ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟ – قسمت ۵

آرامش و ثروت هماهنگ

آرامش، گنجی پنهان و بخشی بزرگ و بسیار مهم از ثروت هماهنگ است. بدون داشتن آرامش، میلیاردها تومان پول به کارمان نمی‌آید و ثروت‌های دیگر نیز از ما دور خواهند شد. آرامش، مدیون یک ذهن هوشمند است که بر دو گنجایش احساسی و ذهنی تسلط دارد.

گنجایش ذهنی، به توانایی جذب و ترکیب اطلاعات جدید، ایجاد ایده‌های خلاقانه و استراتژی‌هایی برای انجام کارها مربوط می‌شود و گنجایش احساسی به بررسی توانایی‌ شما در ایجاد یک زندگی رنگی، چندبُعدی، هیجان‌آور و شاد می‌پردازد. در این مقاله، به دنبال راهکارهایی می‌گردیم تا در ثروت و آرامش نیز به هماهنگی برسیم.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

 1. ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟ – قسمت ۱
 2. ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟ – قسمت ۲
 3. ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟ – قسمت ۳
 4. ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟ – قسمت ۴

» چگونه قدرت ذهنتان را محک می‌زنید؟

قدرت ذهنی شما، نشان دهنده نبوغ شما است. در حالت معمولی، نبوغ را نشانه‌ای از استعداد ذاتی می‌دانیم که از زمان تولد با فرد بوده است. اما تعریف واقعی و علمی نبوغ، چیز دیگری است. پروفسور «هوارد گاردنر» استاد روان‌شناسی دانشگاه هاروارد، معتقد است که هشت نوع هوش خاص وجود دارد و تقریبا همه انسان‌ها در یک یا دو مورد از این هوش‌ها نابغه هستند.

» بیایید نگاهی به این هوش‌های هشتگانه بیندازیم:

 • هوش کلامی:زبانی

این بخش از نبوغ به توانایی افراد در استفاده از واژه‌ها و زبان برمی‌گردد. چنین افراد نابغه‌ای مهارت‌های شنیداری تکامل یافته‌ای دارند. افرادی که دارای هوش کلامی _ زبانی هستند معمولا سخنران‌هایی برجسته، وکلایی کارکشته یا نویسندگانی تاریخی مانند شکسپیر از کار در می‌آیند. 

 • هوش موسیقی و ریتم

توانایی درک و تحلیل ریتم‌ها و خلاقیت در ساخت ریتم‌هایی بکر و تازه استعدادی است که در این بخش جای می‌گیرد. موسیقی‌د‌ان‌ها، خواننده‌ها، آهنگسازها و رهبران ارکستر در این گروه جای می‌گیرند.

 • هوش منطقی: ریاضی

این تنها بخشی از نبوغ است که در مدرسه و دانشگاه آن را به رسمیت می‌شناسند؛ یعنی توانایی استفاده از استدلال، منطق و اعداد. افراد نابغه در این بخش از هوش، مهندس‌هایی بزرگ، ریاضی‌دان‌هایی تاریخی، شطرنج‌بازهایی جهانی، تاجرانی ثروتمند و برنامه‌نویسانی آینده‌ساز هستند.

 • هوش تصویری: فضایی

این نوع هوش، توانایی درک پدیده‌های بصری است. افرادی که چنین هوشی دارند در قالب تصاویر فکر می‌کنند و تجسمی بسیار قوی دارند. چنین افرادی در ذهنشان تصویر را زودتر از واژه‌ها می‌بینند برای همین ممکن است نتوانند به هنگام صحبت کردن واژه‌ای مناسب برای تصویری که در ذهن خود می‌بینند پیدا کنند.

این افراد می‌توانند به مجسمه‌سازان و هنرمندانی افسانه‌ای مانند میکل‌آنژ یا معمارانی مثل فرانک لوید رایت، لوئی سالیوان، لکوربوزیه، میس ون در روهه و باکمینستر فولر تبدیل ‌شوند. جالب است بدانید بیشتر این افراد که دنیا آن‌ها را نابغه‌هایی کم‌نظیر می‌نامد یا اصلا تحصیلات دانشگاهی نداشتند یا در بهترین حالت، آن را نیمه‌کاره رها کرده‌اند!

 • هوش بدنی: جنبشی

هماهنگی کامل بین کارهای بدنی و کنترل ماهرانه حرکت‌های ماهیچه‌ای، هوش بدنی _ جنبشی نامیده می‌شود. چنین افرادی، درک خوبی از حس تعادل دارند و می‌توانند به سادگی حرکت‌های پیچیده را در ذهنشان بسازند و با جسمشان اجرا کنند. این افراد در هماهنگ‌سازی چشم و دست مهارت دارند و بسیار چالاک و تردست هستند. ورزشکاران، رزمی‌کارها، جراح‌ها و هنرپیشه‌ها در این گروه جای می‌گیرند.

 • هوش درون فردی

این هوش به درک عمیق خود یعنی درک تجربه درونی، احساس‌ها، انگیزه‌ها و افکار بازمی‌گردد. افرادی که در این نوع از هوش نابغه هستند بر افکار و احساس‌های درونی خود تسلط عجیبی دارند. فیلسوف‌ها، روانشناس‌ها، نویسنده‌ها و ایده‌ پردازها در این گروه جای می‌گیرند؛ کسانی که مردم دنیا مدیون شیوه نگاه آن‌ها به جهان هستند.

 • هوش میان فردی

افرادی که در این بخش از هوش نابغه هستند، توانایی عجیبی در ارتباط برقرار کردن با دیگران دارند و می‌توانند خواسته‌ها یا نگرانی دیگران را به راحتی درک کنند. رهبران، سیاستمداران و فروشندگان حرفه‌ای در این گروه از نابغه‌ها جای می‌گیرند.

 • هوش علوم طبیعی و طبیعت‌گرایی

به گفته گاردنر، کسانی که دارای هوش طبیعت‌گرایی هستند، سازگاری بیشتری با طبیعت دارند و معمولاً به پرورش، کشف نمونه‌های جدید و یادگیری درباره موجودات علاقه‌مند هستند. این افراد به سرعت از جزئی‌ترین تغییرات در محیطشان آگاه می‌شوند. زیست‎شناس‌ها، جانورشناس‌ها، کشاورزها و حافظان محیط زیست در این گروه جای می‌گیرند.

» در جستجوی خودتان باشید

بخش بزرگی از ناآرامی‌های زندگی ما به این موضوع برمی‌گردد که شناخت درستی از هوش و استعداد خودمان نداریم. به همین دلیل مورد سرزنش خودمان و دیگران قرار می‌گیریم و در زندگی‌مان درجا می‌زنیم. دوباره نگاهی به این مدل هشتگانه هوش بیندازید.

مطمئن هستم که حداقل در یکی از آن‌ها نابغه هستید. یکی از روش‌های شناسایی نبوغ درونی‌تان این است که قلبتان مدام به سمت آن کار خاص، کشیده می‌شود. در واقع ما در چیزی که عاشقش هستیم، نابغه‌ایم!

هر انسان نابغه‌ای، دنیا را از زاویه‌ای متفاوت نسبت به دیگران می‌بیند.

هاولاک الیس

هاولاک الیس، پزشک، روانشناس

برای رسیدن به ثروت هماهنگ باید در بخشی نفوذ کنیم که بیشترین استعداد و علاقه را به آن داریم. یادتان باشد اگر خودتان را برای انجام کاری تشویق می‌کنید، یعنی آن کار را واقعا دوست ندارید. در واقع چون فکر می‌کنید قدم گذاشتن در آن مسیر به صلاحتان است، خودتان را وادار به انجام آن کار می‌کنید.

انگیزه خارجی، شاید بتواند برای مدتی شما را به قدم گذاشتن در مسیری خاص تشویق کند اما آرامش را از شما می‌گیرد. در عوض، این الهام درونی و کشش قلب شما به یک موضوع خاص است که شگفتی می‌آفریند.

اولین قدم در آرامش هماهنگ، رسیدن به شناختی از استعدادهای خودتان است. در آن صورت، ذهن و جسم شما در یک راه مشخص قرار می‌گیرد و بخش بزرگی از سردرگمی‌هایش را کنار می‌گذارد.

» طاقچه باورهایتان را مرتب کنید

باور ما زندگی‌مان را می‌سازد. این حقیقتی است که مقابله با آن فایده‌ای ندارد. باورها خیلی راحت و سریع‌تر از آنچه فکرش را بکنید، نیروی احساس شما را در اختیار می‌گیرند. از طرفی، تنها زبانی که کائنات قادر به درک آن است زبان احساس شما است.

در نتیجه، کلید تغییر در زندگی فعلی و ایجاد هماهنگی در آن، تغییر باورهای کنونی‌تان است. آیا باور دارید که زندگی سخت است؟ آرامش معنایی ندارد؟ درآوردن پول حلال، کاری دشوار است؟ سلامتی از دست رفته دیگر بازنمی‌گردد؟ یا اینکه زندگی با شما سر جنگ دارد؟ کاملا درست است. چون این باور شما است و بدون ذره‌ای شک در زندگی‌تان جاری خواهد شد.

اما اگر باورتان را به سمت دیگری تغییر دهید چه؟ اگر باور کنید که هر روز صبح معجزه‌ای در حال آمدن به سمت شما است، سلول‌های بدنتان روز به روز قوی‌تر و سالم‌تر می‌شوند، پول درآوردن کاری ساده است و هر آنچه فکر کنید را به دست خواهید آورد چه؟ بدون شک چنین خواهد شد. یادتان باشد، برای تغییر وضعیت فعلی و رسیدن به آرامش، چاره‌ای جز تغییر باورهای قدیمی‌تان ندارید.

» بازگشت به سوی آرامشی هماهنگ

دستیابی به آرامش در ثروت هماهنگ به تلاش و عمل شما بستگی دارد. شاید دو راهکاری که در این مقاله به آنها اشاره کردیم، روش‌های غیرمعمولی برای رسیدن به آرامش باشند، اما در حقیقت، روشن کردن تلکیفمان با این دو بخش، یعنی گنجایش ذهنی و احساسی، می‌تواند طعم آرامش واقعی را به ما نشان دهد.

چون گم‌گشتگی در آنها ریشه بسیاری از ناآرامی‌هایمان است. ذات جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، سرشار از آرامش و هماهنگی است. اما چون ما با چیزهای ناآرام و بیهوده زیادی سر خودمان را گرم کرده‌ایم، در نتیجه فکر می‌کنیم که آرامش، چیزی است که باید به وجود آید. اما این طور نیست.

آرامش همیشه حضور داشته و دارد؛ این ما هستیم که باید دوباره به سمت آن بازگردیم. زمانی که دید درونی‌تان قوی‌تر از مشاهدات بیرونی‌تان شود، نه تنها آرامش را به دست خواهید آورد بلکه دنیا گوش به فرمانتان خواهد بود.

 1. ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟ – قسمت ۶
به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *