چگونه یک بیزینس موفق داشته باشیم؟ (۱۰ توصیه کاربردی)

امروزه برای موفقیت در دنیای کسب‌و‌کار و تجارت باید انعطاف‌پذیر بود و از مهارت‌های برنامه‌ریزی و سازماندهی و مدیریتی غافل نشوید. برخی از افراد فکر می‌کنند فقط کافی است کامپیوتر خود را روشن کنند و با چند کلیک محصول و خدمات خود را می‌فروشند، ولی وقتی وارد دنیای بیزینس می‌شوند، درک می‌کنند که موضوع به این سادگی‌ها هم نیست.

اما نگران نباشید تجربه ثابت کرده است یک راه مطمئن برای پیشرفت و پیشبرد وضعیت تجاری، پیروی از روش‌های اثبات شده برای افزایش سوددهی شرکت است. قصد داریم در ادامه به ۱۰ مورد از این توصیه‌ها و نکات بپردازیم و کافی است که شما آنها را نسبت به نوع کسب و کار خود بررسی و در طول مسیر بکار ببندید. با ما همراه باشید.

یک هدف، بدون برنامه ریزی، تنها یک آرزوست.

Antoine-de-Saint

آنتوان دوسنت اگزوپری – نویسنده

۱- برنامه‌ریزی کنید

سال‌ها از پی یکدیگر می‌گذرند اما برخی کارآفرینان برای برنامه‌ریزی در مورد تعیین دقیق اهداف و فعالیت‌های خود تمایلی نشان نمی‌دهند. برنامه ریزی دقیق شرط کافی برای موفقیت نیست، اما یک شرط لازم به شمار می‌آید.

تمام فعالیت‌های تجاری موفق، دارای راهکارهایی هستند که با پیروی از آنها، انتخاب‌های خود در مورد زمینه‌ی فعالیت را محدود و مشخص می‌نمایند. بدون داشتن یک جهت و هدف مشخص، مجبور خواهید بود با تمام کسانی که مشغول انجام فعالیت‌های تجاری هستند، رقابت نمایید!

برای مثال، نمی‌توانید یک تجارت بر پایه ارایه سرویس‌های خدماتی با بالاترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت موجود در بازار را به طور هم زمان در اختیار داشته باشید. بهترین راه برای استفاده از تمام منابع سازمان جهت تدوین یک برنامه، این است که تمام اعضای شرکت را برای مدت یک روز کاری جهت هم فکری، گرد هم آورده و نظرات مختلف را جویا شوید. بدین ترتیب، ایده‌هایی که در اختیار خواهید داشت تنها به ایده‌های خودتان محدود نخواهد شد.

فراموش نکنید که «شلیک در تاریکی» راه بسیار مشکلی برای موفقیت در فعالیت تجاری است و برنامه‌ریزی می‌تواند به عنوان یک چراغ این راه را روشن و موفقیت شما را بسیار آسان‌تر نماید.

مطالعه مقالات مرتبط:

۲- نقاط ضعف و قوت بیزینس را بشناسید

اگر بتوانید نقاط ضعف و قوت سازمان خود را صادقانه ارزیابی نمایید، گرفتار از دست دادن فرصت‌ها و کاهش بازده کاری نخواهید شد. برای مثال، می‌توانید این پرسش‌ها را مطرح کرده و پاسخ آنها را بیابید:

  • آیا موجودی انبارهای خود را به دقت کنترل می‌کنید؟
  • آیا استاندارد خدماتی که ارایه می‌دهید را می‌دانید؟
  • آیا ساختمان شرکت نیاز به بازسازی دارد؟
  • جایگاه شما در بازار فعلی چیست؟

و یا پرسش‌هایی از این دست. اگر توجه کافی به موارد مهم نداشته باشید، شک نکنید که در دراز مدت متحمل هزینه‌های مربوط به آن خواهید شد، بنابر این مواردی که نیاز به توجه دارند را تعیین کنید، حتی موارد جزیی نیز می‌توانند تاثیر گذار باشند.

برای مثال، ممکن است دستگاه تلفن قدیمی شرکت هنوز کار کند، اما این دستگاه قدیمی ممکن است بر روی بازده کاری افرادی که از آن استفاده می‌کنند، تاثیر منفی داشته باشد و یا ممکن است عدم آموزش کافی برای تکنیسین شرکت، نقطه ضعف دیگری باشد که بخواهید به طور جدی به به آن بپردازید. اگر نقاط ضعف سازمان را به روشی منطقی برطرف کنید، بدون شک مزایای آن را در فعالیت تجاری خود در خواهید یافت.

۳- “طرح‌گرا” باشید

یکی از مفید‌ترین ابزارهای اداری، وایت‌بردهای بزرگ هستند. این وایت‌بردها نسبت به کاغذ دیواری‌های قدیمی، بسیار بهتر از فضای موجود روی دیوارها استفاده می‌کنند. تمام جنبه‌های فعالیت تجاری که می‌خواهید در معرض دید شما و دیگران باشد، می‌تواند روی این وایت‌برد نوشته شود.

این وایت‌بردها می توانند نشانگر موارد بسیار متنوعی از قبیل تماس‌های انجام شده، حجم فعالیت‌های انجام شده در ماه، رضایت مشتری و یا عملکرد تکنسین‌های شرکت باشند. با ثبت موارد مربوط به یک طرح یا پروژه بر روی این وایت‌بردها، می‌توانید انگیزه‌ی لازم را در کسانی که درگیر پیشرفت پروژه هستند ایجاد کنید.

ردیابی اطلاعات می‌تواند اطلاعات مفید و به موقع جهت یک مدیریت خوب در اختیار شما قرار دهد. علاوه بر نصب وایت‌بردها در محل‌های قابل مشاهده، توصیه می‌شود از رایانه‌های جیبی یا سازمانگر (ارگانایزر) الکترونیکی استفاده نمایید تا تمام اطلاعات مهمی که برای کار بر روی یک پروژه مورد نیاز است، همیشه به آسانی در دسترس‌تان قرار گیرد. حتی در شرکت‌های منطبق بر فناوری و بیزینس‌های که خدمات و محصول کاملا دیجیتال ارایه می‌دهند نیز از این تخته‌های سفید در اتاق جلسات به‌ وفور پیدا می‌شود!

 ۴- اسناد مالی مناسب در اختیار داشته باشید

شکی نیست که تقریبا تمام شرکت‌ها دارای حداقل یک نفر حسابدار هستند که وضعیت پرداخت‌ها و دریافت‌ها و همچنین اسناد مالیاتی مربوط به شرکت را تنظیم می‌کند، اما متاسفانه بیشتر آنها با وضعیت خاص شرکت‌های خدماتی آشنایی کافی ندارند.

یک حسابدار خوب، باید بتواند جزییات مربوط به هزینه و دریافتی مربوط به ساعات کارکرد تکنسین‌ها، کارشناسان، کارمندان و مدیران بخش‌ها و همچنین هزینه‌های هر پروژه را به روشنی در اختیار شما قرار دهد. اگر نقطه سربه سر هزینه‌ها و دریافت‌های شرکت را ندانید و واقعا نتوانید حساب کنید که فرستادن خودروی شرکت همراه با تکنسین‌های آموزش دیده به محل مشتری برای حل مشکل وی، چقدر هزینه در بر خواهد داشت، نخواهید توانست سود واقعی حاصل از فعالیت‌های خود را محاسبه کنید (البته اگر با این وضعیت سودی در کار باشد!).

برای یک مدیر موفق، هیچ چیز خطرناک‌تر از کار با اطلاعات نامناسب نیست. اگر بخواهید تا پایان فصل یا پایان کنید تا سود و زیان شرکت توسط حسابدار در اختیار شما قرار گیرد، بدون شک نخواهید توانست تصمیم‌گیری‌های مدیریتی مناسبی داشته باشید.

 ۵- تعرفه‌‌گذاری مناسب، مهم است

زمانی که از هزینه‌های واقعی فعالیت‌های خود آگاهی داشته باشید، می‌توانید نسبت به محاسبه‌ی مجدد نرخ ساعتی خدمات خود در تعرفه‌های ارایه شده از سوی شرکت، اقدام نمایید. اگر یک شرکت بر پایه‌ی ارایه خدمات و تعرفه را تاسیس کرده‌اید یا کالای اینگونه را ارایه می‌دهید لازم است تا همواره این بخش را بررسی کنید.

این نرخ‌های جدید، باید در بهای خدمات شما گنجانده شود و در صورتی که دفترچه تعرفه خاصی برای فعالیت‌های خود منتشر می‌سازید، باید نسبت به چاپ دوباره‌ی آن اقدام نمایید. از آنجایی که دفترچه‌ی تعرفه‌ها به عنوان رابط اصلی با مشتریان محسوب می شود به خصوص اگر تکنسین‌های شما برای استفاده از آن آموزش مناسب دیده باشند – نمی‌توانید نرخ ساعتی خدمات خود را بدون تغییر بهای پروژه افزایش دهید.

بهتر است بهای هر پروژه برای اطمینان از توجه به هزینه‌های شرکت و وضعیت بازار در منطقه‌ی فعالیت‌های شما، بازنگری شود. بعضی پروژه‌ها دارای فشار رقابتی بالایی هستند و بعضی دیگر نیز بدون رقابت فشرده، قابل انجام است.

۶- برنامه‌ی قراردادهای سرویس را جدی بگیرید

قراردادهای سرویس تجهیزات، جزو مهم‌ترین بخش‌های فعالیت شرکت‌های خدماتی به شمار می‌آیند. اگر قرارداد سرویس با مشتری وجود داشته باشد، مشتریان پول را پیشاپیش به شرکت خواهند پرداخت که البته یک مزیت بزرگ برای بیشتر فعالیت‌های تجاری به شمار می‌آید زیرا جریان نقدینگی در شرکت، معمولا جزو نکات بسیار مهم است.

این قراردادهای بلند مدت، همچنین این مزیت را دارند که در زمان کاهش فعالیت تجاری در فصل‌های خاصی از سال، همچنان فرصت‌های کار و سوددهی را برای شرکت فراهم می‌سازند. برای مثال اغلب این نوع قراردها به شکل پشتیبانی از سمت شرکت‌های فعال در حوزه فناوری ارایه می‌شود و برخی از آنها برای بازه زمانی مشخص کاملا روی درآمد‌های حاصل از پشتیبانی و قرارداد سرویس حساب باز می‌کنند. شما نیز با توجه به نوع کسب و کار خودتان باید امکان بهره‌مندی و پیاده سازی این قراردادها را بررسی کنید. این موضوع صرفا به نفع بیزینس و شرکت شما نیست، بلکه برای مشتریان نیز بسیار مهم و گاها حیاتی است.

در این قراردادها، معمولا برای مشتریان تخفیف در نظر گرفته می‌شود و مشتری نیز در عوض، انتظار دریافت خدمات مناسب با تکنسین‌ و کارشناس آموزش دیده را دارد و می‌خواهد این افراد، سامانه‌ها را به دقت بازرسی نموده و کارکرد مناسب آنها را تضمین نمایند. مشتری با این کار، می‌خواهد از خرابی‌های احتمالی سرویس مربوطه جلوگیری کرده و خطرات احتمالی ناشی از کارکرد نامناسب تجهیزات را به حداقل برساند.

 ۷- از تکنولوژی بهره بگیرید

حتما می‌دانید هنوز هم شرکت‌هایی وجود دارند که مدارک خود را به صورت دستی و با کاغذ و قلم تنظیم می‌نمایند. در عصر رایانه، وجود چنین شرکت‌هایی عجیب به نظر می‌رسد. اگر سامانه شما دستی باشد، چگونه می‌توانید یک پایگاه داده برای مشتریان اخیر را جهت تصمیم گیری‌های بازاریابی فراخوانی کنید؟

چگونه می‌توانید ببینید آخرین تعمیر یا سرویسی که برای یک مشتری انجام شده است چه بوده است‌؟ و یا چگونه می‌توانید به سرعت بفهمید که کدام تکنسین کار مشتری مربوطه را انجام داده است؟ کدام محصول بیشترین فروش را و در کدام بخش از کشور یا جهان داشته است؟ مشتریان شما دارای چه سن و سالی هستند؟

بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر از رایانه استفاده می‌کنند اما تنها برای کاربردهای حسابداری از آن بهره می‌گیرند! اما کاربردهای مفید بسیاری برای سامانه‌های رایانه‌ای فعلی وجود دارد. مواردی از قبیل تعیین حجم مراجعات، ردیابی اقلام انبار و یا دسترسی سریع به اطلاعات مشتریان، تنها بخشی از این کاربردهای مفید به شمار می‌آیند.

جالب است بدانید در کشورهای پیشرفته، حتی از سامانه GPS استفاده می‌شود. این موضوع با توجه نوع کسب و کارهای مختلف استفاده‌های گوناگونی دارد. برای مثال اگر شرکتی ارایه دهنده خدمات تعمیر خودرو در محل باشد فقط کافی است تا مشتریانش یک تماس یا یک لینک خاص را کلیک کنند تا نزدیک‌ترین تکنسین تعمیر به صورت اتومات به سمت مشتری هدایت شود.

شما نیز با توجه به نوع کسب و کار خود باید بررسی کنید که دنیای تکنولوژی و علوم کامپیوتری چه دستاوردی را برای کمک به شما به ارمغان آورده است و چگونه می‌توانید با استفاده از آن در هزینه‌ها، ارتباط با مشتری، ارایه خدمات، بازاریابی یا حتی توسعه محصولات استفاده و پیشرفت کنید.

۸- آموزش، آموزش، آموزش

جهان، مدام در حال پیشرفت و تغییر است. آموخته‌هایی که سال گذشته برای افراد شرکت کافی بوده است و آخرین موارد مرتبط با حیطه کاری و شغلی خود را فرا گرفته‌اند، اکنون اطلاعاتی آرشیو شده تلقی می‌شود و باید آموزه‌های جدیدی را جایگزین کرد.

یکی از راه‌های بروز بودن در مورد آخرین نوآوری‌ها در زمینه‌ی خدمات مشتریان، قیمت گذاری، کنترل‌های مدیریتی و غیره، شرکت در دوره‌های آموزشی مناسب  و بروز و معتبر و همچنین مطالعه منابع معتبر مرتبط با فعالیت‌های شرکت و کسب و کارتان است.

فراموش نکنید که این صرفا برای شما یا مدیران بخش‌ها نیست، بلکه تمام کارمندان در هر بخشی ‌می‌توانند موارد جدید و بروز مرتبط با حوزه خود را فرا بگیرند و آنچه که مساله‌ی آموزش را بسیار جذاب می‌نماید، این است که برگشت سرمایه‌گذاری در بحث آموزش، تقریبا بلافاصله صورت می‌گیرد.

برای مثال، تکنسینی که روز بعد از آموزش به محل مشتری اعزام می‌شود، می‌تواند روش‌های آموزش دیده را به کار گرفته و کار را به روشی بهتر انجام دهد که ضمن کاهش زمان حضور نزد مشتری، باعث ایجاد تصویری مناسب‌تر از شرکت شما در ذهن مشتریان خواهد شد.

تاثیر مثبت آموزش بر روی افراد، غیر قابل انکار است و شکی نیست که افراد آموزش دیده، می‌توانند سوددهی بیشتری برای سازمان متبوع خود داشته باشند. مطمین هستم که خود شما نیز اکنون با کمی تفکر می‌توانید از من هم بیشتر در مورد جنبه‌های مثبت آموزش صحبت کنید.

۹- تصمیم گیری‌های کلان – وظیفه‌ی مدیران موفق

به جای پرداختن به کارهای جزیی و روزمره، سعی کنید فعالیت تجاری مناسبی بنا نهاده و وظایف استراتژیک را در سازمان به عهده بگیرید. پرداختن به کارهای روزمره را می‌توانید به کارکنان دیگر نیز بسپارید و از زمان خود برای تصمیم‌گیری‌های مهم و کلان بهره بگیرید.

اگر شما فعالیت‌های شرکت را «هدایت» نکنید، پس چه کسی باید این کار را انجام دهد؟ یک مدیر خوب، می‌تواند یک شرکت را با تنها ۲۰ ساعت حضور در محل در طول هفته، به خوبی اداره نماید و از باقی مانده‌ی وقت خود برای برگزاری جلسات مهم و ایده پردازی استفاده کند.

۱۰- نگاهی به آینده

اگر ندانید از سود حاصل از فعالیت‌های خود (که معمولا در ابتدای امر بسیار طاقت فرسا نیز هستند) چگونه استفاده کرده و بر روی چه زمینه‌هایی قرار است سرمایه‌گذاری کنید یا کرده‌اید، در واقع تمام تلاش‌های خود را به هدر خواهید داد.

همواره باید آینده را مدنظر داشت و نسبت به شرایط اقتصادی و سیاسی مرتبط با کسب و کارتان بهترین عملکرد را تصمیم‌گیری و پیاده سازی کنید. شرکت‌های معروف همواره آینده را به عنوان هدف خود در نظر داشته‌اند و مدیران آنها از ذهنیت روشنی در این مورد برخوردار بوده‌اند.

  • مدیر شرکت مایکروسافت، آقای بیل گیتس می‌دانست و میخواست که در آینده روی هر میز یک دستگاه رایانه قرار گیرد، اکنون آیا این چنین است یا نه؟
  • مدیر شرکت آمازون، آقای جف بزوس آینده را آنالیز کرد و فهمید که مردم  تمایل خواهند داشت که کم‌کم تمام خریدهای خود را آنلاین انجام دهند.
  • فکر می‌کنید امروزه آنها بدنبال چه هستند؟ سفر تفریحی به فضا!

پس شما نیز از هوش و استعداد خود در کنار تمرکز کافی استفاده کنید و برای کسب و کار خود آینده را ترسیم کنید و حواستان همیشه به گام بعدی باشد.

 

به اشتراک گذاری