که صحبت کردن درست و استفاده از جملات تأییدی یکی از راه‌های ابراز علاقه و محبت کردن به دیگران است، زخم زبان هم به همان اندازه در کم‌رنگ شدن میزان محبت بین افراد تأثیرگذار خواهد بود.

معمولاً افرادی که رابطه‌ی نزدیکی با هم دارند باید با ادبیاتی صمیمانه و مؤدبانه برای مکالمه با هم استفاده کنند. علاوه بر این استفاده از جملات بی‌ادبانه و چند بعدی برای انتقاد درباره یک موضوع در قالب زخم زبان در هیچ گونه رابطه‌ای قابل قبول نبوده و امری ناپسند خواهد بود.

خودپسندی

یکی دیگر از عواملی که باعث از بین رفتن محبت می‌شود، خودپسندی افراد است به این صورت که زمانی که فرد بیش از حد استاندارد به خود و موارد مربوط به خود توجه می‌کند، دچار غرور نا به جا شده و از محبت کردن به دیگران طرفه رفته و این عمل را کاری سطح پایین می‌شمارد. افراد مغرور و خودپسند دارای روحیه‌ای سرد هستند و به هیچ عنوان موفق به برقراری یک رابطه گرم و صمیمانه با اطرافیان خود نخواهند شد.

تبعیض ناروا

این موضوع یکی از عواملی است که بیشتر در خانواده‌ها قابل مشاهده بوده به این صورت که پدر با مادر به یکی از فرزندان خود، بیشتر از سایر فرزندانشان توجه می‌کنند. در این مواقع با یک رفتار اشتباه از سوی پدر و مادر شاهد از بین رفتن محبت بین فرزندان با یکدیگر خواهیم بود. همچنین در کلاس‌های درس هم ممکن است شاهد این موضوع باشیم.

زمانی که معلم کلاس به یک یا چند تا از دانش‌آموزان خود توجه بیشتری نشان می‌دهد، محبت و فضای صمیمی حاکم بر کلاس کم‌کم از بین رفته و شاهد بروز اختلافاتی بین دانش‌آموزان خواهیم بود.

مقالات مرتبط

محبت بیش از حد به دیگران

خیلی از افراد ممکن است در بخشی از زندگی خود مجبور به محبت کردن بیش از اندازه به اطرافیان خود شده باشند یا حداقل با افرادی این چنینی روبه‌رو شده باشند. برای پاسخ به سؤال چگونه به دیگران محبت کنیم، باید این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که محبتی که به اطرافیان خود منتقل می‌کنیم محبتی سالم باشد.

افرادی که بیش از حد محبت می‌کنند معمولاً افرادی هستند که از تنها شدن خود می‌ترسند و با محبت بیش از حد به اطرافیان خود، حضور آن‌ها را در کنار خود می‌خرند.

در مقابل این موضوع وقتی فردی بدون درخواست از طرف مقابل خود توجه و محبت زیادی می‌بیند، ارزشی برای آن قائل نشده و به جای پاسخ به آن، شروع به بی‌توجهی می‌کنند. بنابراین محبت ناسالمی که بین افراد جاری می‌شود معمولاً نشان دهنده‌ی احساسات، افکار و رفتارهای بیمارگونه در فرد است و باید از رشد آن جلوگیری کرد.

در آخر

محبت و توجه یکی از نیازهای اصلی برای زنده ماندن و زندگی کردن انسان در روح و روانی سالم است و برای به دست آوردن آن ابتدا باید مقداری از آن را به شکل و اندازه‌ای درست به دیگران هدیه کنید. زمانی که سؤال چگونه به دیگران محبت کنیم در ذهنتان شکل می‌گیرد، باید اولین پاسخ‌هایی که به ذهنتان می‌رسد را عملی کرده و به جای گشتن به دنبال راهی خاص و پیچیده، از راه‌های ساده‌ی توجه و محبت به دیگران استفاده کنید.

اثرات و انرژی تمام توجه و محبتی که به اطرافیان خود هدیه داده‌اید بعد از مدتی چند برابر شده و دوباره به سمت خودتان بازمی‌گردد. بنابراین برای داشتن جهانی زیباتر و روزهایی به‌یادماندنی‌تر هیچ عشق و محبتی را نسبت به هم دریغ نکنیم.

به اشتراک گذاری

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *