بخشش چیست؟ تاثیر بخشش دیگران در زندگی

قانون بخشش

بخشش چیست؟ آیا بخشش دیگران در زندگی ما تاثیر دارد؟ زمانی که کسی کار اشتباهی انجام می‌دهد و باعث ناراحتی شما می‌شود، شاید با خود بگویید که هیچ وقت او را نمی‌بخشید.

حتی ممکن است بعد از کاهش عصبانیت و سپری شدن چند روز، باز هم از او کینه به دل بگیرید و در پی انتقام باشید. این امر یک اتفاق کاملا طبیعی و عادی است، اما باید بدانید که نبخشیدن افراد، بیشتر از هر اشتباهی که در حق شما صورت گرفته به خودتان آسیب می‌زند.

بخشش به چه معناست؟

معمولا کسی به خوبی بخشش را درک نمی کند و به همین دلیل این موضوع برای ما چالش برانگیز است. شاید شما فکر کنید زمانی که کسی را می‌بخشید به این معنی است که که باید اتفاق پیش آمده را به کل فراموش کنید و رابطه‌ شما با آن فرد مثل گذشته باشد، اما در واقعیت بخشیدن معنای ساده‌تر دیگری دارد. بخشیدن یعنی کنار گذاشتن عصبانیت، آسیب دیدگی و هیجان منفی.

بخشش و بخشیدن به معنای تصمیم برای رهایی از خشم، کینه و انتقام جویی است.

اگر فردی به شما آسیبی بزند و شما را مورد اذیت و آزار قرار دهد، ممکن است اثر آن مدت زیادی در زندگی شما دیده شود اما با بخشیدن آن فرد می‌توانید فشار آن را کاهش دهید و بر روی بخش‌های مثبت زندگی خود تمرکز کنید.

وقتی که شما کسی را می‌بخشید ممکن است بپذیرید که اتفاقی است که افتاده و دیگر از آن گذشته است یا این که با خود بگویید مردم می‌توانند اشتباه کنند و به جای کینه توزی تصمیم بگیرید که مهربانی را آغاز کنید. تاثیر بخشش در زندگی شما کم کم نمایان می‌شود و ابتدا با سبک‌تر شدن بار سنگینی که بر دوشتان بود، خود را نشان می‌دهد. بعد از آن به شما حس و حال خوب تزریق می‌کند و از لحاظ روانشناسی و علمی نیز بسیار کمک کننده است.

هرگز فکر نکنید اگر شخصی را بخشیدید یعنی مسئولیت آن فرد در قبال آسیب به شما را انکار یا توجیه می‌کنید! خیر هرگز این اتفاق نمی‌افتد. شما با بخشش کار او را توجیه نمی‌کنید و به خودتان برای آرامش و خیالی راحت کمک می‌کنید.

حالا کمی با خود فکر کنید و ببینید که آیا شما آماده‌ بخشیدن دیگران هستید؟ آیا می‌دانید برای بخشیدن باید از کجا و چگونه شروع کنید؟ اگر دوست دارید دیگران را ببخشید اما نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید، با ما همراه باشید تا قانون بخشش را به شما یاد دهیم.

دوره بخشش استاد عرشیانفر

قانون بخشش

قانون بخشش به شما اجازه می‌دهد تا دردها را کنار بگذارید و با یک قلبی سبک‌تر زندگی کنید. به عبارت دیگر بخشش این امکان را برای شما به وجود خواهد آورد تا قبل از این که تمام زندگی‌تان را درگیر عصبانیت و کینه کنید، از این انرژی و احساسات منفی دور شوید و از لحظات زندگی خود نهایت استفاده را کنید.

کینه دوزی می‌تواند شما را به انسانی ترش و بد اخلاق تبدیل کرده و در نهایت آرامش را از شما سلب کند. وقتی که نمی‌توانید دیگران را ببخشید، زخم‌های عاطفی شما هم بهبود پیدا نمی‌کند.

کیم اگل که یک روان درمان گر در سن دیگو کالیفرنیا است می‌گوید: ” وقتی شما کسی را می‌بخشید به معنای تایید اشتباه او نیست، در واقع شما تصمیم می‌گیرید که بار سنگین احساسات گره خورده و موضوعات حل نشده را روی زمین بگذارید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید سبک تر به مسیر خود در زندگی ادامه دهید.”

 • بخشش، رهایی از خشم و کینه

ضرب المثلی قدیمی می‌گوید: انسان جایز الخطا است! حال واکنش ما در برابر این خطاها چیست؟ خشم، غضب، انتقام، فراموشی یا بخشش؟ اگر بدانیم تاثیر بخشش در زندگی چقدر برای سلامت روان مفید است و هر یک از اعمال دیگر چه تاثیرات منفی بر روی ذهن و جسم ما می‌گذارند، همیشه مسیر بخشش را انتخاب می‌کردیم.

البته که بخشش ممکن است مسیری آسان و راحت نباشد و پیش‌نیازهایی داشته باشد تا بتوانیم با دلی پاک آن را در آغوش بکشیم، اما تاثیر بخشش در زندگی بعد از بخشیدن مشخص می‌شود. بعد از بخشش متوجه می‌شوید چه بار سنگینی را به دوش می‌کشیدید و اکنون چه آسوده خاطر هستید!

شادی و آرامش

چگونه قانون بخشش را قانون زندگی خود کنم؟

استاد محمد عرشیان فر بیان دارد که هرگز ما نمی‌توانیم انسانی را پیدا کنیم که در طول زندگی‌اش، بنا به دلایل مختلف نسبت به خود، پدر یا مادر، اعضای خانواده و حتی برخی از اتفاقات و مکان ها و … دچار رنجش، بغض و حتی کینه نباشد. اما اگر بدانیم که همین حس رنجش، بغض و کینه می‌تواند باعث نابودی تعادل تمام کانال‌های انرژی ما و قطع ارتباط با خود درونی و منبع انرژی‌های پاک الهی می‌شود، آیا باز هم به این پدیده بی اعتنا خواهیم بود؟

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که یکی از مهم‌ترین دلایلی که به خواسته‌ها و آرزوهایمان نمی‌رسیم، وجود همین رنجش‌ها وداشتن همین احساسات است.

کارگاه رنجش تا بخشش

تاثیر بخشش در زندگی

خشم و کینه نه تنها تاثیرات روانی، بلکه تاثیرات جسمانی نیز به همراه دارد؛ اما شما با بخشیدن و عفو کردن می‌توانید تمام این اثرات را درمان کنید. بسیاری از افراد بخشیدن را یک امر مقدس می‌دانند و اطمینان دارند که با انجام آن احساس درونی بهتری برای خود خواهند داشت، اما باید بدانید که بخشش بیشتر از یک حس درونی برای شما کار خواهد کرد. در ادامه چند مورد از فواید بخشش را به شما می‌گوییم.

 • بخشش می‌‌تواند کیفیت روابط شما را بهتر کند

عصبانی بودن از شخصی که شما را آزار می‌دهد و پناه بردن به این احساس تنها در رابطه ی شما و آن شخص اثر نمی‌گذارد. کینه و احساس عصبانیت می‌تواند آن قدر زیاد شود که به روابط شما با افراد دیگر هم نشت کند و آن‌ها را هم تحت تاثیر خود قرار دهد.

در این زمان ممکن است شما خیلی حوصله اطرافیان و عزیزانتان را نداشته باشید و در ایجاد روابط جدید به مشکل برخورید. بخشش به جای عصبانیت می‌تواند میزان مهربانی را در شما افزایش دهد و تاثیر مثبت و مستقیمی روی اعتماد به نفس‌تان در رابطه با افراد مختلف داشته باشد.

 • بخشش شما را برای آشتی کردن آماده می کند

قبل ازهر چیزی جالب است بدانید که در قانون بخشش شما می‌توانید بدون از سرگیری روابط با شخص مقابل او را ببخشید. شما می‌توانید با علم بر این که دیگر هیچ گاه با طرف مقابلتان رابطه‌ای نخواهید داشت او را ببخشید. با توجه به شرایط موجود در آن رابطه حتی می‌توانید دیگر هیچ تماسی با شخص مذکور نداشته باشید.

همه می‌توانند اشتباه کنند. بخشیدن یکی از عزیزانتان که شما را رنجیده خاطر کرده است می‌تواند دریچه‌ای برای ترمیم روابط باز کند. موارد بی شماری وجود دارد که نشان داده بخشیدن می‌تواند به شخص آزار دهنده نشان دهد که چطور بدون این که بخواهد به شما آسیب وارد کرده است. ممکن است بخشش روابطتان را به سرعت اصلاح نکند، اما یک شروع خوب برای از بین بردن موانع است.

آرامش و اعتماد به نفس

بهبود وضعیت روانی با بخشش

با رهایی از خشم و کینه، از شر کابوس‌های نیمه شب، صحنه‌های دلخراش و در کل ذهنی آشفته و مغشوش خلاص می‌شویم؛ احساس آرامش وجودمان را فرا می گیرد و خوشحال‌تر می‌شویم. حال آماده‌ایم تا به دنیای خود دریایی از عشق و محبت سرازیر کنیم.

 • روابطی سالم و ماندگار

تاثیر بخشش در زندگی و روابط ما بسیار زیاد است. به عنوان مثال هنگامی که خطاها و اشتباهات بار اول را می‌بخشیم، متوجه زیباتر شدن رابطه‌ها (همسر، دوست، خانواده، همکاران و…) می‌شویم. بخشش باعث استحکام روابط نیز می‌شود.

 • کاهش اضطراب

اضطراب معمولا زمانی در ذهن و دل ما ریشه می‌کند که ما از انجام کارهای اشتباه بترسیم! وجدان مقصر ما باعث به وجود آمدن اضطراب و ترسی عمیق می‌شوند. اما بخشش کمک می کند تا خودمان را دوست داشته باشیم و آرام آرام از دردهای درونی رها شویم.

 • کاهش افسردگی

افسردگی ممکن است فرد را ناتوان به انجام امورش کند. ممکن است شخص در ظاهر چیزی را بروز ندهد اما از درون سیل عظیمی از آسیب‌ها و اذیت‌ها نگذارند، فرد خیالی آسوده داشته باشد. در صورتی که بخشش با تزریق آرامش به روح فرد به او احساس پاکی می‌دهد و می‌تواند از رسیدن به مراحل سخت افسردگی جلوگیری نماید.

 • مدیریت خشم

هرچه بار کینه و خشم از گذشته ها بر روی دوش ما کمتر باشد، راحت‌تر می‌توانیم نفس خود را زمانی که عصبی می‌شویم کنترل کنیم. با چند نفس عمیق و شمارش معکوس ۱ تا ۱۰، کمی استراحت کنید از محل دور شوید، آب بنوشید به جای اینکه با عصبانیت و خشم به کسی حمله کنید.

فایل فرکانسیک بخشش

بخشش چه تاثیری روی جسم ما می گذارد؟

شاید باورش برای شما سخت باشد اگر بدانید بخشش برای سلامتی بسیار مفید است. با تمرین قانون بخشش و انجام آن شما می‌توانید سلامت عمومی بدن خود را تامین کنید. با توجه به تحقیقاتی که انجام شده بخشش می‌تواند سطح استرس را کم کند. همان طور که می‌دانید کاهش استرس مزایای بسیار زیادی برای سلامتی دارد مانند کاهش فشار خون، کاهش اضطراب، بهبود خواب و افزایش عزت نفس.

 • کاهش دردهای مزمن

پشت دردهای فیزیکی اغلب دردهایی روانی هستند که به دردی مزمن تبدیل می‌شوند. اگر اجازه دهید تغییری عمیق در وجود شما اتفاق بی‌افتد، می‌توانید اکثر دردهای روانی و فیزیکی را درمان کنید. اما آن تغییر عمیق چه چیزی می تواند باشد؟ هیچ چیز جز بخشش تاثیری عمیق در ذهن و قلب شما ندارد.

 • فشار خون پایین

تاثیر بخشش در زندگی ما کاملا قابل مشاهده است؛ زمانی که به علت عمل بخشش اضطراب، استرس، عصبانیت، خشم و کینه توزی را خیلی کمتر حس می‌کنیم، ضربان قلب تند ما از بین می رود و این باعث افت فشار می‌شود.

 • ضربان قلب عادی

بخشش کمک می‌کند تا قلب ما کینه و انتقام را تحمل نکند و مهربانی و محبت را جایگزین آن‌ها کند؛ در نتیجه با بخشش قلب ما آرام می‌شود و ضربان قلبی عادی و منظم خواهد داشت.

خنده و شادی

فکر می کنید برای بخشش دیگران آماده هستید؟

اگر نمی‌توانید بلافاصله و به سرعت کسی را ببخشید، اصلا اشکالی ندارد؛ ممکن است برای رسیدن به نقطه‌ بخشش به زمان کافی لازم داشته باشید. زمانی که قرار است کسی را ببخشید اصالت در تصمیم گیری مهم ترین شرط برای بخشیدن در قانون بخشش است. بخشش اجباری به هیچ دردی نمی خورد و پس از آن شما متوجه می‌شوید که هنوز در حال تحمل رنج و عصبانیت هستید.

اگل می‌گوید: “وادار کردن خود به انجام کارهایی که واقعا واز صمیم قلب دوست ندارید در شما سبب عدم انطباق درونی می‌شود.” شما می‌توانید با پرسیدن این سوال از خودتان که من برای چه کسی این کار را انجام خواهم داد تشخیص می‌دهید که آماده‌ بخشیدن هستید یا خیر.

بخشیدن معمولا به دو دلیل اتفاق میفتد:

 • به جریان انداختن نیروی بخشش که این کار یک اتفاق درونی است.
 • ترغیب شدن برای بخشش توسط عزیزان و اطرافیان.

در نهایت این شما خواهید بود که تصمیم می‌گیرید دیگران را ببخشید یا نه. البته فراموش نکنید که اگر فقط به خاطر درخواست دیگران تصمیم می‌گیرید که ببخشید در واقع اصلا شخص بخشنده‌ای نیستید. این نوع از بخشش نیاز شما را برآورده نخواهد کرد و حتی ممکن است در شما یک حس نا امیدی ایجاد کند.

آیا برای بخشش با خودتان به نتیجه ای رسیدید؟

همه‌ ما بعد از تجربه‌ی بی عدالتی و خیانت نیاز به یک مدت زمانی داریم تا احساست سختی که تجربه کردیم را برای خود پردازش و دسته بندی کنیم. زندگی با آن احساسات بسیار دردناک خواهد بود و وقتی کمی از آن‌ها فاصله بگیریم تازه متوجه اصل ماجرا می‌شویم.

آیا زمانی که به اتفاق پیش آمده فکر می‌کنید دوست دارید شخص مقابل را مجازات کنید؟ یا می‌توانید قبول کنید که عوامل زیادی در پیش آمدن آن موضوع نقش داشته است؟ قانون بخشش می‌گوید رسیدن به این واقعیت که افراد آزار دهنده خودشان هم از آن اتفاق درد می‌کشند، می‌تواند در تصمیم گیری برای بخشیدن به شما کمک کند.

افراد ضعیف هرگز نمی توانند ببخشند، بخشش شیوه افراد قوی است

Kate-DICamillo

ماهاتما گاندی

مراحل بخشش و پایان زندگی تلخ

آقای انرایت معتقد است فردی که به دنبال بخشیدن یک شخص گناه‌کار هستند، چهار مرحله حیاتی را برای بخشش طی می کنند:

 1. مرحله کشف: مرحله اول آگاهی از درد و رنجش است. یعنی فرد از رنج و آسیبی که به او وارد شده است اطلاع می‌یابد و غیرعادلانه بودن آن عمل را احساس می‌کند.
 2. مرحله تصمیم‌گیری: در این مرحله فرد آسیب دیده متقاعد می شود تا ببخشد. این تعهد بخشش باعث می شود رنج و درد را بیشتر حس کند و بسیاری از افراد برای بخشیدن در این مرحله عقب نشینی می‌کنند در صورتی که اگر از این مرحله بگذرند، درهای آرامش به روی آن‌ها باز خواهد شد.
 3. مرحله عملی: فرد پس از قبول درد و رنج حاصل از آسیب، دست به بخشش قلبی می زند؛ زیرا نمی‌خواهد این درد و رنج را به دیگران نیز منتقل کند و در واقع دست به عمل اخلاقی درست می‌زند.
 4. مرحله نتیجه: در این مرحله شخص با منافعی مانند آرامش درونی، کاهش اضطراب، لطافات و مهربانی و… که از بخشش حاصل می‌شوند را به راحتی حس می‌کند.

با توجه به مراحل بالا می‌توانیم بگوییم بخشیدن مشکل است اما غیر ممکن نیست! این نکته مهم را فراموش نکنید که شما به خاطر آرامش خود افراد آسیب رسانده را می‌بخشید نه به خاطر دیگران. ادامه دادن به زندگی با رنج و عصبانیت می‌تواند سموم زیادی را به شما تزریق کند و باعث به وجود آمدن مشکلاتی جدی شود.

انتخاب و چیدمان

تمرین بخشش

قضاوت کردن ما انسان‌ها غالبا بر اساس احساساتمان صورت می گیرد در صورتی که قضاوت، فرایندی پیچیده‌تر از احساسات است. معمولا اگر از فردی آزرده خاطر باشیم، خشم و عصبانیت ما نمی‌گذارد تا به درستی و به صورت منطقی به قضیه نگاه کنیم و آن را بررسی نماییم؛ زیرا تمام حواس ما متوجه خطایی می‌باشد که آن فرد مرتکب شده است.

اگر خود را قربانی خطای دیگران می‌دانید بهتر است با فرایند قضاوت کردن و نتیجه گرفتن به درستی و جز به جز آشنا شوید. برای دانستن اینکه از چه چیزی ناراحت شده‌اید و این خشم و عصبانیت از کجا سرچشمه گرفته است، همچنین بررسی قضاوتی که انجام دادید، می توانید پس از فاصله گرفتن از مشکل پیش آمده تمرین زیر را انجام دهید.

این تمرین به شما کمک می کند تا احساس خود را دوباره بهتر بررسی کنید. تحقیقات نشان داده روی کاغذ آوردن احساسات و سپس درجه‌بندی آن‌ها به جنبه‌های مختلف یک اتفاق بهتر کمک می‌کند تا با واقع بینی و بی طرفی درباره آن فکر کنیم و احساسات را کمتر از قبل در این بررسی دخالت دهیم.

تمرین

اول از هر چیزی باید تمام تمرکز و حواس خود را بر روی مشکل پیش آمده جمع کنید و سپس ماهیت آن را در چند جمله توضیح دهید. اینجا می‌توانید تشخیص دهید اتفاقی که برای شما به وجود آمده و باعث رنجش شما شده، تا چه حد بد بوده است.

آیا این اتفاق عمدی پیش آمده؟ یا شاید بخشی از الگوی رفتاری شخص مقابل است؟ قبلا هم این رفتار او را با شخص دیگری مشاهده کرده‌اید؟ یا فقط با شما اینگونه رفتار می‌کند؟ اهمیت این فرد برای شما چقدر است؟ چه مدت او را می‌شناسید؟ آیا در زندگی شما موثر است؟ خود او از رنجاندن شما مطلع می‌باشد؟ برخوردی با این موضوع داشته؟ و سوال‌هایی این چنینی…

تمام این موارد را بر روی کاغذ بنویسید و پس از پاسخ به سوالات، مدتی را صرف مرور و بررسی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا احساسی که نسبت به این موضوع را دارید، عمیق‌تر و دقیق‌تر درک کنید؛ در نهایت خودتان و خواسته‌هایتان را بهتر شناسایی می‌نمایید.

البته اگر نوشته های خود را بعد از گذشت چند روز دوباره بررسی کنید، مسلما نتیجه خیلی بهتری خواهید گرفت، زیرا با گذشت زمان دیدگاه شما نسبت به مسئله عوض خواهد شد و خشم و ناراحتی کمتری در شما وجود خواهد داشت که بررسی آن را راحت‌تر می‌کند.

زندگی در بخشش است؛ سخاوت به زندگی انسان معنا می بخشد

Tony-Robbins

آنتونی رابینز

آیا حاضر هستید که کارهای لازم برای بخشش را انجام دهید؟

شما می‌توانید فقط بگویید که ” من تو را می بخشم” و رابطه خود را با آن فرد به پایان برسانید. با این کار شما از عصبانیت و درد این اتفاقات رها شده‌اید و برای خود انتخاب کردید که بار آن را به دوش نکشید.

همچنین این موضوع نشان می‌دهد که در این فرایند شرایط طرف مقابل را هم به خوبی درک کرده‌اید و او را مورد لطف و عطوفت خود قرار داده‌اید. هیچ گاه فراموش نکنید که تصمیم گرفتن به بخشش فقط آغاز کار است و ممکن است که بعد از مدتی دوباره با یاد آوری خاطرات آن اتفاق  صدمه ببینید. پس تداوم در این مسیر و ثابت قدم بودن مهم ترین کاری است که باید برای خود انجام دهید.

کینه‌ ورزی و کینه نگه داشتن در دل

چرا کینه‌ورزی کاری بسیار راحت است؟ زمانی که شخصی به شما آسیب می‌زند، به خصوص اگر او را دوست داشتید و برای شما عزیز بوده، حس‌هایی مانند عصبانیت، سردرگمی و ناراحتی در شما فوران می‌کند. حال اگر مدام به آن خاطره فکر کنید و برای خود یادآور شوید، نفرت و خشم وجود شما فرا خواهد گرفت و در نهایت پر از حس بی عدالتی و نا امنی خواهید شد.

به همین راحتی! مثل آب خوردن و در چند دقیقه خشم و عصبانیت می تواند شما را نابود کند. اما تاثیر بخشش در زندگی به ما نشان داده است که دوری از خشم و ناراحتی باعث کاهش استرس، دردهای مزمن، کاهش فشار خون و… می شود.

اگر نتوانید ببخشید، خشم و تلخی وجود شما را پر می‌کند و در نهایت به روابط قدیمی و جدید شما آسیب می‌زند. زندگی آنقدر درگیر عمل اشتباه می‌شود که دیگر لذت بردن از زمان حال برای شما معنایی نخواهد داشت! ممکن است از اضطراب و افسردگی رنج ببرید یا احساس پوچی و بی معنایی در زندگی داشته باشید. در نهایت تاثیر بخشش در زندگی می‌گوید با بخشش و عفو کردن می‌توانید ارتباطات با ارزش خود را حفظ کنید.

مهارت بخشیدن

بخشیدن در واقع یک مهارت است که قدرت یک فرد را به نمایش می‌گذارد. همچنین تحقیقات ثابت کرده است افرادی که بخشش و گذشت بیشتری دارند، نسبت به افراد کم گذشت از سلامت روان بهتری برخوردار هستند.

انسان موجودی است اجتماعی و او زمانی احساس آرامش می‌کند که با اطرافیان و دوستان و آشنایان خود در صلح و آرامش باشد؛ اختلاف داشتن باعث ایجاد تنش، استرس، اضطراب و… می‌شود و داشتن خشم و کینه و انتقام نسبت به دیگران در مدت طولانی، به سلامت جسم و روح آسیب می‌رساند.

بنابراین تاثیر بخشش در زندگی ما آشکار است، بخشش تنش و اضطراب را کاهش می‌دهد، باعث آرامش درونی می‌شود؛ فرد می‌تواند با رها شدن از خشم و کینه، تمام توجه و تمرکز خود را بر روی زمان حال خود معطوف کند و انرژی خود را صرف ساختن زندگی زیبا با صلح و آرامش در کنار عزیزانش نماید.

رهایی فکر و اندیشه

آیا خودمان نیاز به بخشش داریم؟

همانطور که گفته شد، انسان جایز الخطا است و هیچ شخصی از این قاعده مستثنی نیست! اولین قدم شما برای بخشیدن خودتان این است که اشتباهات و تاثیر آن بر دیگران را متوجه شده باشید و آن را بررسی کنید؛ سختگیری زیاد برای خودتان مناسب نیست و سعی کنید عمیقا آن اشتباه را درک نمایید.

شاید شما سهوی مرتکب چنین اشتباهی شدید، یا شاید از عمد این اشتباه را انجام دادید! در هر صورت باید آن را بپذیرید و به بررسی اشتباه بنشینید. اگر از کار خود پشیمان هستید، باید آن را اقرار کنید و به شخصی که آسیب رسانده‌اید بگویید؛ در مورد پشیمانی خود صحبت کنید و ناراحتی خود را ابراز کنید و در نهایت از او بخواهید شما را ببخشد.

بخشش لازمه آرمش زندگی

بنابراین بهانه تراشی و توجیه کردن اشتباه، کار درستی نیست و قرار شد عمیق و دقیق اشتباه خود را درک و اقرار کنید؛ و نکته آخر اینکه شما نمی‌توانید شخصی را اجبار به بخشش کنید، چرا که آن شخص دارای اراده است و خودش می‌تواند تصمیم به بخشیدن شما بگیرد و این را بدانید که آرامش سهم کسانی است که بی‌منت می‌بخشند، بی‌کینه می‌خندند.  دلتان را از کینه‌ها خالی کنید تا بتوانید زندگی با آرامشی داشته باشید.

بخشش چیست

چطور بخشش را شروع کنیم؟

بعد از این که واقعا تصمیم به بخشش گرفتید در قانون بخشش باید این ۵ مرحله را انجام دهید:

 • از احساس خود صحبت کنید

قبل از این که شخصی را ببخشید احساساتی که درباره اتفاق پیش آمده دارید را برای خود به زبان بیاورید. برای این که بتوانید این کار را انجام دهید اول باید تمام احساساتی را که دارید حتی احساسات ناخوشایند و ناخواسته را قبول کنید. یک روش خوب برای بیان احساسات به صورت کامل این است که با شخصی که مورد اعتماد است صحبت کنید. حتی می‌توانید وارد جزییات آن اتفاق نشوید و فقط از احساساتی که با آن درگیر هستید حرف بزنید. دریافت پشتیبانی عاطفی از یک شخص معتمد کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

معمولا این افراد قبلا هم به شما کمک کردند تا اتفاقات بد و رنج آوری را پشت سر بگذارید. پس برای این که در مسیر شروع بهبودی قرار بگیرید، از آن‌ها کمک بجویید. اگر برای شناخت احساسات خود نیاز به تمرکز و آرامش دارید، اول مدیتیشن کنید. پذیرش قانون بخشش یک شبه اتفاق می‌افتد، اما تصمیم برای انجام این کار شما را در یک مسیر درست قرار خواهد داد.

 • بخش مثبت ماجرا را هم ببینید

وقتی اتفاقی سبب آزردگی خاطر ما می‌شود، فقط مشکلات آن را می بینیم و نمی‌توانیم مزایای که برای ما ایجاد کرده است را درک کنیم. شاید شما با خود بگویید که اتفاقات بد هیچ مزیتی برای ما ندارد، اما بهتر است قبل از این که این جمله را با قطعیت کامل بگویید چند اتافق بد گذشته را با خود مرور کنید تا تاثیر مثبت آن را روی زندگی خود ببینید. گذشت زمان همیشه باعث می‌شود تا فضای احساسی بیشتری داشته باشید و جنبه‌های مختلف ماجرا را بررسی کنید.

یک مثال برای شما می‌زنیم تا موضوع بهتر درک شود. فرض کنید شریک زندگی شما خیانت کرده است. شاید به شما بگوید که این خیانت هنوز به وجود نیامده بود و قبل از پیش آمدن اتفاق شما موضوع را متوجه شدید. این موضوع به شما فرصت می‌دهد تا چشم خود را روی واقعیت‌های رابطه به خوبی باز کنید و مشکلات موجود در آن را با دید منطقی ببینید.

 • اول چیزهای کوچک تر را ببخشید

اگر بخشیدن فردی که آسیب بزرگی به شما زده برایتان سخت است لازم نیست که حتما در همان لحظه او را ببخشید. به جای این که همیشه به خودتان سخت بگیرید، تلاش کنید که برای شخص مقابل دلسوزی کنید. انتقام گرفتن طبیعی است، اما می‌توانید با بخشیدن خودتان را آسوده کنید. برای این که بخشیدن چنین اتفاق بزرگی برای شما راحت شود، با اتفاقات روزمره زندگی خود می توانید شروع کنید. از اتفاقات و ناراحتی‌های کوچک عبور کنید و افراد را ببخشید تا قانون بخشش قانون زندگی شما شود.

مقالات مرتبط

 

 • خودتان را ببخشید

وقتی خودمان را بابت یک اتفاق مقصر بدانیم و سرزنش کنیم در واقع ما داریم با فرایند بخشیدن در اندازه‌ای کوچک تر دست و پنجه نرم می‌کنیم. دلسوزی برای خود و گذشت از اشتباهات ابزار مهمی است که برای ایجاد آمادگی در بخشیدن دیگران نیاز است. به یاد داشته باشید که اگر شخص دیگری تصمیم می‌گیرد که به شما آسیب وارد کند شما هیچ‌گاه مقصر نیستید. پشنهاد می‌کنیم اگر در بخشیدن خود زمانی که هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اید، مشکل دارید حتما از روان درمان گر کمک بگیرید.

 • برای خوشبخت شدن ببخشید و تلاش کنید

این موضوع طبیعی است که دوست داشته باشید کسی که شما را رنج داده را مجازات کنید، اما حقیقت ماجرا این است که همیشه این اتفاق پیش نمی‌آید. بعضی از افراد توانایی تشخیص درد را ندارند و عده‌ای هم اشتباهات خود را هرگز نمی‌بینند یا اهمیتی به آن نمی‌دهند. شاید هیچ گاه برای کار توجیهی نداشته باشند و توضیحی هم ندهند و حتی یک عذرخواهی هم نکنند.

قانون بخشش می گوید که اگر شما ناراحتی و کینه را در دل خود نگه دارید فقط به آن‌ها قدرت بیشتری داده اید. پس به جای این که گذشته مانع شما شود، از تجربیات خود در این اتفاقات نهایت استفاده را کنید تا قدم‌های بعدی را با احتیاط  بردارید. تمرین بخشش و تلاش برای رقم زدن بهترین زندگی، به شما کمک خواهد کرد مسیری شاد و آرام را برای خود انتخاب کنید.

کارگاه رنجش تا بخشش

» ببخشید، تا خودتان را سبک کنید

تمرین کردن برای بخشش شاید به ظاهر سخت باشد، اما مهارتی است که شما می‌توانید در خودتان آن را ایجاد کنید. درست است که بخشیدن بعضی افراد کار غیر منصفانه‌ای است و هرکسی می‌تواند به شما آسیب وارد کند، اما بخشش می‌تواند به شما کمک کند تا از کنار احساسات منفی و آزاردهنده به خوبی عبور کنید و آرامش به دست آورید.

به اشتراک گذاری

One Comment

 1. مرجان شاملو پاسخ

  عالی و بی نظیر بود.ممنونم از استاد عرشیانفر بسیار گرانقدرکه آگاهیهاشون رو اختیار ما قرار می‌دهند.الهی لحظه لحظه زندگی خودشون و تیمشون قرین رحمت الهی باشه. التماس دعای فرج والتماس دعای مخصوص. 🤲🤲🤲❤❤❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *