چگونه هویت خود را پیدا کنیم؟

چگونه هویت خود را پیدا کنیم

برای افرادی که در جهان پرسرعت کنونی، مرتب این سو و آن سو می‌شوند، هویت لفظی مبهم است. در واقع هویت هر فرد نشان ‏می‌دهد که او چه کسی است و چه خصوصیاتی دارد، با این که جنسیت، ملیت و شغل ظاهر کلی و آشکاری از هویت را برملا ‏می‌سازند اما تعریف دقیقی برای چیستی شخص ارائه نمی‌دهند و تنها بخش کوچک و مبهمی را شامل می‌شوند که در درون خود ‏رازهای کوچیکی از هویت را پنهان ساخته‌اند.

از این جهت پیدا کردن هویت، به بحرانی در زندگی مخصوصا در دوره جوانی و ‏نوجوانی تبدیل شده است و یافتن آن انسان را از احساس گمشدگی و سردرگمی رها می‌یابد. در نتیجه راه‌های پیدا کردن شخصیت ‏از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند که به پیدا کردن هویت هر فرد کمک شایانی کرده و همچنین انسان را به درک درستی از ‏زندگی و قرار گرفتن در مسیردرست، هدایت می‌کنند.

علاوه بر این عواملی همچون اجتماع و محیط بر هویت تاثیرگذار هستند و ‏بخشی از هویت هر فرد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

انسان همان چیزی است که باور دارد.

Anton-Chekhov

آنتون چخوف

هویت چیست؟

در نگاه اول، هویت را می‌توان در سوال “من چه کسی هستم؟” جستجو کرد و هر پاسخی که بتواند نیاز این سوال را برآورده سازد، ‏قسمتی از هویت را نشان می‌دهد. به صورت کلی هویت را می‌توان تعاملی مستمر بین ویژگی‌های شخصیتی، باورها، ارزش‌ها و ‏رفتارهایی تعریف کرد که هر فرد در مقابل دیگران و در هنگام مواجه شدن با خود، مسائل مادی، عملی و روانی از خود نشان ‏می‌دهد.

در نگاهی دیگر، هویت را می‌توان یکی از ویژگی‌های داشتن یک زندگی با اعتماد به نفس و پرآرامش دانست. چرا که ‏طبق تعریف اریکسون، روانشناس مشهور آلمانی آمریکایی، هویت یعنی «حس شخصی و ویژگی‌های ملموس ما در مورد یگانگی ‏و تداوم خودمان» و کسی که به درک صحیح و شناختی مناسب از تصویر خود و جهان اطرافش داشته باشد، مسلما از ‏خصوصیت‌های آن لذت خواهد برد و در زندگی به گونه‌ای بهتر عمل خواهد کرد.

عوامل موثر بر هویت ‏

بر اساس سخن روانپزشک نامدار و برجسته مجارستانی توماس ساس، هویت چیزی نیست که فرد پیدا می‌کند، بلکه هویت چیزی ‏است که فرد خلق می‌کند. با توجه به این نکته، کاملا شفاف است که شخصیت هر فرد بر اساس شرایطی که با آن مواجهه می‌شود، ‏شکل می‌گیرد و همچنین قابل تغییر است تا به ایده‌آل شخص برسد.

مسلما پیدا کردن هویت هر فرد تحت تاثیر عواملی همچون ‏ژنتیک، محیط خانواده، کار و زندگی، افراد مرتبط با آن‌ها و… قرار دارد که با هر تغییری، هر چند کوچک، دسخوش تغییر ‏می‌گردد.

بحران هویت

اصولا چالش چیستی و کیستی هر شخص، در دوره نوجوانی آن، در سنین ۱۳ تا ۱۸ سالگی رخ می‌دهد که فرد را دچار احساس ‏سردرگمی، پریشانی و ناامیدی می‌سازد. اما این بحران ممکن است برای همه‌ی افراد اتفاق بیوفتد و آن‌ها را به دنیای ابهام شناخت ‏خود برساند. افرادی که در این بحران قرار می‌گیرند، تنش‌های زیادی را متحمل می‌شوند و به دنبال راهی برای پیدا کردن ‏شخصیت و خود واقعی می‌باشند.

اکثر افراد با الگو قرار دادن دیگران یا منطبق کردن خود با ارزش‌های جامعه‌ای که در آن زندگی ‏می‌کنند، سعی دارند از این بحران عبور کنند که پس از مدتی شکست خورده و مجددا با چگونگی پیدا کردن هویت خود مواجه ‏می‌گردند.‏

گمشدگی چه حسی دارد؟

اصولا افرادی که در بحران هویت قرار گرفته‌اند، احساس گمشدگی و غریبی دارند که شخصیت آن‌ها را زیر سوال می‌برد و ‏همچنین بر زندگی و روابط آن‌ها تاثیر می‌گذارد. کسانی که تاکنون به هویت ثابت خود دست نیافته باشند، ممکن است موارد زیر ‏را احساس کنند که این احساسات ملزمه‎‏ آغاز مسیر توسعه هویت و پیدا کردن شخصیت هر فرد است.

 • در معرفی خود و علایقتان دارای شک هستید.
 • از جایگاه خود در جهان آگاهی ندارید.
 • هدف‌های خود را مرتبا تغییر می‌دهید.
 • سعی می‌کنید آینده‌ای متفاوت با حال اکنون خود، متصور شوید.
 • احساس رضایت از زندگی ندارید و در بخش‌هایی از آن ناراضی هستید.
 • درهر مسیری که قدم می‌گذارید، هراسان هستید و نمی‌توانید درست تصمیم بگیرد.
 • فاصله خاصی را در بین خود و افراد زندگیتان حس می‌کنید.
 • پس از گذشت زمان اندکی، با افراد مهم زندگی خود احساس راحتی نمی‌کنید.
 • مدام در حال جستجوی راهی برای نشان دادن ثبات شخصیتی خود هستید.
 • در کارهای خود نیازمند تایید و تحسین دیگران هستید اما انتقاد آن‌ها را نمی‌پذیرید.

البته این تفاسیر نشان‌دهنده بی‌هو‌یت بودن شما نمی‌باشد، بلکه شرایطی را نمایان می‌سازد که شخص با هویت کنونی خود در حال ‏مبارزه است یا به صورت دقیق هویت خود را پیدا نکرده ‌است.

چرا پیدا کردن هویت انقدر مهم است؟

شاید بتوان هویت را همان چیزی تفسیر کرد که کنترل تمام زندگی ما را در دست دارد و ارزش‌ها و باورهایمان را تعیین می‌کند. ‏در واقع با شناخت هویت و پاسخ به سوال کیستی، انسان هدف زندگی خود را برمی‌گزیند و نقشش را به درستی انتخاب می‌کند.

‏همچنین دست‌یابی به انسجام هویتی، سبب می‌شود فرد لذت بیشتری از زندگی خود ببرد و روابط اجتماعی خود را بهبود بخشد. ‏لازم به ذکر است که افرادی که به هویت واقعی خود دست یافتند، از آرامش روانی و اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستند.

۱۱ قدم تا پیدا کردن هویت


شناخت شخصیت و دست‌یابی به هویت واقعی، فرآیندی طولانی می‌باشد که ممکن است زمان زیادی را به خود اختصاص دهد اما ‏شناخت هویت، معنای دیگری به نگرش ما به خودمان و زندگی می‌بخشد. پس اگر احساس می‌کنید که نمی‌دانید واقعا چه کسی ‏هستید! و نیاز به فرآیندی دارید که برای اولین بار خود واقعیتان را شناسایی کنید یا اگر در مسیرهای پیدا کردن شخصیت خود ‏شکست خوردید و به دنبال شخصیت جدید خود هستید و می‌خواهید هویت خود را شکل بدهید، باید از راه‌های یافتن هویت کمک ‏بگیرید.

در ادامه برجسته‌ترین راه‌های پیدا کردن هویت از نظر روانشناسان اجتماعی ارائه شده است.

۱. تیپ شخصیتی خود را پیدا کنید.‏

پیدا کردن شخصیت و ویژگی‌ها آن کمک شایانی به یافتن هویت هر فرد می‌کند. شخصیت افراد به نوعی منحصر به فرد است و ‏هر یک از انسآن‌ها دارای خصوصیات اخلاقی و رفتارهای گوناگون می‌باشند.

با شناخت رفتارها و عکس‌العمل‌ها در مواجه با ‏موقعیت‌های گوناگون، می‌توان به درک بیشتری از شخصیت خود رسید و تا حدالامکان آن را به تیپ‌های شخصیتی شناخته شده، ‏که مطالعات زیادی بر روی آن‌ها انجام شده است، نزدیک کرد و با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های تیپ شخصیتی مورد نظر، ‏می‌توانید نحوه تفکر، عمل و تعامل خود را با دیگران و جهان اطراف مورد بررسی قرار دهید.

همچنین برای پیدا کردن شخصیت ‏خود، می‌توانید از تست‌های شخصیت شناسی معتبر همچون ‏MBTI، ‏Personality test، ‏Riso-Hudson Enneagram‏ و… ‏استفاده کنید. انجام این تست‌ها پنجره‌ای وسیع به روی توسعه فردی شما باز خواهند کرد.‏

۲. به احساسات خود اهمیت بدهید

احساسات ما نشانگر عواطف درونی، میل و خواسته واقعی ما هستند. به نوعی احساسات همچون سرنخی برای پیدا کردن مسیر ‏هویت ما به شمار می‌روند.

در واقع هنگامی که در یک موقعیت رفتن به یک مهمانی با افراد خاص قرار می‌گیرید، حسی که در ‏شرکت در آن مهمانی دارید نظیر تنفر یا شوق، بخش تاریکی از هویت شما را نمایان می‌سازد و پس از آن با بررسی چرایی این ‏احساس‌ها می‌توانید به نقاط قوت و ضعف شخصیتی خود بپردازید.همچنین تنها واکنش‌های عاطفی شما نسبت به این تجربیات، ‏قادر است شما را به پیدا کردن شخصیت واقعی خود برساند و علایق شما را کشف کند. ‏

۳. استعداد و توانایی‌های خود را کشف کنید.

همه ما سعی بر این داریم که هویت خود را حول استعداد و توانایی‌های خود معرفی کنیم، تا شخصیتی که افکار خود متصور ‏می‌شویم را با شواهد موجود و حقیقی، بهتر نشان دهیم.

با توجه به این که انسان استعدادهای متنوعی دارد و همچنین بسیاری از ‏توانایی‌های آن اکتسابی هستند، می‌توان خاطر نشان کرد که کشف کردن استعداد و توانایی‌ها، گامی بزرگ برای پیدا کردن هویت ‏به شمار می‌رود، چراکه دارای منبع طبیعی، همراه بودن علاقه، معیاری جهت شناخت خود و جستجو در لذت حقیقی است که به ‏کمک آن‌ها می‌توانیم تعریفی با جزئیات بیشتر از شخصیت خود ارائه دهیم.‏

۴. به توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران دقت کنید.

هنگامی که با کسی ارتباط برقرار می‌کنید، اصولا آن‌ها دارای خصوصیت‌هایی هستند که برای شما جذاب است یا بسیار با آن‌ها ‏احساس همزاد پنداری می‌کنید و خودتان را در شخص دیگری می‌بینید. البته این اشخاص می‌توانند غیر واقعی مانند شخصیت ‏خیالی از یک کتاب یا یک فیلم باشند.

اما آنچه که حائز اهمیت می‌باشد این است که ویژگی‌های شخصیتی این افراد، سبب شده تا ‏شما با آن‌ها احساس نزدیکی کنید. در واقع این این افراد نگاهی اجمالی از هویت واقعی شما را نشان می‌دهند که یا دوست دارید ‏همانند آن‌ها باشید و یا تصویری از گذشته شما هستند. اما در هر صورت با جستجو در رفتار و خصوصیات آن‌ها می‌توانید به ‏گونه‌ای خود را مورد بررسی قرار داده و به پیدا کردن شخصیت خود کمک نمایید.‏

۵. ارزش‌های اصلی خود را شناسایی کنید

بخش بزرگی از فرآیند یافتن شخصیت خود این است که به باورها و ارزش‌های خود دقت کنید و به چرایی اهمیت آن‌ها فکر نمایید. ‏در واقع این ارزش‌های اساسی همان چیزهایی هستند که رفتار و اعمال شما را در هرکاری در چارچوب خود قرار می‌دهند.

ممکن ‏است صداقت و انصاف از ارزش‌های مهم شما باشند و آن‌ها را در محدوده‌ی رفتارهای خود قرار دهید. پس در این صورت به ‏دنبال افرادی راستگو و منصف هستید که با توجه به معیارات شما عمل می‌کنند و در نظر آن‌ها نیز فردی صادق و باانصاف ‏شناخته می‌شوید که به این ارزش‌ها پایبند است. به طور کلی این تعاریف، بعد حقیقی از هویت شما را آشکار می‌کنند.‏

۶. به گذشته خود فکر کنید

هر شخص، در طول زندگی خود با موقعیت‌های مختلفی مواجه شده است که هویت کنونی او را شکل داده است. پس تفکر در ‏گذشته و بررسی تجربیات خود، به شما بینش‌هایی درباره نوع شخصیت حال شما می‌دهد.

همچنین با فکر کردن به اعمالی که در ‏گذشته انجام داده‌اید و حال اثری از آن‌ها در زندگی شما پیدا نمی‌شود نیز می‌توانید خود را از سردرگمی خارج نمایید. برای مثال ‏اگر در گذشته ورزش می‌کردید و تنها با حرف دیگران از ادامه آن منصرف شدید، دارای ویژگی‌های شخصیتی همچون زودرنج و ‏حساس هستید.

۷. بهترین خود را در آینده، تصور کنید

داشتن یک چشم‌انداز روشن از این که در آینده دوست دارید چگونه باشید، بخشی از مسیر پیدا کردن هویت تلقی می‌شود. ‏خیال‌پردازی در مورد آینده یا اشتیاق برای زندگی در دنیا، اولویت‌های شما را نشان می‌دهد و تصویر مبهمی از شخصی که اکنون ‏هستید، نمایان می‌سازد.

بنابراین با پاسخ به سوال‌هایی همچون این که در آینده دوست دارید چه کارهایی انجام دهید؟ دلیل آرزوهای ‏شما چیست؟ برای چه به این باورها و ارزش‌ها اهمیت می‌دهید؟ چه اصولی را میخواهید در آینده خود رعایت کنید؟ و…، در ‏شناخت بیشتر شخصیت خود گام بردارید.

۸. در انتخاب هویت خود، ریسک پذیر باشید

سردرگمی موجب گمراهی می‌شود، هنگامی که هنوز خود واقعیتان را شناسایی نکرده‌اید، نمی‌دانید چه چیزی شما را مملوء از ‏شادی و اشتیاق می‌کند، به همین دلیل، ریسک کنید و چیزهای جدیدی را امتحان کنید و تجربه‌های بیشتری کسب نمایید تا عامل ‏شور و هیجان خود را بیابید. گاهی اوقات، خود واقعی ما فراتر از منطقه امن ما، منتظر است تا او را کشف کنیم.

پس با تصمیم ‏برای انجام کارهایی که معمولا انجام نمی‌دادید، خود را به چالش بکشید. چرا که این مسائل بخشی از هویت شما را شکل می‌دهند. ‏پس با کمک آن‌ها، رویاها و ارزش‌های واقعی خود را پیدا کنید.

۹. همه چیز را بنویسید

فرآیند یافتن و توسعه هویت طولانی است، بنابراین نوشتن به شما کمک می‌کند که مسیر افکار خود را از یاد نبرید و نتیجه ‏کارهایی را که انجام می‌دهید، مشاهده نمایید. شما می‌توانید علایق، احساسات خود در موقعیت‌های گوناگون، پشیمانی‌ها، ارزش‌ها و ‏‏… را برای خود فهرست کنید، یا حتی نمودار عمل کردن به باورهایتان را ترسیم نمایید تا ارزش واقعی آن‌ها را برای خود کشف ‏کنید.

به هر حال شما تصمیم می‌گیرید چه چیزهایی را در مسیر بی‌پایان پیدا کردن هویت خود ضبط کنید و با مراجعه به آن، دچار ‏سردرگمی نشوید. به صورت کلی نوشتن نقشه‌ی یافتن هویت واقعی شما را به تصویر می‌کشد.

۱۰. به درونتان نفوذ کنید

آرام نشستن، خلوت کردن یا به عبارتی خود را در آغوش گرفتن را می‌توان راهی برای تجربه‌ای آرامش‌بخش عنوان نمود. راه ‏دیگری که اصولی است و برای خود دارای چارچوب و قوانینی می‌باشد، مدیتشن است که ابزاری مهم برای خودشناسی و پیدا ‏کردن شخصیت محسوب می‌شود.

در واقع مدیتیشن واقعی، باعث ظاهر شدن افکار به طور طبیعی در ذهن شما می‌شود که ممکن ‏است هر کدام از آن‌ها به صورت اتفاقی باشند یا در زندگی شما می‌گذرند، اما آنچه در این باره حائز اهمیت می‌باشد این است که ‏این افکار وجه مشترکی تحت عنوان صداقت دارند و بازتاب واقعی درون شما به شمار می‌روند.

آن‌ها از طریق ناخودآگاه به ذهن ‏شما وارد شده و به ذهن منطقی شما کمک می‌کند تا درک بهتری از فضای خود داشته باشید و موضاعات را به صورت عمیق‌تری ‏مورد ارزیابی قرار دهید.

۱۱.بدون قضاوت، بپذیرید


هنگامی که در مسیر پیدا کردن هویت خود، گام برمی‌دارید، ممکن است با چیزهایی از خود روبه رو شوید که شگفت‌انگیز هستند ‏و یا پذیرش آن‌ها آسان نباشد و به عبارتی مخالف عقیده‌ی گذشته شما باشند، اما لطفا آنچه را که یافتید، قضاوت نکنید.

شما در حال ‏کشف واقعی خود هستید و ویژگی‌های منحصربه فردی دارید، پس بدون این که حالت تدافعی بگیرید، خود را بپذیرید. علاوه‌ بر این ‏سعی کنید با شناخت هویت خود آن را ارتقا دهید و نگذارید قضاوت‌های خود و دیگران، شما را از شخصیت حقیقی خود دور ‏بسازد.‏

مقالات مرتبط

پیدا کردن هویت خود به چه معناست؟

یافتن هویت، به تمامی رفتارها و ویژگی‌های شخصیتی فرد معنا می‌بخشد. در واقع فرد از سردرگمی نجات یافته و در مسیری که ‏مدنظر دارد، پیش‌ می‌رود. همچنین افرادی که از هویت واقعی خود آگاه هستند، دارای ویژگی‌هایی می‌باشند که هر کدام دلیل ‏واضحی از مفهوم یافتن هویت و اهمیت آن را نمایان می‌سازد. از مهم‌ترین خصوصیت‌های افراد برخوردار از هویت می‌توان به ‏موارد زیر اشاره نمود.

 1. در هنگام چند راهی‌های زندگی، تمامی گزینه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند.‏
 2. مسئولیت کار خود را قبول کرده و تعهدات شخصی خود را عهده‌دار می‌شوند.‏
 3. هیجانات خود را مدیریت می‌کنند.‏
 4. هنگامی که تحت فشار روانی قرار گرفته‌اند، عملکرد خوبی دارند.
 5. آمادگی خوبی در برابر پذیرش عقاید و نظرات جدید دارند.
 6. نسبت به همسن و سالان خود، در موقعیت‌های مختلف، شایستگی بیشتری از خود نشان می‌دهند.

نتیجه گیری

رفتارها، اخلاق‌ها، عقیده‌ها و باورها در کنار یکدیگر هویت یک فرد را شکل می‌دهند. در واقع هویت به تمامی خصوصیت‌های ‏شخصیتی یک فرد معنا می‌بخشد و او را از سردرگمی نجات می‌دهد. از این رو پیدا کردن هویت از اهمیت بالایی برخوردار است ‏و راه‌هایی برای آن پیشنهاد شده است که با کمک آن‌ها به درک حقیقی از خود و هویتتان خواهید رسید. همچنین کسانی که به ‏هویت واقعی خود دست پیدا می‌کنند، به زندگی بهتری همراه با اعتماد به نفس و آرامش بیشتر دست می‌یابند.

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *