شکرگزاری چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

تشکر کردن از جمله مفاهیمی است که از کودکی آن را به ما یاد می‌دهند. ما یاد می‌گیریم زمانی که کسی به ما هدیه‌ای داد یا کمکی کرد، از او تشکر کنیم‌. اما متاسفانه بیشتر مردم شکرگزاری از خدا را یاد نمی‌گیرند و همیشه در حال گلایه هستند که چرا در این خانواده به دنیا آمد، چرا صورت من این شکلی است، چرا پولدار نیستیم، چرا در این شهر یا کشور متولد شده‌ام و گلایه‌های بی‌شمار دیگر.

ما از کودکی تحت تاثیر دیگران یاد می‌گیریم که همیشه نداشته‌هایمان را مرور کنیم و همیشه در حال ناراحتی برای آن‌ها هستیم. متاسفانه  داشته‌هایمان را نمی‌بینیم و آن‌ها را فراموش می‌کنیم.

تاثیرات منفی ناشکری

زمانی که ما شکرگزار نعمت‌هایی که خدا به ما عطا کرده نباشیم، پیامدهای منفی زیادی به زندگی‌مان جذب می کنیم . از جمله این پیامدهای منفی می‌توان به مشکلات روحی اشاره کرد. افرادی که شکرگزار نیستند، همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینند. ان‌ها همیشه روی نداشته‌هایشان تمرکز می‌کنند و هر روز بیش‌تر از دیروز از نظر روحی بهم می‌ریزند و دچار آشفتگی ذهنی می‌شوند.

دلیل این آشفتگی ذهنی تمرکز روی نداشته‌ها و ندیدن نعمت‌هایی است که در زندگی شخص وجود دارند. این امر باعث افسردگی، عدم اعتماد به نفس و حتی گاهی در مواقع شدیدتری، باعث خودکشی می‌شود. همچنین، طبق قانون جذب ما بر روی هر چیزی تمرکز کنیم، آن را بیش‌تر وارد زندگی‌مان می کنیم.

زمانی‌که شما به خاطر وضعیت مالی‌تان ناشکری کنید و دائما از خدا شکایت کرده و بنالید، فقر بیشتری را سمت زندگی‌تان می‌کشانید. ناشکری نه تنها ما را از خدا دور می‌کند بلکه دزد موفقیت، ثروت، سلامت، آرامش و خوشبختی نیز است.

معجزه شکرگزاری

افراد شکرگزار از آرامش درونی برخوردار هستند که این آرامش در نوع خود بی‌نظیر است. شکرگزاری باعث می‌شود شخص به خدا نزدیک‌تر شود و نعمت‌های بیش‌تری را به زندگی خود دعوت کند.
نه تنها علم امروز معجزه شکرگزاری را ثابت کرده است، بلکه امامان معصوم ما هزاران سال پیش درباره این موضوع احادیث زیادی فرموده‌اند که در این‌جا به یکی از این احادیث اشاره می‌کنیم:

امام صادق علیه السلام درباره شکرگزاری می‌فرمایند:
شکرگزاری باعث وفور نعمت و مصونیت از فقر و تهیدستی است. (تحف‌العقول، ص ٣٧۶)

حتما این ضرب‌المثل را  نیز شنیده‌اید: شکر نعمت، نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند.

همه ادیان ها در گوشه گوشه جهان به معجزه شکرگزاری ایمان دارند و پیروان خودشان را تشویق می‌کنند تا شکرگزار باشند. دین اسلام نیز تاکید زیادی روی شکرگزاری از خدا مهربان دارد.

 زمانی که ما از خدا به خاطر نعمت‌هایی که به ما عطا فرموده تشکر می‌کنیم، خدا نعمت‌های بیش‌تری به ما عطا می‌کند. همچنین از نظر روحی دچار آرامش می‌شویم. زیرا تمرکز روی نعمت ها باعث می‌شود ما نیمه پر لیوان را ببینیم و احساس خوبی داشته باشیم.

شاید با خودتان بگویید:

واقعیت زندگی من انقدر تلخه که هیچ چیز برای شکرگزاری وجود نداره!
تصور می کنیم شما هیچ چیز برای شکرگزاری ندارید، نه خانواده‌ای، نه دوستی، نه سقفی، نه غذایی و… اما اگر چشمی برای دیدن، دستی برای نوشتن، پایی برای راه رفتن داشته باشید، باید به خاطر همین نعمت هم شکرگزار باشید. حتی اگر دست و پا هم نداشته باشید اما هنوز نفس می کشید، همین نفس نیز جای شکر دارد.

نیک وی آچیچ را نمی‌دانم می‌شناسید یا نه! اما او یکی از الهام‌بخش‌ترین انسان‌های جهان است. نیک دست و پا ندارد، اما روحیه او به حدی بالاست که توانسته به موفقیت‌های متعددی برسد و حتی با یک زن سالم و زیبا ازدواج کند و فرزندی سالم نیز دارد. نیک به شدت از قانون شکرگزاری پیروی می‌کند.
حتی هیچ کدام از ما نمی‌توانیم لحظه ای خودمان را جای نیک تصور کنیم. ما هنوز با داشتن دست و پا و هزاران نعمت دیگر گاهی ناشکری می‌کنیم اگر این‌ها نداشتیم، میخواستیم چه کنیم؟

نیک وی آچیچ به ما نشان می‌دهد که دست و پا مهم نیست بلکه مهم‌ترین عضو بدن ذهن ماست. وقتی ما ذهن‌مان را پر از گلایه و ناشکری می‌کنیم، نباید انتظار داشته باشیم که زندگی‌مان بهتر شود.

حتی اگر به صورت ظاهری در وضعیت بدی قرار دارید، شکرگزاری و تمرکز روی نعمت‌های زندگی‌تان به شما کمک خواهد کرد تا شرایط‌تان بهتر و بهتر شود. اما ناشکری و تمرکز بر روی نداشته‌ها فقط نداشته‌های بیش‌تری سمت ما می‌آورد. با این روش‌ها می‌توانید شکرگزاری را تبدیل به جزئی از زندگی‌تان کنید و موهبت‌های بیشتری به زندگی‌تان جذب کنید.

لیستی از نعمت‌هایی که در زندگی دارید، تهیه کنید

مکتوب کردن اثر فوق‌العاده‌ای دارد. زمانی‌که شما اهداف یا نعمت‌هایتان را مکتوب می‌کنید، قدرت تاثیرگذاری آن‌ها چند برابر می‌شود.
بنابراین، یکی از بهترین روش‌ها برای شکرگزاری تهیه لیستی از نعمت‌های زندگی‌مان و مرور روزانه آن‌هاست.

این کار بسیار راحت است. کافیست یک دفتر یادداشت مخصوص این کار بردارید و شروع به نوشتن داشته‌هایتان کنید. شاید در مراحل اولیه ذهن شما مقاومت کند و موارد بسیار کمی برای شکرگزاری پیدا کنید. اما این مقاومت فقط به خاطر این پیش آمده که شما سال‌ها بر روی منفی و نداشته‌هایتان تمرکز داشتید. اگر تمرین کنید و چند روزی روی داشته‌هایتان تمرکز کنید اوضاع تغییر خواهد کرد و نعمت‌هایی بیش‌تری را به خاطر خواهید آورد.
من همیشه بابت کوچک‌ترین موارد نیز شکرگزار خدا هستم.

حتی اگر با عینک نیز دنیا را می‌بینم، شکرگزار هستم که عینک اختراع شد و چشمانم با وجود ضعیف بودن هنوز می‌بینند. حتی بابت گوشی لمسی‌مان نیز باید شکرگزار باشیم. چند دهه پیش، داشتن گوشی، لپتاپ، اینترنت، تلویزیون‌های با کیفیت و امکاناتی که ما هم اکنون در اختیار داریم، یک رویا بود. اما امروزه ما به راحتی می‌توانیم از طریق اینترنت به تمام جهان متصل شویم و اطلاعات‌مان را بالا ببریم.

در لیست خود تمام موارد کوچک و بزرگ را ذکر کنید. به عنوان مثال، من گرما را به سرما ترجیح می‌دهم،  به همین دلیل شکرگزار خدا هستم که در یک منطقه گرمسیر زندگی می‌کنم. نعمت‌های زیادی در زندگی ما وجود دارد اما ما به دلیل اینکه به دیدن نیمه خالی لیوان عادت کردیم،  آن‌ها را نمی‌بینیم.

سعی کنید هر شب قبل از خواب موارد جدیدی به لیست‌تان اضافه کنید. حتی اگر امروز کسی به روی شما خندید و خوشحال شدید، به خاطر این مورد نیز شکرگزار خدا باشید. در روزهای ابتدایی این لیست را چند بار بخوانید و به تدریج زمانی که ذهن شما به شکرگزاری عادت کرد، می‌توانید خواندن لیست را محدود به صبح‌ها بعد از بیداری و  شب‌ها  بعد از خواب کنید.

شکرگزاری از جمله مباحثی است که می‌تواند زندگی ما را دگرگون سازد. ذهن ما به طور ناخودآگاه دوست دارد بر روی نداشته‌ها و کمبود‌ها تمرکز کند. اما همان‌طور که در قسمت قبل عنوان کردیم، تمرکز بر نداشته‌ها و گلایه کردن، فقط باعث جذب ناخوشی‌های بیش‌تری به زندگی ما می‌شود و کیفیت زندگی‌مان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حالی‌که، اگر ما انسانی شکرگزار باشیم و نیمه پر لیوان را ببینیم، خوبی‌های بی‌شماری از جایی که فکرش را نمی‌کنیم، وارد زندگی ما خواهند شد.

تمرین استفاده از صلوات شمار را انجام دهید

نوشتن لیست شکرگزاری و مرور روزانه آن، بسیار کار مفید و تاثیرگذاری است. اما در کنار تمرین قبلی می‌توانید از یک کار فوق‌العاده دیگر نیز استفاده کنید. این تمرینات در حقیقت مکمل هم هستند. و اگر در کنار یک دیگر انجام شوند، تاثیرات باورنکردنی در زندگی‌مان خوهند گذاشت.

این تمرین شامل استفاده از صلوات شمار برای شمردن نعمت‌های زندگی‌مان است. این تمرین را من حدودا دو سال پیش آموختم و به شدت زندگی مرا تحت تاثیر قرار داد. افراد زیادی را می‌شناسم که با انجام این تمرین کیفیت زندگی‌شان را کاملا بهبود بخشیدند.

انجام این کار اصلا سخت نیست، بلکه بسیار آسان و در عین حال عملی است. یک صلوات شمار تهیه کنید و صبح ها به انگشت دست‌تان ببندید. حالا هرچیزی را که فکر می‌کنید جای شکرگزاری دارد، دکمه صلوات شمار را فشار دهید و بابت ان نعمت، از خدا سپاس‌گذاری کنید.
علاوه بر این که  هرروز داشته‌هایتان را مرور می‌‍‌‌کنید و دکمه صلوات شمار را فشار می‌دهید، در کنار آن به محیط نیز توجه کنید و مواردی برای شکرگزاری پیدا کنید.

به عنوان مثال، اگر پرنده‌ای در حال آواز خواندن است و شما احساس خوبی نسبت به آن دارید، به خاطر آن شکرگزار باشید و یک عدد به اعداد صلوات شمارتان اضافه کنید. یا حتی اگر به نظر شما هوا امروز خوب است، دکمه را فشار دهید. موارد بسیاری وجود دارند که شاید به ظاهر کوچک به نظر برسند اما شما می‌توانید بابت آن‌ها شکرگزاری کنید و اثر فوق‌العاده این کار را در زندگی‌تان ببینید.

حتی اگر امروز توانستید زودتر از همیشه سوار تاکسی و اتوبوس شوید، صندلی جلوی تاکسی خالی بود و شما نشستید، اگر کسی در اتوبوس جای خود را به شما داد یا شما جای خود را به یک فرد مسن دادید، بابت تمام این موارد شکرگزار باشید. اگر این کار را انجام دهید، اتفاقات فوق العاده‌ای را سمت زندگی‌تان خواهید کشاند که حتی شاید در خواب نیز تصور نمی‌کردید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/04/frequency-banner.gif

بنابراین، حتما سراغ این تمرین بروید. زیرا این‌کار در عین سادگی، باعث می شود کل روز حواس‌تان سمت شکرگزاری برود و ساختار ذهن‌تان از منفی به مثبت تغییر کند. همچنین انجام این کار یک ارتعاش مثبت فوق‌العاده به کائنات می‌فرستد و تاثیرات عالی آن خیلی زود سمت شما برمی‌گردد.
بنابراین حتی اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید هر روز این تمرین را انجام دهید، برای چند روز هم شده این تمرین را در لیست برنامه‌هایتان قرار دهید تا معجزه‌های بی‌شمار آن را ببینید.

اگر بتوانید این تمرین را به مدت طولانی‌تر انجام دهید، زندگی‌تان از این رو به آن رو می‌شود.

تمرکزتان را از بدی‌ها برداشته و سمت خوبی‌ها ببرید.

ما بیش‌تر اوقات از خدا شکایت می‌کنیم، چون معتقدیم در خانواده خوبی متولد نشدیم. یا این‌که به خدا می‌گوییم چرا خانواده‌ام ثروت‌مند نیست یا چرا اطرافیان آدم‌های بدی هستند و به من بدی می‌کنند و … .

شاید ما اثرات مخرب این نوع شکایت‌ها خبر نداشته باشیم، اما متاسفانه این‌کار نه تنها فایده‌ای برای ما ندارد، بلکه باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود.
وقتی ما تمرکزمان بر روی بدی انسان‌های اطراف‌مان باشد، احساس تنفر از آن‌ها به ما دست می‌دهد، حال روحی‌مان نیز بد می شود و افسردگی می‌گیریم.

برای حل این مشکل و بالابردن سطح شکرگزار‌ی‌مان باید یک لیست تهیه کنیم و در این لیست اسامی تمام کسانی که فکر می‌کنیم از آن‌ها دلگیر هستیم، بنویسیم.

دلیل اصلی ناراحتی ما از این افراد تمرکز بر روی ویژگی‌های بد آن‌هاست. برای انجام تمرین کافی است فقط نام فرد را بنویسید و در مقابل نام او، هر ویژگی خوبی که فکر می‌کنید در آن شخص وجود دارد، ذکر کنید.

مهم نیست این فرد همسر شما باشد یا پدر و مادر شما یا شخص دیگر. نکته مهم‌تر این است که این شخص حتما ویژگی خوبی نیز دارد. پس ما تمرکزمان را از بدی‌هایی که فکر می‌کنیم او در حق ما کرده بر می‌داریم و سمت خوبی‌هایش می‌بریم.

اگر این شخص مهربان است یا منظم یا هر ویژگی مثبت دیگر، همه این خوبی‌ها را در لیست می‌نویسیم و بابت این ویژگی‌های خوب او از خدا تشکر می‌کنیم. این کار اگر به درستی انجام شود، تاثیرات فراوانی بر روی زندگی ما دارد.

در حقیقت، مشکل اصلی ما با اطرافیان‌مان این است که ما فقط بر روی نقاط ضعف و بدی‌های آن‌ها تمرکز کردیم. این کار باعث شده بدی‌های آن شخص بیش‌تر و بیش‌تر سمت ما جذب شود و دچار مشکل شویم. زمانی‌که مرکز تمرکز خودمان را تغییر دهیم و سمت خوبی‌های آن شخص ببریم، اوضاع کاملا تغییر می‌کند.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

علاوه بر مرور ویژگی خوب آن شخص، تا می‌توانید خاطرات خوب‌تان را نیز با او به خاطر بیاورید و به آن‌ها فکر کنید. فراموش نکنید هیچ کدام از ما کامل نیستیم و ویژگی‌هایی هم داریم که شاید به مذاق دیگران خوش نیاید. پس نباید انتظار داشته باشیم که اطرافیانمان افراد کاملی باشند. اگر دیگران را با ویژگی‌های خوب و بدشان بپذیریم، و بر روی خوبی‌های آن‌ها تمرکز کنیم، آرامش درونی‌مان به طرز عجیبی افزایش خواهد یافت.

این تمرین نه تنها روابط ما را با دیگران‌مان بهبود می‌بخشد، بلکه باعث می‌شود افسردگی‌مان درمان شود و در نتیجه کم‌تر به خدا از وضعیت زندگی‌مان شکایت کنیم.

با انجام این تمرینات می‌توانید شکرگزاری را به یک عادت اصلی در زندگی‌ات تبدیل کنید. در نهایت بیش‍تر مشکلاتی که در حال حاضر در زندگی‌تان دارید، خود به خود ناپدید می‌شوند.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

 1. هوش مالی
 2. قانون جذب
 3. پولسازی‌
 4. روانشناسی ثروت
 5. ثروت هماهنگ چیست؟
به اشتراک گذاری

6 Comments

 1. رامین نوری پاسخ

  خدایا شکرت بابت این مقاله زیبایی که خواندم و بودن همچین استاد عزیزی که همیشه در کنارمان هست خدایا شکرررررت

 2. احسان محمدی پاسخ

  با سلام خدمت استاد عزیز و گروه عرشیان فر
  این مقاله زیبا امروز مختص من بود که واقعا از خدا صبح براى فراوانى بیشتر نعمت هایش و ارامش بیشتر خواسته بودم، همیشه دعا گویى شما و گروه عرشیان فر هستم که با تمام وجودتان به همه ما انرژى مثبت و کامل عنایت میکنید. خدارو شکر که شما را داریم 🙏🌹🙏

 3. محدثه فقانی اسکندرکلایی پاسخ

  خدایاشکرت متشکرم بابت این مقاله زیبا و ارزشمند استاد عزیز آقای عرشیانفر خدایاشکرت برای این آگاهی خدایاشکرت بابت این فرصت طلایی خدایا دوست دارم خداجونم شکرت 💜💜💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *