چگونه چاکراهای جسم خود را پاکسازی کنیم؟

زندگی شهرنشینی، یعنی تحمل استرس و سروکله زدن با آدم‌های عجیب و غریبی که حتی گاهی نه تنها با ما بلکه با خودشان هم سر جنگ دارند. از طرفی، شرکت در مسابقه موفقیت، بسیاری از ما را خسته کرده است. بی‌انگیزگی، گم کردن هدف‌ها و افسردگی نیز امان بشر را بریده است. در میان این هیاهو، مدیتیشن مثل یک نسیم خنک بهاری، ما را از دود و دم شلوغ زندگی بیرون می‌کشد و چشمانمان را باز می‌کند تا به آسمان بالای سرمان و کوچکی مشکلات زیرپایمان نگاهی بیندازیم.

بخش بزرگی از موفقیت در مدیتیشن، به آلوده نبودن چاکراهای ما بستگی پیدا می‌کند. اگر مقاله‌ «مدیتیشن چیست؟» ما را خوانده باشید، در آنجا به شما قول دادیم که در مورد موضوع پاکسازی چاکراها در گفتار دیگری برایتان سخن بگوییم. در این قسمت به قول خود عمل می‌کنیم و به صورت گام‌به‌گام و کاربردی به پاکسازی چاکراها می‌پردازیم. تا پایان این ماجرای نورانی با ما همراه باشید.

قرار است چه چیزهایی را با هم بخوانیم؟

 • با مفهوم چاکرا و تاثیر آن بر جسم‌مان آشنا می‌شویم.
 • درمی‌یابیم که چرا باید به فکر پاکسازی چاکراهای خود باشیم.
 • هشت چاکرای اصلی بدن و نیروهای تاثیرگذار روی آنها را بررسی می‌کنیم.

با روش‌های پاکسازی چاکراهای جسم، مثل مدیتیشن پاکسازی و سه روش پاکسازی ذهنی چاکراها آشنا می‌شویم.

وضعیت طبیعی وجود تو سرشار از انرژی، روشن‌بینی و خلاقیت است. تو نیازی به افزودن هیچ‌چیزی ‏برای بهره‌مندی و لذت بردن از این ویژگی‌ها نداری. فقط باید مانند یک مجسمه‌ساز، قطعه‌هایی که ‏بخشی از تندیس وجودت نیستند را از خود جدا کنی. باید ترس را از وجودت پاکسازی کنی تا ‏ویژگی‌های درونی تو فرصتی برای نشان دادن خودشان پیدا کنند.‏

Kate-DICamillo

درین ویرچو، نویسنده و درمانگر

چاکرا چیست؟

چاکراها، مرکزهای انرژی در بدن ما هستند. بدن هر فرد، چاکراهای زیادی دارد. اما معمولا فقط چند چاکرای اصلی که مراکز دریافت کننده انرژی حیاتی هستند مورد توجه قرار می‌گیرند. این انرژی حیاتی به نام‌های «کی»، «چی» و «پرانا» خوانده می‌شود. چاکراها به طور پیوسته در حال جذب و آزادسازی انرژی هستند. در حقیقت، جریان درست آنها در بدن ما باعث سلامتی، احساس نشاط و شادابی می‌شود. چاکراها ویژگی‌های جالبی دارند. اجازه بدهید به چند مورد از آنها اشاره کنیم:

 • چاکراها در جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخند.
 • چاکراهای قسمت پایین ستون فقرات، کُندتر از چاکراهای قسمت بالاتنه و سر هستند.
 • چاکراها مثل یک دروازه، توپ‌های انرژی را به حرکت درمی‌آورند.
 • درباره هر موضوعی که فکر کنیم، معمولا چاکراهایی مربوط به آن در بدنمان وجود دارند.
 • چاکراهای پایین بدن به امور مادی و چاکراهای بالای بدن به امور معنوی مربوط هستند.

چرا باید چاکراهای خود را پاکسازی کنیم؟

افکار ما، محیطی که در آن زندگی می‌کنیم، آدم‌هایی که با آنها در ارتباط هستیم و در کل، شیوه نگاه ما به زندگی، روی این مراکز انرژی تاثیر می‌گذارد. وقتی دچار استرس می‌شویم، از دست کسی یا چیزی حرص می‌خوریم، ناراحت می‌شویم یا افکار منفی، امانمان را می‌برند به همان اندازه، چاکراهای ما نیز سنگین، تیره و حتی آلوده می‌شوند. در این صورت، دیگر نمی‌توانند انرژی را به درستی به جریان بیندازند.

نتیجه این ماجرا به شکل احساس ضعف، بی‌حالی، عدم تعادل و حتی از دست دادن تمرکز روانی، خود را نشان می‌دهد. بنابراین اگر بی‌دلیل، احساس خستگی شدید یا بی‌حوصلگی می‌کنید، بدانید که چاکراهای شما آلوده و حتی مچاله شده‌اند. نکته جالبی که در مورد چاکراها وجود دارد این است که وقتی روی یک موضوع خاص تمرکز می‌کنیم – مثلا فقط پول یا فقط سلامتی – چاکرای مربوط به آن بسیار بزرگ‌تر از چاکراهای دیگر می‌شود. اگر این اختلاف در اندازه چاکراها زیاد باشد مشکلاتی را در جسم‌مان ایجاد می‌کند.

با انواع چاکراها و نیروهای تاثیرگذار روی آنها آشنا شوید

صحبت در مورد پاکسازی چاکراها بدون معرفی و توضیح چاکراهای بدن، کار بیهوده‌ای است. همان‌طور که کمی قبل‌تر با هم گفتیم، چاکراهای زیادی در بدن ما وجود دارند. اما در کل، هشت چاکرای اصلی، محور گفتار ما را تشکیل می‌دهند. در ادامه، این چاکراها را به ترتیب از پایین بدن تا قسمت بالای سر توضیح می‌دهیم.

چاکرای اول: قاعده‌ای یا ریشه  

در زبان سانسکریت به آن «‌مولادهارا‌» هم گفته می‌شود. این چاکرا در انتهای ستون مهره‌ها قرار دارد و از همه چاکراهای دیگر کُندتر است. چاکرای مولادهارا به کارهایی می‌پردازد که به حفظ و نگهداری از جسم مربوط می‌شوند. شیوه تفکر و احساس ما در مواردی مانند: مسائل مالی، مشکلات یا موقعیت شغلی، داشتن سرپناه، احساس امنیت مالی و جسمی، نیازهای پایه‌ای مثل آب، غذا و لباس به طور مستقیم روی عملکرد این چاکرا تاثیر می‌گذارند.

تکه کلام‌هایی مانند: «پول ندارم یا پول کافی برای خریدن فلان چیز را ندارم» یا داشتن افکار منفی و نگرانی‌هایی دائمی درباره پول، شغل و از دست دادن امنیت از نشانه‌های تیره و آلوده بودن این چاکرا به شمار می‌روند.

چاکرای دوم: جنسی یا خاجی

به آن چاکرای «سوادهیستانا» هم گفته می‌شود. این چاکرا بین ناف و انتهای ستون مهره‌ها قرار گرفته است. چاکرای خاجی، تحت تاثیر لذت‌های جسمانی، افزایش یا کاهش وزن، سلامتی و حتی تصوری که فرد نسبت به ظاهرش دارد قرار می‌گیرد. آلوده شدن این چاکرا باعث بروز احساس خستگی، بی‌حالی، بی‌حوصلگی و بی‌انگیزگی می‌شود.

چاکرای سوم: نافی  

به آن چاکرای «مانی‌پورا» هم گفته می‌شود که در ناحیه ناف انسان قرار دارد. این چاکرا تحت تاثیر افکاری از جنس قدرت و قدرت‌طلبی، احساس شکست و پیروزی یا تسلط افراد دیگر بر فرد قرار می‌گیرند.

چاکرای چهارم: شبه خورشیدی

به آن چاکرای «آناهیتا» هم گفته می‌شود. این چاکرا تحت تاثیر احساس ترس و نفرت قرار می‌گیرد. از طرفی، تسلط زیادی روی کبد و عملکرد آن دارد.

چاکرای پنجم: قلب

به آن چاکرای «‌ویشودهی‌» هم گفته می‌شود. این چاکرا درست در وسط قفسه سینه قرار دارد. با رسیدن به این چاکرا از بخش چاکراهای قسمت پایین بدن خارج شده و به بخش چاکراهای معنوی‌تر می‌رسیم. افکار و احساس‌هایی مثل عشق به خانواده، عشق به خالق هستی، بخشش یا نفرت دائمی و الهام‌های معنوی در ارتباط مستقیم با این چاکرا قرار دارند. ویشودهی، عنصر اصلی روشن‌بینی است. هر چه بیشتر روی پاکسازی چاکرای قلب کار کنیم، شهود، روشن‌بینی و عشق ما به خودمان، دنیا و خالقمان بیشتر می‌شود.

چاکرای ششم: گلو

به آن چاکرای «آجنا» هم گفته می‌شود و در ناحیه گلو قرار دارد. افکار و احساس‌هایی مانند تمایل به بیان حقیقت، ایجاد ارتباط با دیگران از روش‌های غیرمستقیمی مثل هنر، نوشتن و آموزش، این چاکرا را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

چاکرای هفتم: چشم سوم

به آن چاکرای «ساهاسرارا» هم می‌گویند. این چاکرا تحت تاثیر افکار و احساس‌هایی مربوط به آینده، گذشته و تمایل یا ترس از دیدن فرشته‌ها و ارواح قرار می‌گیرد. چاکرای چشم سوم خیلی راحت احساس می‌شود. تنها کافی است چشمانتان را ببندید، چند نفس عمیق بکشید و تمام تمرکز خود را در ناحیه بین دو چشم و ابروی خود بگذارید.

در آن صورت، یک حجم بیضی شکل را احساس خواهید کرد که همان چشم سوم شما است. این چشم، برخلاف دو چشم جسم شما، به جای تماشا از درون به بیرون، از بیرون به شما می‌نگرد. به همین دلیل، هر چه فرد در شناخت خود، اندیشه‌ها و باورهایش سماجت بیشتری به خرج دهد، بدان معنا است که این چاکرا در وجود او قوی‌تر از چاکراهای دیگر است.

چاکرای هشتم: تاج

این چاکرا، بالای تمام چاکرای بدن قرار دارد. چاکرای تاج با افکار و احساس‌هایی درباره خالق هستی، تجربه‌های معنوی و راهنمایی‌های الهی در ارتباط مستقیم قرار دارد.

معرفی روش‌های پاکسازی چاکراهای جسم

خوشبختانه، روش‌های بسیار ساده و کاربردی برای پاکسازی تمام چاکراها وجود دارد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که هدف اصلی ما شفاف کردن چاکراها و بازگرداندن آنها به طبیعت واقعی‌شان است. برای این کار باید دو گام را برداریم:

 • پاکسازی چاکراها از نیروهای منفی و افکار آلوده که باعث ضعیف و تنگ شدنشان شده است.
 • به تعادل رساندن چاکراها از طریق یک اندازه کردن همه آنها

در ادامه چند مورد از بهترین روش‌های پاکسازی چاکراها را با هم دنبال می‌کنیم.

 1. مراقبه یا مدیتیشن

ما در سری مقاله‌های مدیتیشن، به طور مفصل در مورد انواع روش‌های مراقبه با هم صحبت کردیم. برای مطالعه کامل این موضوع می‌توانید سری به آن مقاله‌ها بزنید. فقط یک نکته را در نظر داشته باشید. روش استفاده از مدیتیشن برای پاکسازی چاکراها درست مثل تمام روش‌های دیگر مدیتیشن است. تنها تفاوت در هدف و تمرکز فکری شما خواهد بود. این بدان معنا است که باید به هنگام مدیتیشن، هدف خود را روی پاکسازی و از بین بردن آلودگی‌ها یا انرژی‌های منفی چاکراهای خود بگذارید. باید به هنگام مدیتیشن به چاکراهای مختلف خود فکر کرده و این‌طور تصور کنید که آنها پاک و متعادل می‌شوند و آلودگی‌هایشان از بین می‌رود.

 1. استفاده از روش‌های ذهنی برای پاکسازی چاکراها

ذهن، این توانایی بی‌نظیر را دارد که تنها با تصور کردن، چاکراهای جسم را پاکسازی کند و به تعادل برساند. استفاده از روش ذهنی برای پاکسازی چاکراها چند مزیت دارد:

 • نیازی به حضور در مکان خاصی نیست. یعنی هر کجا که باشید می‌توانید این کار را انجام دهید. تنها باید تمرکز کنید.
 • زمان بسیار کمی از شما گرفته می‌شود. این ویژگی برای افرادی که مشغله بسیاری زیادی دارند و از طرفی می‌خواهند چاکراهای خود را پاکسازی کنند بسیار مهم است.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

روش‌های پاکسازی چاکراها با استفاده از نیروی ذهن

 • تصور نور

چشمانتان را ببندید. در ذهنتان خودتان را تصور کنید که روبه‌روی یک منبع نور قدرتمند نشسته‌اید. این نور از بالای سرتان وارد جسمتان می‌شود. در مسیر حرکت خود از بالا به پایین، تک‌تک چاکراهای جسمتان را نورانی و از هر گونه آلودگی پاکسازی می‌کند. گذشته از این، اندازه همه چاکراها را به مقدار طبیعی‌شان بازمی‌گرداند.

 • تصور نیروی مکنده

تصور کنید که یک نیروی مکنده در دستانتان قرار دارد و می‌تواند تمام آلودگی‌های چاکراهای شما را ببلعد و جسمتان را نورانی کند. به این ترتیب در ذهنتان از بالاترین چاکراهای خود یعنی تاجی شروع کنید، چند ثانیه این نیروی مکنده را روی آن بگیرید و اجازه بدهید تمام آلودگی‌ها را از آن بگیرد. حتی می‌توانید سرعت و قدرت مکندگی این نیرو را کم و زیاد کنید. یادتان باشد، شما یگانه فرمانروای ذهنتان هستید. هر چه که بخواهید را می‌توانید با نیروی ذهنتان کنترل کنید.

 • تصور هوای رنگی

تنفس، نه تنها یکی از روش‌های اصلی رسیدن به آرامش است. بلکه می‌تواند خیلی ساده و سریع باعث پاکسازی چاکراهای جسم شما شود. انجام این کار، بسیار ساده است. تنها باید تصور کنید که هوای اطرافتان به جای بی‌رنگ بودن، تک رنگ است. مثلا وقتی نفستان را فرو می‌برید فکر کنید که هوای سبز رنگ را وارد ریه‌هایتان می‌کنید و وقتی آن را بیرون می‌دهید فکر کنید که هوای نارنجی رنگ از ریه‌هایتان خارج می‌شود.

در حقیقت، هوای دم شما یعنی همان هوای پاک و سرشار از انرژی باید جزو رنگ‌های سرد مثل سبز یا آبی و رنگ‌های بازدم شما جزو رنگ‌های گرم مثل نارنجی یا قرمز باشد. یادتان باشد، با هر بار دم، فکر کنید که انرژی فوق‌العاده، یک نیروی شفابخش و پاک‌کننده را وارد ریه‌هایتان می‌کنید و به هنگام بازدم، تصور کنید که تمام آلودگی‌ها، نیروهای منفی و حتی خستگی‌ها از جسمتان بیرون می‌روند و در همان لحظه نابود می‌شود.

نکته: عده‌ای از دوستان فکر می‌کنند که با تنفس رنگی، نیروهای منفی را به اطراف خود منتشر می‌کنند و وقتی دوباره می‌خواهند نفس بکشند، دوباره همان آلودگی‌ها وارد ریه‌هایشان می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید که شما در مرحله دم، فقط می‌توانید نیروهایی از جنس انرژی را وارد جسمتان کنید. هیچ آلودگی نمی‌تواند از این طریق وارد بدنتان شود. از این بابت نگران نباشید و با خیالی راحت، از تنفس رنگ‌ها لذت ببرید.

تجسم و تنفس رنگ‌های گوناگون، شما را در یک میدان انرژی قرار می‌دهد. وقتی این درمان با انرژی‌های جاری و تمرین‌های بدنی – مثل یوگا – در هم آمیخته شود، خانه تکانی بزرگی را در جسم شما ایجاد می‌کند. دیدره دایمر

 

 

پاکسازی چاکراها، یک مسیر درونی

روش‌های پاکسازی چاکراها بسیار زیاد هستند. مثلا روش‌هایی مانند «پاکسازی با طبیعت»، «رایحه»، «صدا»، «سنگ‌ها» و حتی استفاده از «یوگا» مواردی از این دست به شمار می‌روند. ولی در حقیقت، هیچ محدودیتی در اجرای روش‌های پاکسازی چاکرا وجود ندارد. شما در انتخاب و کشف روش‌های مخصوص به خودتان آزاد هستید.

وقتی ذهنتان را آزاد بگذارید مسیر ورود بینش‌های مثبت و راهنمایی‌های معنوی خلاقانه برای رها شدن از آلودگی‌ها را پیدا خواهید کرد. در این میان هوشیار باشید که مرز بین نیروهای منفی و مثبت را به خوبی شناسایی کرده و فقط از نداهای خیرخواهانه و مثبت درونتان پیروی کنید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

به اشتراک گذاری

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *