وابی سابی چیست؟

وابی سابی

امروزه در جهانی پرتکاپو هستیم که مملوء از استرس و اضطراب است. در این هنگام زندگی به سرعت جریان دارد و بسیاری اوقات، متوجه گذر لحظات خود نمی‌شویم. وابی سابی (Wabi-sabi) یک فلسفه قدیمی ژاپنی است که در این زمان، انسان را به لحظه‌ای درنگ، تامل و تعلل دعوت می‌کند.

وابی سابی: شاید بتوان آن را در زبان عامیانه اینطور تعریف کرد که لحظه‌ای بایست! انقدر حساس نباش! خودت را اذیت نکن و از زندگی لذت ببر!.

این فلسفه ژاپنی که به پذیرش نقص‌ها و عیوب می‌پردازد ما را در پذیرفتن چرخه طبیعی زندگی نیز یاری می‌کند. چرا که زندگی، ناپایدار و ناقص است و رخ دادن کمال در آن امکان ندارد. پس می‌توان با پیروی از اصول آن، آرامش را به لحظات زندگی خود دعوت کرد و اوقات خوشی را گذراند.

فلسفه وابی سابی

منشا تاریخی وابی سابی به مراسم چای در ژاپن باز می‌گردد که به سادگی و طبیعی بودن آن اشاره می‌کند. درواقع یک اصطلاح ژاپنی است که به دیدن زیبایی در نقص، سادگی و ناپایداری وضعیت زندگی می‌پردازد. این اصطلاح ژاپنی را می‌توان با عنوان “سادگی روستایی” یا “ظرافت دست کم گرفته شده” تعریف نمود که مفهوم وابی سابی را به صورت واضح نشان می‌دهند.

کلمه وابی به وجود زیبایی در زندگی ساده و توجه به جهان معنوی اشاره دارد و کلمه سابی به گذر زمان می‌پردازد که چگونه همه چیز رشد می‌کند، پیر، کهنه یا خراب می‌شود، اما همه‌ی این‌ها نمایش ‌دهنده ارزش، قدمت و زیبایی آن‌ها است.

این دو مفهوم در کنار یکدیگر فلسفه‌ای را برای نزدیک شدن به زندگی و لذت بردن از آن تعریف می‌کنند که آنچه وجود دارد را پذیرا باشید، در زمان حال زندگی کرده و مراحل ساده و گذرای زندگی خود را درک کنید.

وابی سابی چیست

اهمیت وابی سابی در روانشناسی

در دنیایی که همیشه با استرس و اضطراب روبه‌رو هستیم و زندگی با توجه به مادیات پیش می‌رود، با رنج زیادی مواجه می‌شویم که به روان ما آسیب می‌زند. وابی سابی به عنوان یک شیوه‌ی درست از یک سبک زندگی شناخته می‌شود که زندگی لذت‌ بخشی را برای ما فراهم می‌آورد. یک سبک زندگی که به ما کمک می‌کند ارتباط بهتری با درون خودمان و طبیعت داشته باشیم.

وابی سابی یعنی آنچه را که هستیم، بپذیریم. خودمان را با تمام کاستی‌ها دوست داشته باشیم. این فلسفه در روانشناسی نقش مهمی ایفا می‌کند؛ چرا که با آن می‌توانیم با آزادی بیشتری در زندگی عمل کنیم، از آن لذت ببریم و روحیه‌ای پرشورتر و امیدوارتر داشته باشیم.

کمال گرایی در برابر وابی سابی

شاید بتوان وابی سابی را نقطه‌ی مقابل کمال‌گرایی غیرواقع‌بینانه دانست. منظور از کمالگرایی این است که فرد خواستار تمام و کمال چیزی می‌باشد که در آن هیچ هیچ نقص و عیبی وجود نداشته باشد.

اگر از کمالگرایی را در حد کنترل برای کسب انگیزه استفاده شود، به پیشرفت و توسعه فرد کمک می‌کند اما اگر به صورت غیرواقع ‌گرایانه در زندگی فرد پدیدار شود، نه تنها به او انگیزه نمی‌دهد، بلکه او را سرکوب کرده و زندگیش را به نابودی می‌کشاند.

همانطور که گفته شد زندگی کمالگرایی، نقصی را نمی‌پذیرد و همین مسئله مشکلاتی اعم از ناراحتی، تحریک اعصاب، استرس و اضطراب را به همراه دارد. در صورتی که وابی سابی می‌گوید می‌توان با وجود نقص‌ها، زندگی زیبایی داشت و عیوب را مانعی برای رسیدن به زیبایی و موفقیت نمی‌داند، بلکه معتقد است برخی از نقص‌ها ارزش و شگفتی یک چیز را افزایش می‌دهند.

مقالات مرتبط

۷ اصل برای رسیدن به سبک زندگی وابی سابی

وابی سابی زیبایی زندگی را به همراه نواقص آن به تصویر می‌کشد. با کمک این سبک زندگی، دیگر دچار وسواس‌های فکری نخواهید شد و ارتباط شما با خود محیط اطرافتان بهبود می‌یابد. همچنین از شلوغی و درگیری نیز دوری می‌کند.

برای رسیدن به سبک زندگی وابی و سابی در کنار هم، نیازمند پیروی از اصول پایه آن هستید. این اصول شما را برای رسیدن به درکی درست از مفهوم آن و انعکاسشان در عمل و زندگی یاری می‌رسانند.  

۱) سادگی (kanso)

اصل کانسو در فلسفه وابی سابی، دعوت کردن به شیوه‌ای از زندگی است که در آن افراد به سادگی و به دور از درهم‌ریختگی سوق داده می‌شوند. در حقیقت شما انتخاب می‌کنید که زندگی خود را از درهم بودن خلاص کنید و بر مسائل مهم‌تر و واضح‌تر متمرکز شوید. این سبک از زندگی به شما این امکان را می‌دهد که قبل از آن که دست به انتخاب بزنید، بهتر تصمیم بگیرید، کمتر نگران باشید و زمان خود را به بطالت نگذرانید.

۲) عدم تقارن (Fukinsei)

شاید بتوان وسواس فکری تقارن را در اینگونه مثال زد که برخی از افراد برای اینکه کارهایشان را انجام دهند به دنبال ساعتی رند هستند. این وسواس فکری نمی‌تواند نقص را بپذیرد و مانع از سبک زندگی وابی سابی می‌شود. در هنگام هنر و طراحی نیز این پدیده بیشتر به چشم می‌خورد که افراد به دنبال ایجاد تقارن هستند.

اگر شما هم بر روی ایجاد تقارن حساسیت بالایی دارد، حتما به استرس ناشی از آن هم دچار شده‌اید. فوکینزی اصلی است که ما را درباره کنترل تعادل و تقارن به چالش می‌کشد و در مقابل، یکی از عامل‌های زیبایی را عدم تقارت توصیف می‌کند.

در جهانی که تماما نظمی در آن نهفته است، نقص‌هایی که ما می‌بینیم نیز از نظمی پیروی می‌کنند و باعث می‌شوند که همه چیز در جای خودش قرار بگیرد.

آرام باشید از زندگی لذت ببرید، آگاه باشید هر آنچه لازم است بدانید در زمان، مکان و به شیوه ی درست برایتان آشکار خواهد شد.

۳) وجود زیبایی در کم بودن (Shibumi)

یکی از واضح‌ترین مثال‌ها برای اصل شیبومی، زندگی به سبک مینیمالیست‌ها است. در واقع این اصل زیبایی را در سادگی پیدا می‌کند و شما را به تمرکز بر ظرافت یک چیز نه براق بودن آن دعوت می‌کند.

در بسیاری از طراحی دکوراسیون‌ها از اصل شیبومی استفاده می‌شود، به طوریکه ویژگی‌های طبیعی یک وسیله را برجسته می‌کنند و علاوه بر نشان دادن زیبایی آن، به حفظ اصالت آن نیز می‌پردازند. شاید بتوان گفت این اصل به ویژگی‌های مثبت یک فرد اشاره می‌کند که با حفظ واقعیت خود و برجسته کردن نقاط قوت، می‌تواند درخشش بیشتری داشته باشد.

۴) طبیعی بودن (Shizen)

بسیاری از ما، طبیعی بودن را چیزی تعریف می‌کنیم که در آن انسان هیچ دخالتی نداشته باشد. فلسفه وابی سابی ژاپنی مفهموم دیگر از طبیعی بودن ارائه می‌دهد، بدین صورت که آن را تلفیقی از طبیعت و انسان می‌دانند.

یعنی بسیاری از پدیده‌ها با دخالت انسان نیز، طبیعت خود را حفظ می‌کنند. پرکاربردترین مثال این بخش باغ‌ها هستند که به کمک انسان در راستای هماهنگی با طبیعت به وجود می‌آیند.

۵) لطیف و ظریف (Yugen)

اصل یوگن نمایانگر توجه به زیبایی است در آنچه که آشکار نمی‌شود. زیبایی مرموزی که به ذهن کمک می‌کند تا احتمالات را رها کند. با کمک این اصل می‌توان به داشته‌های خود در زندگی که پنهان هستند توجه کنید و با قدردانی بابت آن‌ها، ارزش‌شان را دریابید.

کارگاه رنجش تا بخشش

۶) رهایی از عادت ها (Datsuzoku)

همانگونه که ایجاد یک عادت خوب دشوار است، رهایی از یک عادت نیز سختی‌هایی دارد. زمانی که با سبک زندگی وابی سابی همراه می‌شوید، خود را از عادات و کارهای روزمره رها می‌کنید. با کمک این سبک به اولویت‌های خود می‌پردازید و باعث پیشرفت خویش می‌شوید. البته اصل داتسوزوکو به ما کمک می‌کند، ناشناخته‌ها را در آغوش بگیریم، به بررسی غیرمتعارف‌ها بپردازیم، و کاراها را به‌گونه‌ای متفاوت و خارج از چارچوب انجام دهیم. این اصل اغلب به ما این امکان را می‌دهد که با خلاقیت بیشتری عمل کنیم و از زندگی خود لذت بیشتری ببریم.

۷) آرامش (Seijaku)

اصل نهایی برای داشتن زندگی به سبک وابی سابی، سیجاکو است که به معنای آرامش، سکون و تنهایی می‌باشد. این اصل به شما کمک می‌کند که یک احساس ذهن‌آگاهی را مواجه با یا بک زندگی پرمشغله در خود پرورش دهید. بنابراین شما می‌توانید زندگی خود را به صورتی طراحی کنید که در میان سر و صدا و هرج و مرج نیز قابلیت دست یافتن به آرامش را داشته باشید.

تمرین وابی سابی

۴ راه برای تمرین وابی سابی

وابی سابی  به معنای پذیرش نقص‌ها عنوان می‌شود که ما را در داشتن زندگی شاد یاری می‌کند. می‌توانیم با توجه به اصول و پیروی از آن‌، خود را از احساسات منفی دور کنیم و با قرار گرفتن در میان انرژی‌های مثبت، از زندگی خود لذت ببریم. با فلسفه وابی سابی می‌توان به شناخت بیشتری از زیبایی‌ها دست یافت و نقص‌ها را به فرصتی جهت توسعه و رشد تبدیل کرد.

حال چگونه می‌توانیم آن را در زندگی روزمره خود جای دهیم؟ در ادامه چهار راه برای وارد کردن این فلسفه به زندگی آورده شده است.

۱. از لحظات حال لذت ببرید

از مهم‌ترین اهداف فلسفه وابی سابی، لذت بردن از زندگی است. هنر زندگی کردن در زمان حال در راستای رسیدن به این شیوه از زندگی کمک شایانی به ما می‌کند. اینکه چگونه می‌توانیم ذهن خود را برای حضور در اینجا و در زمان حال آموزش دهیم تا بتوانیم از لحظات مثبت هر روز لذت ببریم.

می‌توانیم این کار را با صرف زمان اندکی در حد چند دقیقه در روز شروع کنیم که بر تنفس، احساسات و بدن خود متمرکز می‌شویم. ذهن آگاهی ما را به حضور در حال و احساس لحظات آنی دعوت می‌کند تا بتوانیم به درستی متوجه طعم قهوه اول صبح خود شویم، به حرکت ابرها بیندیشیم، عمیق‌تر بشنویم و بهتر ببینیم.

۲. با داستان زندگی خود ملایم باشید

سعی کنید در زندگی دوست و همراه خود باشید. در مسیری که طی کرده‌اید، به تمام فراز و نشیب‌ها،‌ اتفاقات خوب و بد و لحظات شادی و غم خود فکر کنید. وقتی مجددا درباره آن‌ها حرف میزنید یا می‌نویسید احتمال مواجه شدن با واقعیت آن‌ها را برای خود افزایش می‌دهید.

تامل در مورد این لحظات به شما این امکان را می‌دهد که دیدگاه دیگری درباره آن‌ها داشته باشیم و نه تنها دست از سرزنش خود برداریم، بلکه آن‌ها را عاملی برای موفقیت و قدرتمندی خود بدانیم. بسیار مهم است که به زخم‌های زندگی خود عشق بورزیم، چرا که ما نباید فراموش کنیم هر یک از آن‌ها به زندگی ما ارزش می‌بخشند و چه خوب و چه بد می‌توانند در زمان حال ما را یاری دهند.

۳. از لحظات یاد یگیرید.

بسیاری از اوقات در شرایطی قرار می‌گیرد که همه چیز آنطور که انتظار داریم، پیش نمی‌رود یا ممکن است اتفاقاتی رخ دهند که نظم زندگی را تغییر می‌دهند. از اینگونه موقعیت‌ها چه می‌توانیم بیاموزیم؟ یادگیری به ما این امکان را می‌دهد که شرایط را به نفع خود تغییر دهیم. در واق نگرشی که دارای قابلیت انعطاف‌پذیر باشد، می‌تواند هر موقعیتی را به فرصت تبدیل کند.

۴. زیبایی را در سادگی ببینید

هنگامی که نگاه خود را گسترش دهید، می‌توانید تعریفی غیرمتعارف را از زیبایی ارائه دهید. وابی سابی بر دیدن زیبایی در سادگی متمرکز است. زمانی که شما عناصری را که باعث شادی شما می‌شوند را در کانون توجه خود قرار دهید،‌ به اصل این موضوع پی می‌برید. می‌توانید این زیبایی را در اشیاء پیرامون و یا حتی ارتباطات خود جستجو کنید.

برنامه ریزی

برنامه ریزی با کمک وابی سابی

معمولا تمامی افرادی که برای کارهای خود برنامه می‌ریزند، خواستار تحقق کامل آن هستند. در این موقعیت کمالگرایی می‌گوید که زمانی کاری به انجام میرسد، که بی‌نقص و کامل باشد اما وابی سابی معتقد است که برای تحقق پیوستن اهدافتان در زندگی بایستی آهسته پیش روید و از لحظاتتان نیز لذت ببرید.

می‌توان آن را پیرو قانون معروف ده هزار ساعت نیز دانست. این قانون می‌گوید برای این که در کاری استاد شوید، باید ده هزار ساعت تمرین داشته باشید! ولی کمالگرایی می‌گوید تا زمانی که استاد نشده باشم انگار هیچ کاری انجام نداده‌ام.

در همین حال وابی سابی معتقد است که باید از هر ده هزار ساعت لذت برد و شما در ازای هر ساعت، به صورت آرام تغییر کرده و بهتر خواهید شد،‌ پس این بهتر شدن را بپذیرد. در واقع سبک زندگی وابی به همراه سابی به شما کمک می‌کند در عین حال که درگیر فعالیت‌های روزمره خود هستید، از زندگی خود نیز لذت ببرید.

نقش وابی سابی در بهبود کیفیت زندگی

وابی سابی یک سبک زندگی قدیمی ژاپنی است که به پذیرفتن نقص و عیب‌ها در ندگی می‌پردازد. کلمه وابی آن مفهموم وجود زیبایی در سادگی را بیان می‌کند و کلمه سابی آن به گذر زمان و رشد اشاره دارد.

وابی سابی نیز مفهومی برای قوی‌تر شدن ارتباط بین واقعیت درون و بیرون ارائه می‌دهد. افراد می‌توانند با پیروی از اصول آن در زندگی خود، بهتر پیش روند و از احساسات خود نیز محافظت کنند. همچنین با توجه به اصول این فلسفه عمیق،‌ به سبک زندگی وابی سابی دست یابند و شیوه لذت بردن از زندگی و حفظ کردن آرامش را بیاموزند.

به اشتراک گذاری

One Comment

  1. حكيمه رسولي پيروزيان پاسخ

    سلام و وقت بخیر . خدارا شاکرم که با مجموعه عرشیان حدود یکسال هست که اشنا شدم و چیزهای زیادی اموختم و تحولات عالی در زندگیم رخ داده و میدهد این مطلب فوق العاده بود من تا حالا نشنیده بودم عجیب تاثیر گذار بود ممنونم از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *